Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

"Mroźne" ogniska koronawirusa. Ekspert przyznaje: w takich zakładach wirus ma łatwiej

16
Podziel się:

Nowe ogniska koronawirusa pojawiają się nie tylko w kopalniach, ale też w zakładach przetwórczych, w których ludzie pracują w niskich temperaturach. Prof. Zbigniew Gaciong przyznaje: "tam wirus ma lepsze warunki". Podkreśla jednak: doskonale wiemy, jak się tam zabezpieczać.

W niskiej temperaturze wirus może się łatwiej rozprzestrzeniać. Ale według eksperta wystarczy trzymać się tam standardowych wytycznych
W niskiej temperaturze wirus może się łatwiej rozprzestrzeniać. Ale według eksperta wystarczy trzymać się tam standardowych wytycznych (PAP, DPA)

Nowe ognisko koronawirusa odkryto w Duninowie w pobliżu Słupska. Działa tam zakład przetwórstwa ryb, należący do dużego norweskiego koncernu Mowi ASA.

Słupski Sanepid mówi o 28 zakażeniach związanych z zakładem pracy, z czego 25 to pracownicy firmy. Jak mówią przedstawiciele Mowi, przetestowano łącznie około 750 pracowników. Spółka Mowi ASA zatrudnia w Polsce około 4 tys. osób, choć nie wszystkie z nich pracują w Duninowie.

Na drugim końcu Polski, w fabrykach Konspolu w Nowym Sączu, zachorowało 75 osób. Kwarantanną objęto na ten moment niemal 400 osób. Co łączy te dwa ogniska? Wytwarzane są tam produkty spożywcze, a więc pracownicy przebywają zwykle w niskich temperaturach.

Zobacz także: Druga fala koronawirusa. "Nie zamkniemy całej gospodarki". Obejrzyj wideo:

Czy wirus może się szybciej rozprzestrzeniać w takich warunkach? Profesor Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznaje, że może tak być. I przypomina niedawne ognisko w zakładach mięsnych w Niemczech. W fabryce mięsa Tönnies w Nadrenii Północej-Westfalii koronawirusem zaraziło się ponad 600 osób.

"To nie temperatura jest najważniejsza"

Profesor jednak podkreśla, że to nie niska temperatura jest największym zagrożeniem dla pracowników.

- Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej odległości i korzystanie z zabezpieczeń - podkreśla prof. Gaciong. I dodaje, że najbardziej niebezpieczne są sytuacje, w których ludzie pracują blisko siebie, nie zachowując 2-metrowych odstępów. Jeśli przebywają przy sobie więcej niż 15 minut, to ryzyko zarażenia dodatkowo bardzo wzrasta.

Jeszcze więcej zakażeń może się pojawić, gdy ludzie pracują twarzą w twarz, przypomina profesor. - Zakażenia w fabrykach to najczęściej pochodna braku izolacji zarażonych osób i właśnie niestosowania wytycznych. Temperatura pracy nie jest jednak największym zagrożeniem - dodaje prof. Gaciong. I przypomina o zarażeniach w kopalniach. A górnicy pracują, w przeciwieństwie do zatrudnionych w zakładach przetwórstwa, w bardzo wysokich temperaturach.

- Kluczowe jest więc zachowanie dystansu pomiędzy pracownikami, niezależnie od warunków pracy - przypomina ekspert z WUM.

Rzeczniczka Mowi wyjaśniała norweskiemu serwisowi IntraFish, że w fabryce w Duninowie zachowano wszelkie środki ostrożności. - Podzielono całą fabrykę na strefy, do których dojeżdżały osobne autobusy. Szybko identyfikowaliśmy i testowaliśmy też zagrożonych pracowników - mówiła Emilia Schomburg, podkreślając, że "nie ma potrzeby zamykania zakładu".

Rzeczniczka zaznaczyła, że wprowadzono kampanię informacyjną dla pracowników, by przypomnieć o zasadach higieny. Dodała, że wszyscy zarażeni koronawirusem w Mowi czują się dobrze.

- Sytuacja nie wpływa na bezpieczeństwo naszych produktów, klienci nie muszą się obawiać - podkreśliła Schomburg.

Mowi ASA, znana do niedawna jako Marine Harvest, to jedna z największych firm zajmujących się przetwórstwem rybnym w Europie. Specjalizuje się w potrawach z łososia. Pomorski zakład niegdyś działał pod nazwą Morpol.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Gość
2 lata temu
Dziesiątki obcokrajowców rozmaitych narodowości i Polacy Ukraińcy,Mołdawianie,Gruzini,Azjaci,Hindusi z tej fabryki łososia mieszka w prywatnych wynajętych kwaterach,domkach jednorodzinnych.Gdzie oni mają odbywać kwarantannę,?.Wiadomo,że za chwilę tych zakażeń będzie 4 x tyle.W Ustce będzie ognisko choroby + setki wczasowiczów z całej Polski.
Gg
2 lata temu
Zacznie się po wakacjach
Zatroskana
2 lata temu
Ludzie szanujmy siebie I innych nosmy maseczki zachowujmy bezpiecznaodleglosc a wtedy unikniemy naprawde duzych problemow. Lepiej zapobiegac niz wyladowac w szpitalu pod respiratorem
Skl
2 lata temu
Wrócić do normalności, kto przeżyje to przeżyje innej drogi nie ma. Zawsze tak było na świecie. Zakażenia mnie nie interesują.
DOROTA
2 lata temu
MÓDLMY SIĘ NIE TYLKO W INTENCJI POWSTRZYMANIA KORONAWIRUSA, BO JEST ON TYLKO OBJAWEM CHOROBY, NA KTÓRĄ NAPRAWDĘ CIERPIMY. A TĄ CHOROBĄ JEST UBÓSTWIENIE CZŁOWIEKA I POGARDA WOBEC PANA BOGA. MÓDLMY SIĘ WIĘC PRZEDE WSZYSTKIM O NAWRÓCENIE LUDZKOŚCI DO PANA BOGA. Jezus mówi: „Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i co macie pić; ani o swoje ciało, czym macie je przyodziewać... Przypatrzcie się ptakom w powietrzu; nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów; a Ojciec wasz niebieski żywi je. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?” (Mt 6, 25-26); „A o odzienie, czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną; nie pracują ani przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany, jak którakolwiek z nich” (Mt 6, 28-29); „Nie troszczcie się zbytnio i nie pytajcie: Co będziemy jeść? Co będziemy pić? Czym będziemy się przyodziewać?... Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6, 31-33). ON ZAWSZE MÓWI PRAWDĘ. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA, EUCHARYSTIA, POKUTA!!!, RÓŻANIEC ŚWIĘTY, ADORACJA PANA JEZUSA, NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA! MODLITWA - LEKARSTWO NA CHOROBY NASZYCH CZASÓW. UWIERZMY PANU BOGU, KTÓRY NIESAMOWICIE NAS KOCHA! Kiedyś w to nie wierzyłam, teraz już to wiem. Jedna sekunda mojego życia ukazała mi tę prawdę. Doświadczyłam niesamowitego cudu. On naprawdę nas słucha! Jeżeli chcecie zastosować moją metodę poczytajcie świadectwo na stronie: pojednanie . eu . "Chodźcie zobaczyć kogoś, kto, wyjawił mi wszystko, co uczyniłam. Czyż nie jest On Chrystusem?" (Jan 4,29) „Zanim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy, przychodzę wpierw jako Król miłosierdzia”. Słowa Pana Jezusa do św. s. Faustyny (Dz.83). Boże MIŁOSIERDZIE jest ostatnią nadzieją ludzi! Ja Go już doświadczyłam! Przeczytajcie świadectwo. To jest świadectwo o naszym prawdziwym pochodzeniu i naszym prawdziwym przeznaczeniu.