Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Mandat za jazdę ścieżką na rowerze. Dorośli nie znają przepisów

41
Podziel się:

Jazda na rowerze nie wymaga uprawnień, ale tylko jeśli ukończyło się 18 lat. W przypadku dzieci i osób niepełnoletnich przepisy są inne. Kara może być surowa, a kwestia uprawnień to nie jedyny aspekt, który może zaskoczyć. Okazuje się, że rodzice mogą dostać mandat za dziecko jadące ścieżką rowerową.

Mandat za jazdę ścieżką na rowerze. Dorośli nie znają przepisów
Jazda na rowerze nie wymaga uprawnień, ale tylko jeśli ukończyło się 18 lat (Adobe Stock, DAREK11)

W Polsce dorosłe osoby nie muszą mieć żadnych uprawnień, by jeździć na rowerze, natomiast młodsze osoby mają inne regulacje. Dzieci, które ukończyły 10 lat, mogą jeździć na rowerze tylko wtedy, gdy posiadają kartę rowerową. Egzamin na taką kartę zazwyczaj organizowany jest w szkołach, zwykle w maju lub czerwcu. W efekcie dziecko, które obchodzi urodziny na początku roku, może znaleźć się w sytuacji, w której ukończy 10 lat, ale będzie musiało poczekać na egzamin.

Konsekwencje braku uprawnień

Karta rowerowa pozwala osobom niepełnoletnim na korzystanie nie tylko z roweru, ale także z elektrycznej hulajnogi. Brak uprawnień może skutkować mandatem w wysokości 200 zł, a odmowa przyjęcia mandatu prowadzi sprawę do sądu, który może nałożyć karę nawet do 1500 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie

Regulacje dla nastolatków

Kara pieniężna może być nałożona tylko na osoby, które mają 17 lat, ale nie są jeszcze pełnoletnie, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń. W przypadku młodszych osób sprawy przekazywane są do sądu rodzinnego.

Obowiązki rowerzystów

Osoby posiadające kartę rowerową, mimo że są niepełnoletnie, są traktowane jako pełnoprawni użytkownicy drogi. Mają obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeśli taka jest dostępna w kierunku ich jazdy; w przeciwnym razie powinny korzystać z jezdni. Jazda po chodniku jest dozwolona tylko, gdy warunki pogodowe są trudne lub chodnik jest co najmniej 2 metry szeroki i przylega do jezdni, na której dozwolona prędkość przekracza 50 km/h.

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg są zobowiązani do korzystania ze ścieżek rowerowych, a w ich braku – z chodników. Na chodnikach muszą ustępować pierwszeństwa pieszym i jechać z prędkością zbliżoną do tempa marszu, jeśli w pobliżu znajdują się piesi. Jazda hulajnogą po jezdni jest dozwolona tylko wtedy, gdy na danej drodze obowiązuje prędkość do 30 km/h.

Rodzice a przepisy

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że dzieci poniżej 10 roku życia są przez prawo traktowane inaczej. Dzieci młodsze niż 10 lat, jadąc na rowerze, są traktowane jako piesi. Poza strefą zamieszkania powinny jechać chodnikiem i nie mogą korzystać z dróg dla rowerów. Rodzic, który jedzie z takim dzieckiem ścieżką rowerową, może zostać ukarany mandatem w wysokości 50 zł. Natomiast dorosły rowerzysta towarzyszący dziecku do 10 roku życia może korzystać z chodnika. Dzieci w tym wieku nie mogą również korzystać z elektrycznej hulajnogi, chyba że są pod nadzorem dorosłego w strefie zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Autokult
KOMENTARZE
(41)
aspołeczne
2 dni temu
Właśnie po to były ścieżki rowerowe aby dzieci mogły bezpiecznie poruszać się w miastach na rowerach. Dorośli im to zabrali. A co z dziećmi niepełnosprawnymi które mogą jeździć na rowerze - też nie mogą, muszą siedzieć w domu do 18 roku życia???? Ścieżki rowerowe powinny być dla wszystkich. A jak ktoś ma prawo jazdy to może korzystać z drogi.
Sss
3 dni temu
Przyszło lato i kierowcy przesiedli się na rowery. Okazało się że nie znają przepisów ruchu drogowego. Ci kierowcy co się nie przesiedli na rowery narzekają teraz na tych co się przesiedli. Cyrk
Nick
1 tyg. temu
Czyli np. poza terenem zabudowanym gdzie nie ma chodnika, a obok biegnie piękna ścieżka rowerowa to dziecko do 10 lat nie może jechać tą ścieżką, tylko musi jechać drogą , na której dop. prędkość wynosi 90km/h (tak np. jest na Kaszubach, jak i pewnie w wielu miejscach w Polsce). Te przepisy powinny zostać jak najszybciej zaktualizowane i ucywilizowane.
Olo
1 tyg. temu
Uważam za jak najszybsze wprowadzenie tablic rejestracyjnych oraz ubezpieczenia dla rowerzystów
Executor
1 tyg. temu
Mandat za jazdę ścieżką na rowerze. przykład bzdurności jezyka tubylców. powinno być Mandat za jazdę na rowerze ścieżką
...
Następna strona