Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja

Miliony euro do zdobycia. Nowe terminy naboru wniosków do programów unijnych

Podziel się:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zmienia terminy składania wniosków w konkursach i wprowadza uproszczenia dla beneficjentów realizujących obecnie dofinansowane projekty. Wszystko po to, by ułatwić działania w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem.

Nowe terminy naboru wniosków do programów unijnych
Nowe terminy naboru wniosków do programów unijnych (Wikimedia Commons CC BY, rockcohen)

Artykuł powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Puste biura, pracownicy działający zdalnie, ograniczenie produkcji i świadczenia usług. Polskie firmy przechodzą przez trudny czas. Rząd szykuje programy pomocowe, swój pomysł na wsparcie przedsiębiorstw mają też rządowe agencje, w tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP jest odpowiedzialna za realizację m.in. programów finansowanych z Funduszy Europejskich, tj. Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Inteligentny Rozwój (POIR) i Polska Wschodnia (POPW), a także"Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" finansowanego z Funduszy Norweskich.

By w obecnej – trudnej sytuacji – zrealizować programy, PARP w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej skupiła się na czterech elementach swojej współpracy z beneficjentami. Te najważniejsze to: wydłużenie terminów składania wniosków w konkursach, możliwość uznania za kwalifikowalne wydatków, które zostały poniesionej, ale nie został osiągnięty efekt – miejsce targowe, szkolenie – a beneficjent nie może odzyskać środków, dopuszczenie zmian w realizowanych projektach oraz czasowa rezygnacja z kontroli.

Trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia MFiP w sprawie udzielania w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19. Dzięki temu PARP włączy się także w realizację i dystrybucję dodatkowych środków na kapitał obrotowy przedsiębiorstw.

Agencja zapewnia też, że dołoży wszelkich starań, by rozliczenia wniosków o płatność odbywały się w dotychczasowych terminach.

Późniejsze spotkania z ekspertami

W konkursach o dofinansowanie, których zakończenie przypada na marzec oraz kwiecień, został wydłużony okres przyjmowania wniosków – szczegółowy wykaz tych konkursów poniżej.

Oceny tych, które zostały już złożone, będą kontynuowane, ale czasowo zawieszone są posiedzenia paneli ekspertów, w których wymagany jest osobisty udział wnioskodawcy. Nowe daty posiedzeń zostaną ustalone każdorazowo z wnioskodawcą.

Poniesione koszty dla odwołanych imprez a wydatki kwalifikowane

PARP przewiduje także możliwość uznania za kwalifikowane wydatków, które zostały poniesione w związku z odwołanymi spotkaniami, szkoleniami czy wyjazdami. Analiza będzie prowadzona, podobnie jak w przypadku zmian do umów, tj. na podstawie indywidualnych uzgodnień z beneficjentem i postanowień zawartych w umowie o dofinansowanie.

Projekt w realizacji też można zmienić

PARP zapewnia, że w razie konieczności możliwe jest wprowadzenie zmian w realizowanych już projektach. Aneksy do umów będą mogły być zawierane po przeprowadzeniu oceny rzeczywistego wpływu obecnej sytuacji na realizowany projekt.

PARP przewiduje możliwość wydłużenia czasu realizacji projektu czy terminów składania wniosków o płatność, a także zmiany w spodziewanych efektach projektów.

Agencja zdecydowała się ponadto czasowo zawiesić kontrole, prowadzone w ramach realizowanych projektów, przynajmniej do końca marca. Nowe terminy również będą indywidualnie uzgadniane z beneficjentami.

Więcej czasu na składanie wniosków

Przedsiębiorcy będą mieli też więcej czasu składanie wniosków w trwających konkursach o dotacje. Do 12 maja br. zostały wydłużone nabory w konkursach:

  • "Badania na rynek – konkurs ogólny". Celem tego konkursu jest wzmocnienie konkurencyjności firm poprzez sfinansowanie wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów lub wdrożenia w firmie innowacyjnych procesów technologicznych, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Te innowacje muszą mieć charakter przynajmniej ogólnokrajowy. Wsparcie wynosi do 80 procent wartości projektu.
  • "Badania na rynek – konkurs na rzecz miast średnich". To konkurs prawie identyczny z poprzednim, z tym że został przygotowany z myślą o przedsiębiorstwach działających na terenie miast średnich oraz okolicznych gmin.
  • "Badania na rynek – Dostępność Plus". Dodatkowym celem tego programu – przy zachowaniu wszystkich kryteriów konkursu ogólnego – jest zwiększenie dostępności nowych lub ulepszonych (dzięki innowacji) produktów dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi.

Konkursy poddziałania „Badania na rynek” są finansowane ze środków Programu Operacyjnego Inteligent Rozwój (POIR) w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.

  • "Kompetencje dla sektorów". Ten konkurs jest przeznaczony m.in. dla podmiotów działających na rzecz zatrudnienia, przedsiębiorców, organizacji pracodawców czy związków zawodowych. Jego celem jest wyłonienie operatorów działań szkoleniowych lub doradczych, którzy z kolei mają przeprowadzać rekrutacje pracowników i pomagać w uzyskaniu dofinansowania na działania szkoleniowe lub doradcze. Adresatem I rundy konkursu (którego daty składania wniosków zastały wydłużone) jest sektor przemysłu mody i innowacyjnych tekstyliów.
  • "Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich". Chodzi o zapewnienie i dofinansowanie szkoleń i doradztwa z zakresu zamówień publicznych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W konkursie mogą startować firmy i organizacje działające w dziedzinie zatrudnienia, organizacje pracownicze i pracodawców oraz inne podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego (makroregion 3) oraz łódzkiego, opolskiego i śląskiego (makroregion 4).

Konkursy są finansowane ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do 14 maja br. został wydłużony nabór wniosków o dofinansowanie w jednym z tegorocznych konkursów poddziałania 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand.

  • "Go to Brand – EXPO 2020". Chodzi o program promocji w związku z udziałem Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju adresowany do firm z sektora MŚP. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie m.in. kosztów związanych z udziałem w wydarzeniach targowych w krajach Zatoki Perskiej (w tym imprezach towarzyszących EXPO) czy doradztwa w zakresie zdobywania rynków dla innowacyjnych produktów. Maksymalne wsparcie na jakie może liczyć przedsiębiorca może wynieść ponad 425 tys. zł.

{:external}

Więcej czasu będą mieli także przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

W porozumieniu z Innovation Norway oraz Krajowym Punktem Kontaktowym PARP wydłużyła nabory w powyższych konkursach do 14 maja 2020 r.

{:external}

Artykuł powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.