Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Na SOR-ach po nowemu. Obowiązkowa segregacja pacjentów, podgląd kolejek online

120
Podziel się:

Od lipca szpitalne oddziały ratunkowe będą działać inaczej. Pacjenci przy wejściu będą segregowani w zależności od tego, czy potrzebują pilnej pomocy, czy też mogą poczekać. Ci drudzy będą przyjęci, gdy lekarz nie będzie zajmował się nagłymi przypadkami. W praktyce mogą więc czekać godzinami.

Zmiany w organizacji SOR-ów sa pokłosiem tragicznych zdarzeń, gdy w wyniku braku szybkiej pomocy ludzie umierali na szpitalnych korytarzach
Zmiany w organizacji SOR-ów sa pokłosiem tragicznych zdarzeń, gdy w wyniku braku szybkiej pomocy ludzie umierali na szpitalnych korytarzach (East News, Karol Makurat/REPORTER)

Aktualnie obowiązuje trzystopniowa skala przyjęć pacjentów, po zmianach ma być pięć kategorii. Zostanie im przypisany maksymalny czas, w którym pacjentem zajmie się lekarz.

  1. kolor czerwony - natychmiastowy kontakt z lekarzem;
  2. kolor pomarańczowy, czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 min.;
  3. kolor żółty, czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
  4. kolor zielony;
  5. kolor niebieski.

Triaż ma być poprzedzony obowiązkowa rejestracją. Jeśli więc nieprzytomny pacjent zostanie przywieziony przez karetkę, to bilet z oznaczonym czasem przybycia pobierze w jego imieniu ratownik. Taki zapis budzi zdziwienie części specjalistów.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany na SOR-ach. Pacjenci będą "segregowani"

- Zgodnie z projektem dopiero po zarejestrowaniu pacjenta ma być oceniony jego stan i wtedy zostanie zakwalifikowany do jednej z pięciu kategorii. To dziwna kolejność, że najpierw ma się odbywać rejestracja, a później dopiero triaż – zauważył prof. Juliusz Jakubaszko, ustępujący prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, w rozmowie z serwisem prawo.pl.

Wkrótce ruszy też system, który pomoże zarządzać przepływem pacjentów. Umożliwi im sprawdzenie, ile czasu pozostało im do wizyty. Niewykluczone, że w przyszłości umożliwi porównanie informacji na specjalnje stronie internetowej, dzięki czemu pacjenci będą wiedzieli, na którym oddziale zostaną najszybciej obsłużeni. System ma się nazywać Trybem Obsługi Pacjenta, w skrócie TOPSOR.

O ile rozporządzenie o obowiązkowym triażu ma wejść w życie 1 lipca 2019 r., to segregacja pacjentów z wykorzystaniem TOPSOR w dużych szpitalnych oddziałach ratunkowych ma być obowiązkowa od października 2019 r. Pozostałe oddziały będą miały jeszcze więcej czasu, by dostosować się do wymagań - do 1 stycznia 2021 r.

Wprowadzenie zmian jest niezbędne, bo ok. 28 proc. szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie kraju praktycznie nie funkcjonuje procedura segregacji medycznej pacjentów – wynika z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Resort wyjaśnia, że wynika to z konieczności stopniowego wdrażania nowego systemu - w pierwszej kolejności w dużych szpitalach, gdzie problem kolejek jest szczególnie nasilony, a w drugiej kolejności w szpitalach mniejszych, w których przyjęcia odbywają się w zasadzie na bieżąco.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(120)
Ja
3 lata temu
Trzeba było zostawić NSOM tak jak byla a nie cisnąć na chama do szpitali to byloby mniej ludzi na SORach i mniej wypadków
Przymorze
3 lata temu
Przecież od dawna zakładają te kolorowe tasiemki na rękę, więc nie rozumiem jaka to zmiana, zresztą jak standardowe 8 godzin odczekasz, zaczynasz myśleć czy warto jeszcze poczekać kilka, jak masz zieloną może to być kolejne 6 godzin, ja kiedyś miałem szczęście i już po 4-ech godzinach byłem na sali operacyjnej. Czułem się jako tako, ale wyniki badań były dramatyczne. No i sobie żyje nadal.
matka
3 lata temu
Na Sorach powinno być więcej lekarzy a nie 1 do 20 dzieci i dorosłych, który nie wie gdzie ręce włożyć.Rząd powinien coś pomyśleć aby jak najwięcej osób skończyło różne specjalizacje a nie brakowało lekarzy i pielęgniarek.
SKandal
3 lata temu
Głupia zasady! Jak jest krew to pierwszeństwo i na moich oczach przyjęli gościa z krwawiącą krostą i innego z zadrapaniem... a dziewczynę z silnym bólami brzucha 6 godzin trzymali!!!
ssawww
3 lata temu
Przecież od dawna jest tak w Rzeszowie
...
Następna strona