Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Na czym polega wezwanie do zapłaty i jak postępować w przypadku jego otrzymania?

26
Podziel się:

Dłużnik musi liczyć się z tym, że jego wierzyciel czy wierzyciele będą podejmować odpowiednie kroki ku temu, by odzyskać swoje należności. Mogą posłużyć się przy tym przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Czym ono jest i jak właściwie powinien zachować się dłużnik, jeśli otrzyma na swój adres takie pismo?

Na czym polega wezwanie do zapłaty i jak postępować w przypadku jego otrzymania?
Wezwanie do zapłaty jest bardzo ważne, ponieważ otwiera przed wierzycielem możliwości dochodzenia należności w późniejszym czasie również przed sądem (Materiały prasowe, Poczta Polska)

Wezwanie do zapłaty – definicja

Wezwanie do zapłaty jest pismem, jakim może posłużyć się wierzyciel. Ma ono charakter oficjalnego dokumentu kierowanego do dłużnika. We wzorze dokumentu powinny znaleźć się informacje o zadłużeniu i przypomnienie o konieczności uregulowania możliwie w jak najkrótszym czasie płatności wraz z naliczonymi odsetkami karnymi.

Wezwanie do zapłaty jest bardzo ważne, ponieważ otwiera przed wierzycielem możliwości dochodzenia należności w późniejszym czasie również przed sądem. Ponadto jest elementem standardowo stosowanym w polubownym postępowaniu windykacyjnym, którego celem jest doprowadzenie do pozasądowego rozwiązania problemu długu. 

Wierzyciele wysyłają przedsądowe wezwania do zapłaty, ponieważ są do tego zobowiązani przed skierowaniem sprawy na drogę sądową. Wynika to z nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, jaka weszła w życie w styczniu 2016 roku. Zgodnie z art. 187 przed złożeniem pozwu w sądzie konieczne jest podjęcie próby rozwiązania konfliktu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem polubownie.

Dlatego jest wysyłane przedsądowe wezwanie do zapłaty, które jest traktowane jako dowód podjęcia takiej próby. Z tego też względu wymagane jest, by było ono wysłane listem poleconym. Kopię z dowodem nadania listu wierzyciel powinien dołączyć do pozwu sądowego. 

Od kogo możemy otrzymać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty może być wysłane przez dowolnego wierzyciela, a dłużnik powinien się spodziewać takiego pisma, jeśli przekroczy termin spłaty zobowiązania. Może je przesłać m.in.:

  • bank, w którym dłużnik ma do spłaty kredyt,
  • firma pożyczkowa, w której dłużnik spłaca chwilówkę czy pożyczkę ratalną,
  • spółdzielnia mieszkaniowa, w której dana osoba zalega z zapłatą czynszu,
  • przedsiębiorstwo dostarczające wodę, energię elektryczną, gaz, gdzie dłużnik nie opłacił na czas rachunku.

Zazwyczaj bezpośrednio wierzyciel lub zewnętrzna firma windykacyjna, do której została przekazana sprawa długu, wysyła nierzetelnemu dłużnikowi pismo upominawcze, którym jest wezwanie do zapłaty. 

Jakie są rodzaje wezwania do zapłaty?

Istnieje kilka rodzajów wezwań do zapłaty, jakimi posługują się wierzyciele. W procesie odzyskiwania należności zastosowanie znajdują:

  • pierwsze wezwanie do zapłaty,
  • przedsądowe wezwanie do zapłaty,
  • ostateczne wezwanie do zapłaty,
  • sądowe wezwanie do zapłaty – wysyłane jest ono dopiero wtedy, gdy sprawa trafi do sądu i uprawomocni się wyrok. 

Wierzyciel powinien wezwać do spełnienia świadczenia dłużnika poprzez wysłanie mu stosownego pisma. Zanim zostanie wysłane pierwsze takie wezwanie, najczęściej jest przekazywane przypomnienie, które trafia do dłużnika po przekroczeniu terminu płatności. To monit, który jest w istocie prośbą o spełnienie świadczenia i nie określa jeszcze konsekwencji, jakie są związane z zaniechaniem spłaty zadłużenia. 

Ostateczne wezwanie do zapłaty to danie przez wierzyciela ostatniej możliwości załatwienia sprawy długu polubownie. 

Pierwsze wezwanie do zapłaty – jak wygląda początek miękkiej windykacji?

Właściwym początkiem tak zwanej miękkiej, polubownej windykacji ze strony różnych wierzycieli jest wysłanie pierwszego wezwania do zapłaty. Może ono już wskazywać na to, jakie konkretne sankcje czekają na nierzetelnego dłużnika, jeśli ten nie ureguluje zobowiązania w wyznaczonym terminie. 

Wezwanie przedsądowe do zapłaty – ostatni etap miękkiej windykacji?

Natomiast proces polubownego zakończenia sporu o dług wieńczy wysłanie dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty. Jeśli ten je otrzyma, musi wiedzieć, że kolejnym krokiem wierzyciela będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego

Powinno ono zawierać kilka ważnych elementów, w tym:

  • datę i miejsce sporządzenia wezwania,
  • dane wierzyciela oraz dłużnika,
  • podstawę prawną roszczenia,
  • kwotę długu, choć bez doliczania odsetek,
  • kwotę wraz z odsetkami naliczonymi w związku z opóźnieniem,
  • termin spłaty długu,
  • numer konta, na który dłużnik powinien wpłacić środki.

Ponadto powinno ono uwzględniać informację o konsekwencjach braku spłaty długu. 

Jak się upewnić, że firma windykacyjna, która się z nami kontaktuje, jest prawdziwa?

Problemem, z którym Polska zmaga się od lat, jest wysyłanie fałszywych wezwań do zapłaty przez oszustów podających się za firmy windykacyjne. Oszuści zakładają, że dłużnik może się obawiać problemów z długami, że wysłanie mu przedsądowego wezwania do zapłaty spowoduje, że od razu uiści na wskazane konto właściwą kwotę. Oszuści potrafią podszywać się pod znane instytucje, cieszące się powszechnym zaufaniem.

Dlatego ważne jest zweryfikowanie, czy dłużnik rzeczywiście ma do czynienia z firmą windykacyjną lub samym wierzycielem. Trzeba sprawdzić podstawę wierzytelności i numer konta podany w wezwaniu. Można skontaktować się bezpośrednio z wierzycielem i po prostu poprosić o wyjaśnienie całej sprawy. 

Wezwanie sądowe do zapłaty. Jak na nie zareagować?

Jeśli dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty czy też przedsądowe wezwanie do zapłaty i nie uiści wymaganej płatności, wkrótce sprawa trafi do sądu, który wyda nakaz, a wierzyciel będzie mógł się zgłosić do komornika. Ostatecznie dojdzie do egzekucji komorniczej.

Dlatego warto skorzystać z polubownej ścieżki spłaty długu. Najlepiej już przy pierwszym wezwaniu do zapłaty skontaktować się z wierzycielem i opracować indywidualnie plan spłaty zadłużenia. Być może będzie można je rozłożyć na raty. 

Trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy wezwanie jest nieważne. Dochodzi do takiej sytuacji, jeśli nastąpiło przedawnienie długu. 

Co zrobić w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową?

Dłużnik niekoniecznie musi zgadzać się z informacjami, jakie widnieją w sądowym wezwaniu do zapłaty. Może uznać, że dług się przeterminował lub żądanie ze strony wierzyciela jest po prostu bezzasadne. Wówczas ma prawo do złożenia odwołania w ciągu 14 dni. Sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia, a dłużnik będzie musiał udowodnić stan faktyczny. Powinien więc mieć przygotowane dokumenty świadczące na jego korzyść.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Adam
2 lata temu
wyszukiwanie pożyczki zajmuje 15 minut, serwis racoongo com jest absolutnie bezpłatny, też bardzo się spodobało że wszystko jest lekko aby znaleźć pożyczkę
Adam
2 lata temu
wyszukiwanie pożyczki zajmuje 15 minut, serwis racoongo com jest absolutnie bezpłatny, też bardzo się spodobało że wszystko jest lekko aby znaleźć pożyczkę
Emeryt.
2 lata temu
A co ze sprawdzeniem z urzędu przedawnienia długu???
EMERYT
2 lata temu
FIRMA INSBUD S.A w Warszawie nie wysyła innych pism ja tylko wezwania , nawet wówczas gdy zmienia / podnosi koszty opłat za miejsca postojowe. Obecnie zarządzana przez pożal się BOŻE "patio"
prawo
2 lata temu
powinno być po stronie ludzi co firma wyłudza od nich kasę -- --poszkodowani powinni otrzymać zadość uczynienie za wpakowali ich w długi i stres nie potrzebny ,aa a polityk wymyślił jak zarabiać na frajerach zgodne z prawem ziobry pomysł wiochmeni kończy wam się ograbiane narodu--jak zaczniecie płacić im co zgrabiliście nie będzie wam do śmiechu
...
Następna strona