Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Mocne słowa Sorosa pod adresem Polski. "Mogę tylko wyrazić oburzenie"

2285
Podziel się:

"Umowa, jaką Niemcy zawarły z dwoma zbuntowanymi państwami członkowskimi UE, jest najgorszym ze wszystkich możliwych rozwiązań" - pisze w komentarzu George Soros.

Mocne słowa Sorosa pod adresem Polski. "Mogę tylko wyrazić oburzenie"
George Soros (East News, FABRICE COFFRINI, AFP, East News)

Porozumienie z Polską i Węgrami będzie oznaczać poważne koszty dla całej Unii Europejskiej - twierdzi George Soros, prezes Soros Fund Management i Open Society Foundations.

Jak pisze w komentarzu dla project-syndicate.org, rozumie presję pod jaką była Angela Merkel, jednak "umowa, jaką Niemcy zawarły z dwoma zbuntowanymi państwami członkowskimi UE, jest najgorszym ze wszystkich możliwych scenariuszy".

Po pierwsze - jak stwierdza - reżim premiera Viktora Orbana na Węgrzech oraz nieliberalny rząd PiS w Polsce "bezczelnie kwestionują wartości, na których została zbudowana Unia Europejska".

Kompromis pokazał słabość UE i pośrednio podważył jej wiarygodność. "Mogę tylko wyrazić moralne oburzenie, jakie muszą odczuwać ludzie, którzy wierzyli, że UE jest obrońcą wartości europejskich i uniwersalnych. Chcę również ostrzec, że ten kompromis może poważnie nadszarpnąć z trudem wypracowane zaufanie, jakie instytucje Unii zdobyły dzięki utworzeniu funduszu naprawczego" - pisze Soros.

Po drugie - w jego przekonaniu - Niemcy dały się zwieść blefowi Vicktora Orbana polegającemu na groźbie zawetowania budżetu UE. W skutek tego osłabiły mechanizm warunku praworządności.

Premier Węgier zyskał więc czas i środki na to, aby jego rząd mógł w dalszym ciągu wykorzystywać fundusze unijne według własnych potrzeb, co w skutkach odbije się na obywatelach Węgier.

Soros zwraca uwagę jeszcze na jedną poważną kwestię. Jak zauważa, zaproponowana kompromisowa deklaracja szczytu to przypadek, w którym Rada Europejska przekracza swoje uprawnienia i ogranicza zdolności Komisji Europejskiej do interpretowania uzgodnionego prawodawstwa UE i działania na jego podstawie.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

"To niebezpieczny precedens, ponieważ ogranicza niezależność prawną Komisji i może bardzo naruszać Traktat o Unii Europejskiej, przynajmniej w jego duchu" - pookreśla Soros."Umowa, w takiej postaci jest brzydka i lekceważy wyraźne życzenia Parlamentu Europejskiego" - konkluduje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2285)
SOROS
rok temu
Zostaw Polaków w spokoju.... Nie dacie so ie rady z Polakami... Polacy to Waleczny Bohaterski, Mądry Naród ... Więc od Polaków i Polski WARA... 👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍🇵🇱👍 Z POLAKAMI NIGDY NIE DACIE RADY ....😅🤣😂😅🤣😂
Janek
2 lata temu
Jest wiadomo że on finansami rządzi w Unii dlatego jest spekulacja ETS bo to czysta kasa jest dla nich a narody będą biedniały w całej Unii A że w banku w Holandii jest współwłaścicielem to opinia publiczna nie wie o tej pralni Tam są między innymi nasze pieniądze od Balcerowicza i od Tuska za koncesję do wydobycia gazu łupkowego 2 biliony które są w akcjach Unia nigdy nie zgodzi się ani na zlikwidowanie ani zawieszenie ETS bo to czysty interes dla nich a to są biliony
nakazowy
3 lata temu
A ten ślimak jeszcze zatruwa powietrze na tym globie Matka Ziemia powinna go zabrać już dawno i nie wymordowałby tyle bezbronnych i biednych ludzi. Towarzyszu. Odpocznij wreszcie. Idź na drugą stronę. ;((( czyściciel kamienic w Budapeszcie nie ma żadnej moralności... nienawisc do Wegrow i Polski wyssal z mlekiem matki :))) = Rozwiązać Fundację Batorego
Elly
3 lata temu
Co soros chce od Europy ?
Mick
3 lata temu
Soros, twoje oburzenie wisi mi i dynda.
...
Następna strona