Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Minister o rozwoju gospodarczym Polski. "Jesteśmy na szóstym miejscu w UE"

17
Podziel się:

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Andrzej Domański skomentował ostatnie 35 lat rozwoju Polski. Wskazał, że "Polska może przedłużyć sukces gospodarczy, jeżeli nie zamkniemy się w samozadowoleniu". Dodał także, jakie działania należy podjąć w najbliższym czasie.

Minister o rozwoju gospodarczym Polski. "Jesteśmy na szóstym miejscu w UE"
Minister finansów Andrzej Domański (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

W trakcie wystąpienia otwierającego Kongres minister Domański zaznaczył, że wybory 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły proces kluczowych zmian. - Po 35 latach możemy jednoznacznie powiedzieć, że nasza gospodarka jest przykładem potężnego sukcesu transformacji. Pomiędzy 1990, a 2023 rokiem, w ujęciu realnym, PKB per capita naszego kraju wzrosło ponad trzykrotnie. Nasz wzrost gospodarczy należał do najwyższych nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział szef resortu finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

"Chcemy więcej"

Minister finansów podkreślił, że "dzisiaj Polska jest szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej i jednym z najmocniejszych silników jej wzrostu". Dodał, że Polska znalazła się w tym miejscu dzięki odważnym zmianom dokonanym na początku transformacji, polskiemu duchowi przedsiębiorczości oraz wykorzystaniu szans, jakie dała Polsce akcesja do Unii Europejskiej. - Jest jednak oczywiste, przynajmniej dla mnie, że chcemy więcej – zaznaczył minister Domański.

Wskazał, że musimy rozmawiać o tym, jak zapewnić europejskim firmom równe warunki konkurowania.

Wiemy, jak katastrofalne skutki gospodarcze i geopolityczne miało uzależnienie się części państw Unii Europejskiej od rosyjskich surowców, w szczególności od rosyjskiego gazu. Dziś musimy uniknąć uzależnienia od dostaw minerałów krytycznych, czy pierwiastków ziem rzadkich, sprowadzanych w przeważającej mierze z państw o systemie autorytarnym. Element nadziei dają tutaj złoża odkryte w Szwecji, czy Norwegii, ale nieustająco musimy pilnować łańcuchów dostaw i pilnować naszego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o dostęp do kluczowych surowców – stwierdził.

Podkreślił też, że Polska należy do największych beneficjentów friendshoringu (współpraca biznesowa z firmami z krajów sojuszniczych) i nearshoringu (przenoszenie produkcji bliżej rynku zbytu).

- Oczywiście chcemy więcej i musimy sprawić, aby te procesy przebiegały z jeszcze większą intensywnością. Stąd nasze szerokie otwarcie na inwestycje zagraniczne - powiedział.

W ocenie ministra finansów, osoby kształtujące procesy gospodarcze nie mogą zakrywać oczu przed wyzwaniami, jakie stoją przed naszym krajem.

- Świat dyskutuje o wodorze, fuzji jądrowej, inteligentnej sieci, a my w Polsce wciąż o tym, jak utrzymywać z pieniędzy podatników trwale nierentowne kopalnie. Ciesząc się z sukcesu minionych 35 lat, trzeba zadać ważne pytanie, czy nasz model rozwoju jest właściwy wobec dzisiejszych wyzwań – stwierdził Domański.

Minister mówi, czego potrzebuje Polska

Polska może przedłużyć swój sukces gospodarczy, zapoczątkowany 35 lat temu, tylko wówczas, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy się z wyzwaniami współczesnego świata. Aby to się udało, potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy, zdolny do finansowania inwestycji w modernizację energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury – zaznaczył minister.

Zdaniem Domańskiego "polska gospodarka wraca tam, gdzie jej miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących państw w Unii Europejskiej".

Dziś nie możemy dać się uśpić dobrym perspektywom naszej gospodarki w horyzoncie 12, czy 24 miesiące. Nasza odpowiedzialność za gospodarkę jest i musi być mierzona w horyzoncie dekad, a nie w horyzoncie miesięcy – podkreślił.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
MEDIA
5 dni temu
W pierwszym kwartale ORLEN pod nowymi rządami ZBIEDNIAŁ o 6 miliardów!
DOMAŃSKI
5 dni temu
A teraz wytłumacz kre tynom, że jest możliwe by kraj z największym na świecie PKB stał się krajem NAJBIEDNIEJSZYM na świecie!
maks15
5 dni temu
Obecna minister zdrowia w wywiadzie ze tusk pojechał do brukseli i uzył swojej czarodziejskiej różczki i odblokował pieniadze z KPO a ja sie pytam jakiej tusk użyl rózczki co unieważniła przetargi na CPK na porty zbozowe gdansku i gdyni i dlaczego niemcy podrzucaja nam migrantów których nie dostali z POLSKI tylko z innego kraju.
dociekliwy
5 dni temu
A JAK SIĘ MY ROZWIJAĆ?? SKORO INWESTYCJI NIE MA A ZAKŁADY SIĘ ZWIJAJĄ?? PIENIĘDZY W BUDŻECIE JAK SIĘ SŁYSZY JUŻ NIE MA >>A TYCH Z KPO 16 MILIARDÓW?? GDZIEŚ PO DRODZIEŚ ZNIKŁY>>JEST POTEŻNY DEFICYT BUDŻETOWY CO ZAOWOCUJE WSTRZYMANIEM WSZYSTKIEGO A PODWYŻSZENIEM PODATKÓW>>TYLKO KTO JE BEDZIE PLACIĆ?????????
he he
5 dni temu
od końca