Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Na Bałtyku powstaną sztuczne wyspy. Jest pozwolenie

9
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury wydało pozwolenie na budowę sztucznych wysp na Bałtyku na potrzeby wzniesienia Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Inwestycję prowadzi PGE wraz z duńską firmą Orsted. W ramach projektu ma powstać elektrownia wiatrowa o łącznej mocy 2,5 gigawatów.

Na Bałtyku powstaną sztuczne wyspy. Jest pozwolenie
Budowa morskiej farmy wiatrowej - zdjęcie ilustracyjne (VCG via Getty Images, 2023 China News Service)

Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z firmą Orsted.

Dodatkowo polska spółka przygotowuje się też do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klasy energetyczne budynków. To może zmienić rynek nieruchomości

Jest decyzja z ministerstwa

W środę PGE poinformowała, że dostała od Ministra Infrastruktury decyzję o udzieleniu pięciu pozwoleń w zakresie wznoszenia i wykorzystywania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskim obszarze morskim dla budowy morskich farm wiatrowych.

- Realizujemy największe pod względem mocy wytwórczych inwestycje OZE na Bałtyku. Dzisiaj otrzymaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury ostateczne decyzje dotyczące pięciu pozwoleń, które umożliwią wybudowanie w przyszłości kolejnych elektrowni wiatrowych na morzu - tłumaczy prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Nawet 3,9 GW mocy

- Łączna potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW. To dodatkowa moc w stosunku do już realizowanych obecnie projektów PGE. Realizacja planów i zagospodarowanie nowych obszarów w kolejnych latach spowoduje, że nie tylko osiągniemy, ale wręcz przekroczymy nasz strategiczny cel 6,5 GW mocy ze źródeł offshore zakładany na 2040 rok – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Krzy Sto
9 miesięcy temu
Mam nadzieję że urobek do budowy tych wysp będzie pochodził z dna Odry i Wisły i kanału Elbląskiego, oraz co jest mniej realne aczkolwiek nie niemożliwego do wykonania to z kanału Kędzierzyn koźle-Ostrawa
Jan
9 miesięcy temu
przez takie działania to i poziom Bałtyku wzrośnie kilka mm.
Makton
9 miesięcy temu
J tak powinno być
kazek
9 miesięcy temu
a co na to niemcy
Prezydent2025
9 miesięcy temu
Należy podziwiać obecną Władzę. Cała zdezelowaną energetykę konwencjonalną z częścią kopalń i roszczeniowymi górnikami przejmie Państwo czyli My jako NABE. PGE uwolnione od ciążących długów zadłuży się na modłę Ministra Błaszczaka aby kasę wtopić w biznes jądrowy z Panem Solorzem oraz wiatrowy z Duńczykami ... . Później okaże się, że długi będziemy spłacać My a prywatne firmy będą prywatyzowały zyski.