Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Minister o rozwoju gospodarczym Polski. "Jesteśmy na szóstym miejscu w UE"

18
Podziel się:

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Andrzej Domański skomentował ostatnie 35 lat rozwoju Polski. Wskazał, że "Polska może przedłużyć sukces gospodarczy, jeżeli nie zamkniemy się w samozadowoleniu". Dodał także, jakie działania należy podjąć w najbliższym czasie.

Minister o rozwoju gospodarczym Polski. "Jesteśmy na szóstym miejscu w UE"
Minister finansów Andrzej Domański (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

W trakcie wystąpienia otwierającego Kongres minister Domański zaznaczył, że wybory 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły proces kluczowych zmian. - Po 35 latach możemy jednoznacznie powiedzieć, że nasza gospodarka jest przykładem potężnego sukcesu transformacji. Pomiędzy 1990, a 2023 rokiem, w ujęciu realnym, PKB per capita naszego kraju wzrosło ponad trzykrotnie. Nasz wzrost gospodarczy należał do najwyższych nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział szef resortu finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

"Chcemy więcej"

Minister finansów podkreślił, że "dzisiaj Polska jest szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej i jednym z najmocniejszych silników jej wzrostu". Dodał, że Polska znalazła się w tym miejscu dzięki odważnym zmianom dokonanym na początku transformacji, polskiemu duchowi przedsiębiorczości oraz wykorzystaniu szans, jakie dała Polsce akcesja do Unii Europejskiej. - Jest jednak oczywiste, przynajmniej dla mnie, że chcemy więcej – zaznaczył minister Domański.

Wskazał, że musimy rozmawiać o tym, jak zapewnić europejskim firmom równe warunki konkurowania.

Wiemy, jak katastrofalne skutki gospodarcze i geopolityczne miało uzależnienie się części państw Unii Europejskiej od rosyjskich surowców, w szczególności od rosyjskiego gazu. Dziś musimy uniknąć uzależnienia od dostaw minerałów krytycznych, czy pierwiastków ziem rzadkich, sprowadzanych w przeważającej mierze z państw o systemie autorytarnym. Element nadziei dają tutaj złoża odkryte w Szwecji, czy Norwegii, ale nieustająco musimy pilnować łańcuchów dostaw i pilnować naszego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o dostęp do kluczowych surowców – stwierdził.

Podkreślił też, że Polska należy do największych beneficjentów friendshoringu (współpraca biznesowa z firmami z krajów sojuszniczych) i nearshoringu (przenoszenie produkcji bliżej rynku zbytu).

- Oczywiście chcemy więcej i musimy sprawić, aby te procesy przebiegały z jeszcze większą intensywnością. Stąd nasze szerokie otwarcie na inwestycje zagraniczne - powiedział.

W ocenie ministra finansów, osoby kształtujące procesy gospodarcze nie mogą zakrywać oczu przed wyzwaniami, jakie stoją przed naszym krajem.

- Świat dyskutuje o wodorze, fuzji jądrowej, inteligentnej sieci, a my w Polsce wciąż o tym, jak utrzymywać z pieniędzy podatników trwale nierentowne kopalnie. Ciesząc się z sukcesu minionych 35 lat, trzeba zadać ważne pytanie, czy nasz model rozwoju jest właściwy wobec dzisiejszych wyzwań – stwierdził Domański.

Minister mówi, czego potrzebuje Polska

Polska może przedłużyć swój sukces gospodarczy, zapoczątkowany 35 lat temu, tylko wówczas, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy się z wyzwaniami współczesnego świata. Aby to się udało, potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy, zdolny do finansowania inwestycji w modernizację energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury – zaznaczył minister.

Zdaniem Domańskiego "polska gospodarka wraca tam, gdzie jej miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących państw w Unii Europejskiej".

Dziś nie możemy dać się uśpić dobrym perspektywom naszej gospodarki w horyzoncie 12, czy 24 miesiące. Nasza odpowiedzialność za gospodarkę jest i musi być mierzona w horyzoncie dekad, a nie w horyzoncie miesięcy – podkreślił.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Adam N 1973
miesiąc temu
Minister obecnej ekipy kreśli średnią. Średnia to nie kłamstwo, ale manipulacja. Polska rozwijała się tylko wtedy gdy rządziły SLD lub PiS. Gdy rządzili liberałowie to nasza gospodarka stała w miejscu lub się kurczyła. Po 1989 nasz PKB spadł o ponad 20%, by dopiero w 1995 osiągnąć stan z 1989. W czasie rządów PO-PSL nasz PKB w DOLARACH spadł o blisko 10%. Po 8 latach rządów PiS nasz PKB wzrósł o ponad 50% (w dolarach)
MEDIA
miesiąc temu
W pierwszym kwartale ORLEN pod nowymi rządami ZBIEDNIAŁ o 6 miliardów!
DOMAŃSKI
miesiąc temu
A teraz wytłumacz kre tynom, że jest możliwe by kraj z największym na świecie PKB stał się krajem NAJBIEDNIEJSZYM na świecie!
maks15
miesiąc temu
Obecna minister zdrowia w wywiadzie ze tusk pojechał do brukseli i uzył swojej czarodziejskiej różczki i odblokował pieniadze z KPO a ja sie pytam jakiej tusk użyl rózczki co unieważniła przetargi na CPK na porty zbozowe gdansku i gdyni i dlaczego niemcy podrzucaja nam migrantów których nie dostali z POLSKI tylko z innego kraju.
dociekliwy
2 miesiące temu
A JAK SIĘ MY ROZWIJAĆ?? SKORO INWESTYCJI NIE MA A ZAKŁADY SIĘ ZWIJAJĄ?? PIENIĘDZY W BUDŻECIE JAK SIĘ SŁYSZY JUŻ NIE MA >>A TYCH Z KPO 16 MILIARDÓW?? GDZIEŚ PO DRODZIEŚ ZNIKŁY>>JEST POTEŻNY DEFICYT BUDŻETOWY CO ZAOWOCUJE WSTRZYMANIEM WSZYSTKIEGO A PODWYŻSZENIEM PODATKÓW>>TYLKO KTO JE BEDZIE PLACIĆ?????????