Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Na linii Warszawa-KE tli się kolejny spór. Polska może mieć problem

254
Podziel się:

Na wniosek Europrokuratury Komisja Europejska może wszcząć kolejne postępowanie przeciw Warszawie — pisze "Rzeczpospolita". Działanie Warszawy może też być w przyszłości argumentem dla Komisji Europejskiej do krytyki Polski dotyczącej praworządności.

Na linii Warszawa-KE tli się kolejny spór. Polska może mieć problem
Ursula von der Leyen (East News, Associated Press, Olivier Matthys)

Jak czytamy, Polska odmawia współpracy w unijnych śledztwach ws. nadużyć w wydawaniu unijnych pieniędzy i ponadgranicznych przestępstw VAT-owskich. Laura Kövesi, europejska prokurator generalna, powiedziała "Rzeczpospolitej", że wszystkie 23 prośby o współpracę zostały odrzucone przez Warszawę.

Kövesi wyjaśniała, że w myśl unijnego rozporządzenia Polska ma obowiązek współpracować z EPPO i odpowiadać na wnioski o informacje w sytuacji, gdy w prowadzonej sprawie ponadgranicznej pojawia się wątek polski.

Europejska prokuratura wysłała już list w tej sprawie do KE, która może podjąć decyzję o rozpoczęciu procedury przeciwnaruszeniowej. "Jej finałem może być skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że KE na razie analizuje list Kövesi" - podaje dziennik.

Zobacz także: Koniec sporów o KPO? "To jeszcze o niczym nie przesądza"

Polska blokuje unijne śledztwa

Gazeta zwraca uwagę, że działanie Warszawy może być w przyszłości argumentem dla Komisji Europejskiej do krytyki Polski dotyczącej praworządności.

Przypomnijmy, że Polska i Węgry odmówiły udziału w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). W związku z tym EPPO nie może prowadzić dochodzeń dot. nadużyć w wydawaniu unijnych pieniędzy na terenie naszego kraju. Węgry jednak, w przeciwieństwie do Polski, podejmują współpracę. – Z Węgrami nie mamy żadnego problemu. Na wszystkie prośby o informacje odpowiadają pozytywnie – powiedziała "Rz" Kövesi.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie odpowiedziało na pytania "Rz". "Wcześniej MS twierdziło, że zwalczanie przestępczości jest kompetencją państw członkowskich, a Prokuratura Europejska ma niewielką wartość dodaną" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(254)
WYRÓŻNIONE
krol
2 lata temu
Ziobro chcce patrzec innym na ręce i kontrolować, ale nikt nie ma prawa mu patrzeć na ręce i kontrolować. Precz z takim tyranem !!! wypad z kraju Ziobro, szkodzisz Polsce i obywatelom Polski.
Zdziś
2 lata temu
Niestety jak się otrzymuje pieniądze to trzeba dyscypliny żeby pieniądze szły na to co powinny !!; A PiS sobie urządził prywatny folwark i myśli że tego nikt nie będzie kontrolował ??!! Prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw !! I dopiero pisiorki małe zobaczą , bo w tej chwili dzieła (nieswoje oczywiście) i rządzą , ale prędzej czy później to się skończy i się zacznie ,,odpowiedzialność ,,- słowo którego nie znają !!!!
bez oklasków
2 lata temu
Jak zaczynali to dług publiczny był ponoć od 600 - 700 mld zł teraz to prawie 1.5 biliona złotych a mówili wystarczy nie kraść. To jak oni rządzą, ponoć nie kradną a dług 100% większy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (254)
Cynik
2 lata temu
A podobno Pinokio wszystko załatwił. No cóż koryto się kończy kijem go od niego nie odepchną, a kraty już przecież widać!
nikt
2 lata temu
niemcy znowu atakuja
Nick
2 lata temu
Jaką wartość dodaną może mieć pan 'Zero'?
Polak
2 lata temu
Trzaskowski jak palety i ścieki
Polak
2 lata temu
Trzaskowski blokuje sprawdzenie przekrętów Warszawy przez HGW i Trzaska
...
Następna strona