Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marian Banaś napisał raport o sobie

4
Podziel się

Opublikowany na stronie NIK skrót raportu w sprawie utworzenia KAS znacząco różni się od przygotowanego wcześniej wystąpienia pokontrolnego. Marian Banaś, odpowiedzialny za wdrożenie reformy, teraz sam wystawia sobie laurkę.

Marian Banaś, prezes NIK.
Marian Banaś, prezes NIK. (PAP, Mateusz Marek)
bDZpxZCd

O sprawie pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". Kontrola rozpoczęła się w 2018 roku, rok po wejściu w życie reformy administracji celno - skarbowej. Za wdrożenie reformy był odpowiedzialny Marian Banaś - ówczesny wiceminister finansów. Obecnie prezes NIK.

Raport był gotowy w grudniu, a w marcu 2019 roku opracowano wystąpienie pokontrolne. Chociaż zgodnie z przepisami Najwyższa Izba Kontroli powinna opublikować dokumenty "bez zbędnej zwłoki", ani raport ani wystąpienie nie ujrzały światła dziennego.

Jak pisała "Rzeczpospolita" w październiku, raport był dla szefa NIK niekorzystny.

bDZpxZCf
Zobacz także: Oglądaj też: Plan "C" ws. Mariana Banasia? Rzecznik rządu Piotr Müller rozkłada ręce

W drugiej połowie stycznia, gdy wyszło na jaw, że szczecińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nadzoru nad KAS, Najwyższa Izba Kontroli opublikowała skrót wystąpienia pokontrolnego, dotyczącego reformy.

Jak pisze "Puls Biznesu", pełna wersja i skrót zasadniczo się od siebie różnią. Dokument opublikowany na stronie NIK jest bowiem laurką dla byłego wiceministra i obecnego szefa Izby. Podczas gdy raport wskazuje na liczne błędy.

bDZpxZCl

"Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że proces przekształcenia struktur najistotniejszych dla poboru dochodów państwa nie został właściwie przygotowany i przeprowadzony" - Czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK, przytaczanym przez "Puls Biznesu".

"Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia celowość przeprowadzenia reformy administracji celno-skarbowej w Polsce. Skonsolidowanie służb celnych i skarbowych stworzyło warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych" - czytamy z kolei w opublikowanym na stronie NIK skrócie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZpxZCG
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(4)
polok
rok temu
Szkoda było to coś czytać.
kloss88
rok temu
szukajac tego pana w Hotelu na minuty pyta sie szukajacy Suweren recepcjonistki je Banas ? a ona na to Tak trzy razy przez kierownika
pok
rok temu
Ostrożnie, bo może się okazać że zmyje swoje grzechy a to tylko zależy od jego postawy.
bDZpxZCH
maliniak
rok temu
"Chciał błysnąć, ale palec znów mu się "omsknął" na klawiaturze. Zróbmy mu #DudaExit , zanim będzie za późno. Klawiatura w rękach takiego człowieka to zbyt poważna sprawa, aby ją ignorować."