Miedziowi giganci łączą siły. Gra idzie o miliardy dolarów

Codelco i Anglo American domykają porozumienie, które może zmienić układ sił w branży miedziowej. Wspólny plan dla kopalń Los Bronces i Andina ma dać 2,7 mln ton dodatkowej miedzi i co najmniej 5 mld dol. oszczędności - informuje serwis wnp.pl.

 Kopalnia miedzi Los Bronces Kopalnia miedzi Los Bronces
Źródło zdjęć: © Getty | ALEJANDRA PARRA
Malwina Gadawa

Dwaj giganci rynku miedzi, chilijski Codelco i Anglo American, sfinalizowali porozumienie dotyczące wspólnego planu wydobywczego dla sąsiadujących ze sobą kopalń Los Bronces i Andina w Chile. Jak pisze wnp.pl, takiej zgody w branży miedziowej jeszcze nie było.

Giganci łączą kopalnie

Porozumienie ma pozwolić na wydobycie dodatkowych 2,7 mln ton miedzi w ciągu 21 lat. Średnio oznacza to ok. 120 tys. ton dodatkowej produkcji rocznie. Co istotne, firmy zakładają, że efekt zostanie osiągnięty przy minimalnych dodatkowych nakładach kapitałowych.

"Rozmawialiśmy ponad rok temu". Uchyla rąbka tajemnicy ws. żołnierzy USA w Polsce

Codelco i Anglo American nie tworzą klasycznej fuzji ani nie przenoszą własności aktywów. Każda ze stron zachowa swoje kopalnie, ale wydobycie ma być prowadzone według wspólnego planu. Chodzi o lepsze wykorzystanie złóż, infrastruktury i zakładów przeróbczych.

Polski KGHM szykuje ekspansję

KGHM szykuje się do zagranicznej ekspansji i rozgląda się za nowymi przejęciami w Europie, Afryce oraz obu Amerykach. Polski gigant chce wykorzystać rosnący globalny popyt na miedź napędzany transformacją energetyczną i boomem na sztuczną inteligencję - pisał ostatnio "Bloomberg".

– Wszyscy zdają sobie sprawę, że wraz z transformacją energetyczną oraz inwestycjami w turbiny wiatrowe i samochody elektryczne popyt na miedź będzie rósł – powiedział prezes KGHM Remigiusz Paszkiewicz. Jak podkreślił, szczególnie mocno widać to obecnie w Chinach, gdzie zapotrzebowanie na ten surowiec utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Notowania KGHM mocno rosły od początku ubiegłego roku, korzystając z wysokich cen miedzi i srebra. Spółka zyskała także dzięki temu, że jest jednym z niewielu dużych producentów obu tych metali jednocześnie.

KGHM zakłada, że dzięki inwestycjom bliżej Europy będzie mógł zwiększyć własną produkcję nawet o około 100 tys. ton rocznie. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie stabilnych dostaw surowca do polskich hut oraz ograniczenie kosztów logistycznych i wydatków związanych z przetwarzaniem kupowanych materiałów.

Źródło: wnp.pl

Wybrane dla Ciebie