Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Microsoft wyłączył popularną usługę. Za przejęcie zapłacił fortunę

14
Podziel się:

5 maja 2025 roku stał się oficjalnym końcem ery Skype'a. Microsoft zakończył wsparcie dla swojego niegdyś flagowego komunikatora, kierując wszystkich użytkowników do platformy Teams. Osoby chcące zachować historię rozmów i kontakty muszą przenieść się na nowe rozwiązanie.

ANKARA, TURKIYE - FEBRUARY 28: A person holds a mobile phone displaying Skype application, in Ankara, Turkiye on February 28, 2025. (Photo by Didem Mente/Anadolu via Getty Images)
Koniec popularnej usługi Microsoft (GETTY, Anadolu)

Skype przez wiele lat był jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych na świecie. Stworzony w 2003 roku przez estońskich programistów początkowo oferował funkcje czatu, połączeń głosowych i przesyłania plików, a później wprowadził możliwość transmisji wideo, co znacząco przyczyniło się do wzrostu jego popularności. W szczytowym okresie z komunikatora korzystało około 300 milionów użytkowników na całym świecie. Dziś era komunikatora, za którego Microsoft zapłacił 8 mld dolarów, dobiegła końca.

"Użytkownicy cenili Skype'a za to, że oprogramowanie było bardzo dobre, proste w użyciu, intuicyjne, ergonomiczne, a przede wszystkim niezawodne" - wyjaśnia dr inż. Tomasz Szymczyk z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. Ekspert, cytowany przez Kurier Lubelski, dodaje, że przez lata intensywnego korzystania ze Skype'a pamięta tylko dwie sytuacje, gdy program się zawiesił, co wynikało głównie z niestabilnego połączenia internetowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje satelity i systemy kwantowe - wprowadza Polskę do kosmicznej elity - Grzegorz `Brona

Od popularności do upadku

Przełomowym momentem w historii Skype'a było przejęcie go przez Microsoft w 2011 roku. Od tego czasu komunikator zaczął stopniowo tracić na popularności, zwłaszcza gdy na rynku pojawiły się konkurencyjne rozwiązania, często dostępne bezpośrednio w przeglądarce bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Przykładem takiego rozwiązania był Google Hangouts, który umożliwiał dołączanie do rozmów poprzez link, nawet bez logowania.

Po przejęciu przez Microsoft, Skype przeszedł znaczące zmiany. "Wcześniej Skype można było uruchomić na każdym urządzeniu. Microsoft wymusił instalację tylko i wyłącznie na lepszym sprzęcie. Zmieniła się też architektura oprogramowania. 'Domowy' Skype stawał się przez to narzędziem korporacyjnym, firmowym narzędziem biznesowym" - tłumaczy naukowiec z Politechniki Lubelskiej.

Naturalnym następcą Skype'a stał się Teams, choć początkowo nie był on rozwijany tak intensywnie jak obecnie. Dopiero pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej przyspieszyły rozwój Teamsa, który zaczął być postrzegany jako rozbudowany komunikator mogący realnie zastąpić Skype'a.

Migracja do Teams

Microsoft nie pozostawił użytkowników Skype'a bez alternatywy. Firma zapewniła możliwość bezproblemowej migracji do Teams, automatycznie tworząc konta dla wszystkich dotychczasowych użytkowników Skype'a. Proces przenoszenia historii rozmów i kontaktów został szczegółowo opisany w dokumentacji technicznej.

"Użytkownicy Skype'a nie zostali pozostawieni sami sobie. Trwa migracja do MS Teams. Przewidziano możliwość przeniesienia całej korespondencji, historii i kontaktów na nową platformę. Co więcej, Microsoft stworzył automatycznie w nowym produkcie konta wszystkich użytkowników Skype'a. Wciąż korzystać oni będą z bezpłatnej wersji tego produktu" - podkreśla ekspert z Politechniki Lubelskiej.

Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach procesu migracji. Nie ma możliwości połączenia i przeniesienia czatów między Skype'em a innymi niż darmowe odmianami Teamsa (konto dla szkoły czy zawodowe). Nie da się również przenieść rozmów "z samym sobą", a metadane konwersacji nie zostaną skopiowane.

Teams jest obecnie domyślnym komunikatorem Microsoftu, dostępnym w darmowej wersji i domyślnie instalowanym w Windows 11. Dla użytkowników najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft korzystanie z Teams nie wymaga zakładania dodatkowego konta – wystarczy to samo, które jest używane do logowania się do systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
jerzy m.
2 miesiące temu
Jak coś działa to koniecznie trzeba spieprzyć
serwis r.
2 miesiące temu
LUDZIE SA TACY NAIWNI A ZARAZEM SLEDZENI TYLE W TEMACJE
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Skrzydełko cz...
2 miesiące temu
Wykupienie konkurencji to najlepszy sposób na biznes. Polskie cukrownie i cegielnie doskonale poznały ten proces
baca z ISS
2 miesiące temu
Nie czytam artykułów pod którymi nie można komentować. Dziękuję portalowi za tak jasne oznaczenie artykułów, w których zamiast faktów, góruje propaganda. Propaganda boi sie prawdy, którą mogą ujawnić czytelnicy w komentarzach.
tak tak
2 miesiące temu
robiliśmy wszysko co możliwe żeby zniszczyć konkurencję i do tej pory nie pojmujemy dlaczego nikt nie chciał naszych smartfonów