Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Rekordowe mandaty za brak OC. Podwyżka już od lipca

26
Podziel się:

Już niedługo, gdyż 1 lipca 2024 roku wzrośnie płaca minimalna. To poza wyższym przelewem dla milionów Polaków oznacza także podwyżkę mandatu za brak ubezpieczenia OC. Grzywna w 2024 r. będzie rekordowa i będzie mogła wynieść nawet 12 tys. zł.

Rekordowe mandaty za brak OC. Podwyżka już od lipca
Horrendalne mandaty za brak OC (Adobe Stock, DAREK11)

Od lipca 2024 roku, najniższa krajowa pensja ma wynosić 4300 zł brutto - tak zdecydował poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia krajowego ma bezpośredni wpływ na wysokość mandatów za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Oznacza to, że wzrost minimalnej płacy skutkuje wyższymi stawkami kar, które są przekazywane na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

Ile zapłaci kierowca za brak OC?

Mandaty za brak OC zależą także od okresu, przez który pojazd nie był ubezpieczony. W skrócie im dłużej pojazd pozostawał bez ubezpieczenia, tym wyższa będzie kara. Jakie są więc dokładne stawki?

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że od 1 lipca 2024 roku posiadacz samochodu osobowego za brak OC zapłaci:

  • 1720 zł, jeśli pojazd nie będzie ubezpieczony przez 1 do 3 dni;
  • 4300 zł, gdy brak OC będzie trwał od 4 do 14 dni;
  • 8600 zł, za brak OC powyżej 14 dni.

Posiadacze samochodów ciężarowych, ciągników oraz autobusów zostaną obciążeni jeszcze wyższymi mandatami. W przypadku braku OC przez 1 do 3 dni kara ta wyniesie 2580 zł. Jeśli ubezpieczenie nie zostanie wykupione od 4 do 14 dni, mandat wzrośnie do 6450 zł, a ponad dwa tygodnie bez OC skutkować będą karą w wysokości 12900 zł.

Natomiast dla właścicieli motocykli brak OC do 3 dni oznacza mandat w wysokości 290 zł, do dwóch tygodni – 720 zł, a powyżej tego okresu – 1430 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Rada
3 tyg. temu
przerejestrować auto na nimery UA i po kłopocie, gady boją się zaczepić
bagnie nie rz...
3 tyg. temu
Ważne że pigułka miesięcznice dla tęczy i kolorowa flaga w urzędzie i sejmie obok świecy. Winni dalej niewinni a Kowalskiego do parteru.
TED55
3 tyg. temu
Codziennie nie zastraszajcie ludzi karami, wiezięniem itp. Zajmijcie się prawdziwymi przestępcami.
Jac vik
3 tyg. temu
Czy ktoś mi odpowie? Przed grudniem taki artykuł, komentarze "winny PiS, policja pisowska. Teraz w policja PO, zbieranie na ratunek dla budżet... Nic się nie zmieniło. Narzekania ciąg dalszy. To jest Polska.
Obywatel R P
3 tyg. temu
Idę do milicji ,nareszcie się wzbogacę w łapę będę brał ,a co żyć trzeba .jak ci na szczytach władzy .milionerzy i złodzieje to jedna rodzina .
...
Następna strona