Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Morawiecki: zamrozimy ceny prądu. Jest zapowiedź rządu

213
Podziel się:

Rząd chce zachęcić do oszczędzania prądu i wprowadza nowe rozwiązania dla obywateli. Mowa o zamrożeniu ceny energii. Ogłosili to w czwartek premier Mateusz Morawiecki i szef PiS Jarosław Kaczyński.

Morawiecki: zamrozimy ceny prądu. Jest zapowiedź rządu
Premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedzieli zamrożenie cen energii PAP/Radek Pietruszka (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Rząd chce, by wsparcie dotyczące rachunków za energię elektryczną nie miało formy dopłaty, ale zamrożenia cen energii na poziomie 2022 roku - "do pewnego poziomu zużycia prądu".

Premier podkreślił, że chodzi o to, by wsparciem objąć "ogromną większość najbardziej potrzebujących rodzin, choć propozycja będzie oznaczała zamrożenie cen dla wszystkich - do pewnego poziomu zużycia".

Dodatkowo chcemy wprowadzić pewien mechanizm dodatkowej premii w zamian za oszczędność, która się pojawi. Będzie to cały pakiet, który będzie miał na celu doprowadzenie do zmniejszenia czy relatywnego zmniejszenia zużycia energii. Jednocześnie chodzi o ograniczenie skutku podwyżek cen, a dla tych, którzy zużywają prąd do wielkości ok. 2 tys. kWh rocznie, będzie to oznaczało zamrożenie cen energii - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że więcej informacji zostanie podanych do wiadomości jeszcze dziś. Wcześniej zapowiadano, że w przypadku przekroczenia tego progu trzeba będzie płacić zgodnie z nowymi taryfami, jakie zatwierdzi Urząd Regulacji Energetyki.

Zamrożenie cen prądu. Dla kogo?

- 2 tys. to średnie zużycie w gospodarstwie domowym. Do tego zużycia blokujemy cenę na poziomie ceny dotychczasowej. Nad pozostałymi rozwiązaniami pracujemy, na poziomie krajowym i europejskim - powiedziała dziś rano w Radio Zet Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Rząd szacuje, że z programu skorzysta ok. 6,5 mln odbiorców.

"Skąd wzięła się wartość 2 tys. kWh? Jak wynika z danych GUS, w 2020 r. przeciętnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wyniosło 1996 kWh, z czego w miastach — 1752,5 kWh, a na obszarach wiejskich — 2486,2 kWh" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
Kazik
2 lata temu
te 2000 tyś kWh to akurat starczy na 1 święczkę, jeden telewizor włączony z tvp 24/h i na światło w lodówce
Zaniepokojony
2 lata temu
A co jeśli Pod jednym adresem to jest pod jednym licznikiem mieszkają dwie rodziny które razem produkują 4 kW osobno wyprodukowały 2 kW Ale licznik pokażę cztery dostaną czy nie dostaną dopłaty
xxx
2 lata temu
nadchodzi czas spalania opon, książek do HiTu ekologia bierze w łeb jak zwykle osoby ogrzewające pompami ciepła ,posiadający samochody elektryczne znowu dostaną po jajach od styropianowego marszałka
indukcja
2 lata temu
na stronie mediaexpert znalazłem poradnik "Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?" - "Na potrzeby wyliczenia załóżmy, że płyta indukcyjna jest używana w Twojej kuchni przez około 90 minut dziennie. Kluczowe jest także uwzględnienie mocy urządzenia. Zakładając, że korzystasz maksymalnie z dwóch palników i raczej przez większość czasu nie są to wysokie poziomy mocy, możemy przyjąć normę około 4 kilowatów.(...)1,5h x 3 kW x 30 dni = 135 kWh" - wniosek 135 * 12mcy = 1620kWh rocznie dla posiadacza płyty indukcyjnej zamiast gazówki - czyli posiadacze płyty indukcyjnej zostali wykluczeni z objęcia programem więc nie ma sensu aby starali się oszczędzać i jakoś wejść do tego programu...
Vjko
2 lata temu
Te pierdoły służą tylko i wyłącznie, aby tzw. "opinia publiczna " czyli byt nieosobowy miał o czym gadać za dnia.
...
Następna strona