Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Morawiecki rozmawia z premierem Chin o CPK. "Przed nami wielkie inwestycje"

165
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Szczycie Szefów Rządów Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w Dubrowniku. Z chińskim premierem rozmawiał m.in. o budowie CPK. - Chiny są zainteresowane, by wziąć w niej udział - powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w drodze do Dubrovnika.
Mateusz Morawiecki w drodze do Dubrovnika. (Twitter, Karolina Kołodziejczyk)

Szef polskiego rządu spotkał się z chińskim premierem Li Keqiangiem. Jak informuje reporterka WP Karolina Kołodziejczyk, rozmowy dotyczyły m.in. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Przed nami wielkie inwestycje, które mają nadrabiać lata zaniedbań z czasów rządów komunistycznych i III RP. Chiny są zainteresowane, by wziąć w nich udział - powiedział premier po spotkaniu.

Mateusz Moroawiecki rozmawiał też z chińskim premierem o polityce handlowej. Jak mówił, Li Keqiang przyznał, że handel między Polską a Chinami powinien odbywać się "na zasadzie bardziej zrównoważonej.

Zobacz także: Obejrzyj: Firmy powoli przechodzą transformację cyfrową. "30-37 proc. ma strategię"

- Reakcja premiera Chin była bardzo pozytywna. Przyznał, że taki stan rzeczy, w którym Polska notuje znaczący deficyt handlowy z Chinami nie może trwać zbyt długo i rozumie nasze zastrzeżenia - powiedział Morawiecki. - Wspomniałem o polskim sektorze meblarskim, mięsnym, o eksporcie drobiu, polskiej wieprzowiny z terenów nieobjętych ASF. Zobaczymy, czy za deklaracją padną konkretne zmiany w regulacjach chińskich.

Jak mówił Morawiecki, rynek chiński, choć pozornie otwarty, jest ograniczany przez system certyfikatów i zgód władz centralnych i lokalnych, co utrudnia zagranicznym przedsiębiorcom skuteczne działanie.

- Chcemy otwierać dla naszych przedsiębiorców rynek chiński, bo to jest potęga gospodarcza, potęga technologiczna i duża szansa - powiedział Morawiecki.

Na pytania o planowane zmiany w rządzie, Mateusz Morawiecki nie odpowiedział.

- W Dubrowniku o tym nie rozmawialiśmy - mówił w rozmowie z dziennikarzami Morawiecki po szczycie 16+1

W szczycie bierze udział 11 państw członkowskich UE, oraz pięciu reprezentantów Bałkanów. W tym regionie Europy, obejmującym Serbię, Bośnię, Czarnogórę, Macedonię Północną, Albanię i Kosowo, ponad 70 proc. inwestycji jest prowadzonych przez członków UE, a zaledwie 1 proc. to inwestycje chińskie.

Więcej o szczegółach spotkania Mateusza Morawieckiego z premierem Chin, wkrótce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(165)
miły pan
5 lata temu
Kolejny dobry pomysł który uwazam ze przy realizacji mógłby być spełnieniem wszystkich oczekiwań Polaków i rzadu. Dawać z tym!
cinek68
5 lata temu
WSPÓŁPRACA Z PAŃSTWEM AZJATYKIM MOGŁABY WPŁYNĄĆ BARDZO KORZYSTNIE NA NASZ KRAJ Z TEGO WZGLĘDU ZE RYNEK CHIŃSKI MA WIELE KUSZĄCYCH DLA NAS MOŻLIWOŚCI
jacyś
5 lata temu
cieszy mnie to ze nasz kraj mógłby coś działać z tak potężnym państwem jakim są Chiny. Myśle ze to dlatego ze jednak brzmi to dumnie.
Lesniewski
5 lata temu
Na chińskim rynku Polacy by super skorzystali, nie dziwie się ze Morawiecki coś próbuje z nimi działać żeby wyszło na nasze
izka
5 lata temu
Z chinami robić deale to byłoby coś, byłoby się czym chwalić na arenie międzynarodowej ;)
...
Następna strona