Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Mandat za kierunkowskaz. Nieświadomie łamiemy przepisy

301
Podziel się:

Nieprawidłowe lub całkowity brak sygnalizowania planowanych manewrów na drodze, które prowadzi do utrudnień w ruchu drogowym, podlega karze mandatu w wysokości 200 zł. Ta sytuacja dotyczy wielu kierujących, aczkolwiek nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego postępowania.

Mandat za kierunkowskaz. Nieświadomie łamiemy przepisy
Łatwo jest dostać mandat za kierunkowskaz (Adobe Stock, DAREK11)

Nieprawidłowe używanie kierunkowskazów, szczególnie w sytuacjach, gdy planowane manewry nie są sygnalizowane, prowadzi do utrudnień w ruchu i może skończyć się mandatem wynoszącym 200 zł. Niestety, wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z powagi tego problemu - pisze autokult.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Przepisy regulujące używanie kierunkowskazów

W Ustawie prawo o ruchu drogowym, a dokładniej w art. 22 ust. 5, można znaleźć zapis mówiący o konieczności wyraźnego i zawczasu sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestania sygnalizacji zaraz po wykonaniu manewru.

Problemy z interpretacją przepisów

Przez to, że przepis ten nie odnosi się bezpośrednio do utrudniania ruchu, interpretacja obowiązków związanych z używaniem kierunkowskazów bywa różnorodna. Można spotkać kierowców, którzy stosują bardzo selektywną sygnalizację manewrów lub sygnalizują skręt, mimo że jadą prosto. Zdarzają się też tacy, dla których użycie kierunkowskazów jest opcjonalne.

Konsekwencje nieużywania kierunkowskazów

Chociaż kara za brak użycia kierunkowskazów jest rzadko nakładana, może prowadzić do kolizji. Niewłaściwa lub brak sygnalizacji manewru, szczególnie na rondach, powoduje utrudnienia i zatory. Odpowiednia sygnalizacja pozwala innym uczestnikom ruchu na podjęcie decyzji o wjeździe na skrzyżowanie. Bez niej czekają, co prowadzi do tworzenia się korków.

Błędna sygnalizacja na skrzyżowaniach

Jednym z poważnych problemów jest błędna sygnalizacja na tzw. „pierwszeństwie łamanym”, gdzie droga kontynuuje swój bieg prosto, ale pierwszeństwo mają pojazdy skręcające. Kierowcy, którzy nie sygnalizują skrętu, mimo zamiaru jego wykonania, powodują zamieszanie. Problemy sprawiają także ci, którzy sygnalizują skręt w prawo, mimo że jadą prosto.

Takie nieścisłości powodują, że kierowcy na tego rodzaju skrzyżowaniach stosują różne zasady, co znacznie obniża wzajemne zaufanie i prowadzi do problemów w ruchu drogowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Autokult
KOMENTARZE
(301)
Caesar
2 tyg. temu
"Chociaż kara za brak użycia kierunkowskazów jest rzadko nakładana, może prowadzić do kolizji." Kara prowadzić może do kolizji ? Ukarany się zdenerwuje i w nerwach w coś wjedzie. Polska języka trudna...
Lusia
2 tyg. temu
A policja, na żądanie narzuconych nam polityków, szuka wciąż pieniędzy w naszych kieszeniach.Ciągle głodni i nienasyceni jak Lewandowski.
rebel
2 tyg. temu
Często spotykana sytuacja to włączanie kierunkowskazu lewego przy jeździe dokoła ronda. Ale przy zjeździe z ronda już nie.
robert
2 tyg. temu
zapraszam do Wadowic co drugi nie używa w tym kirerowcy ciężarówek zawodowcy
Emeryt
2 tyg. temu
Ten tekst to jeden wielki bełkot !
...
Następna strona