Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Na nic sankcje. Firmy z UE i tak dostarczają drogi sprzęt na budowę Nord Stream 2

13
Podziel się:

USA zaostrzają sankcje wobec podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2, ale to nie przeszkodziło firmom z UE dostarczyć w 2020 roku nowoczesnego sprzętu o wartości 10 mln dolarów. Potrzebny był podstęp, by sprzęt trafił na statek Akademik Czerski.

Na nic sankcje. Firmy z UE i tak dostarczają drogi sprzęt na budowę Nord Stream 2
Chęć zysku okazała się większa niż kary za złamanie sankcji

Na Akademiku Czerskim brakowało sprzętu do spawania i dalszego układania rur na dnie morskim. Tymczasem przed rosyjską jednostką stało bardzo ważne zadanie: układanie Nord Stream 2, gdy w obliczu sankcji USA z projektu wycofała swoje statki szwajcarska firma Allseas – informuje "Deutsche Welle".

Z danych rosyjskich służb celnych wynika, że od sierpnia 2020 roku do niemieckiego portu Mukran, gdzie przez dłuższy czas znajdował się Akademik Czerski, trafiało wyposażenie produkcji włoskiej firmy Nuova Patavium. Dostarczał je ówczesny właściciel Akademika Czerskiego - Samarski Ciepłowniczy Fundusz Majątkowy (STIF), spółka podporządkowana koncernowi Gazprom. Zanim wyposażenie trafiło do Niemiec, włoska firma sprzedawała je do Rosji w dwóch partiach, deklarując wartość każdej z partii poniżej 200 tys. dolarów.

Pozwoliło to obejść sankcje, które dotyczą towarów i usług o wartości co najmniej 1 mln dolarów.

Zobacz także: Znalazł sposób na śmieci w oceanie. Rewolucyjny pomysł zdradził światu

Firma to jest, to znika

Po tym, gdy w lipcu 2020 r. USA zaostrzyły sankcje, Nuova Patavium nie zawierała już transakcji z właścicielem Akademika Czerskiego. Niemniej, włoska firma sprzedaje teraz wyposażenie firmie Sistiema-SPB z Petersburga. Spółka ta zatrudnia trzy osoby, wielokrotnie zmieniała adres i sfery działalności; wiadomo o niej, że ma licencję na instalację systemów przeciwpożarowych.

To ona, według Deutsche Welle, po zaostrzeniu sankcji amerykańskich zaczęła importować z UE wyposażenie dla Akademika Czerskiego. Kupowała je od Nuova Patavium, innej włoskiej firmy - Opus S.R.L. i holenderskiej firmy Vermaat Technics B.V.

Sprzęt, który Sistiema-SPB kupiła w sierpniu 2020 roku od Opus S.R.L, po dwóch tygodniach trafił do portu Mukran, już jako własność Gazprom Regiongaz. Po drodze wartość celna sprzętu wzrosła dziesięciokrotnie, do 1,2 mln USD.

Według Deutsche Welle Vermaat Technics B.V. wyposażyła Akademika Czerskiego w system komputerowy, jednak nie sprzedała go bezpośrednio właścicielowi statku, lecz rosyjskiej spółce córce - Vermaat Servis. Do lipca 2020 r. sprzęt ten dostarczał do Rosji sam producent.

Po zaostrzeniu sankcji dostawcą stała się utworzona krótko wcześniej firma BHS International B.V. Należy ona do biznesmenów rosyjskich, którzy od wielu lat działają w Rosji jako dilerzy sprzętu przemysłowego importowanego z UE. Ogółem wartość aparatury sprowadzonej z Holandii dla Akademika Czerskiego wynosi - według deklaracji celnych składanych przez właściciela jednostki - 4,9 mln USD.

Akademik Czerski ma przystąpić do układania rur na dnie Bałtyku, w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii, pod koniec marca br. Po wyposażeniu go w nowoczesny sprzęt z Włoch i Holandii statek będzie mógł układać w ciągu doby około 2 km rur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
nos
3 lata temu
Chyba zwijają firmy.
dziadek
3 lata temu
Dziwnym jest nakładanie jakiś jednostronnych sankcji na firmy działające na wolnym rynku w Europie i Azji przez USA. Tłumaczenie że robi się to w celu utrwalania demokracji jest śmieszne. Można to wmówić ciemnemu ludowi. Ci myślący dobrze wiedzą że chodzi o zabezpieczenie wszelkimi sposobami interesów USA. Dobrze jednak widać, że wojnę gospodarczą USA przegrywa. Gwoździem do trumny będzie moment w którym dolar zostanie wyparty przez juana. Fakt ten już ma miejsce na azjatyckich giełdach.
sceptyczny
3 lata temu
Szczyt absurdu. Gaz rosyjski z Niemiec będzie tańszy niż rosyjski z Rosji. Co nagle się Amerykanom stało, że grożą sankcjami. Czyżby argumenty finansowe i polityczne się skończyły? To całe USA - jak wszystkich swoich obywateli zaszczepią to wtedy sprzedadzą szczepionki - za cenę aż wszyscy "klękną".
Janek
3 lata temu
Odpowiedz bardzo dobrze, STOP populizmowi i demagogi sowietow, kto chce niech kupuje /krwawy gaz/ od oligarchów Ruskich !!!!!..../... Prezydent Syrii Baszar ell-Asad oskarżył rosjan o kradzież ropę naftowej z jego kraju i współpracę z terrorystami w celu trzymania ich pozycji w tym kraju. Asad, wspierany przez Terrorystow i Iran, powiedział w rozmowie z agencją informacyjna SANA, że Syryjczycy muszą się zjednoczyć, aby Rosjanie nie utrzymali swojej pozycji w ich kraju. Prezydent Syrii, który wielokrotnie krytykował strategię Ruskich w Syrii, powiedział, że wojska rosyjskie wydobywają ropę i sprzedają ją w Turcji. Zdaniem Asada ze rosjanie idą w ślady Al-Kaidy, która również sprzedawała ropę z pól na wschodzie jego kraju...........więcej /Asad oskarża Rosje o kradzież ropy. "Pracują z terrorystami..
Janek
3 lata temu
Odpowiedz bardzo dobrze, STOP populizmowi i demagogi sowietow, kto chce niech kupuje /krwawy gaz/ od oligarchów Ruskich !!!!!..../... Prezydent Syrii Baszar ell-Asad oskarżył rosjan o kradzież ropę naftowej z jego kraju i współpracę z terrorystami w celu trzymania ich pozycji w tym kraju. Asad, wspierany przez Terrorystow i Iran, powiedział w rozmowie z agencją informacyjna SANA, że Syryjczycy muszą się zjednoczyć, aby Rosjanie nie utrzymali swojej pozycji w ich kraju. Prezydent Syrii, który wielokrotnie krytykował strategię Ruskich w Syrii, powiedział, że wojska rosyjskie wydobywają ropę i sprzedają ją w Turcji. Zdaniem Asada ze rosjanie idą w ślady Al-Kaidy, która również sprzedawała ropę z pól na wschodzie jego kraju...........więcej /Asad oskarża Rosje o kradzież ropy. "Pracują z terrorystami/