Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Nachodzi wielka lustracja w administracji. Antoni Macierewicz chce prześwietlić 40 tys. osób

604
Podziel się:

Antonii Macierewicz, wiceprzewodniczący Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział ustawę lustracyjną, za pomocą której chce prześwietlić całą administrację. Chodzi o powiązania z pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa – podaje Oko.press.

Nachodzi wielka lustracja w administracji. Antoni Macierewicz chce prześwietlić 40 tys. osób
Antoni Macierewicz zamierza prześwietlić pracowników administracji (Agencja Wyborcza.pl, Paweł Małecki)

Jak przypomina portal, 23 maja Macierewicz zapowiedział w Telewizji Republika, że przygotowywana jest ustawa lustracyjna, która obejmie całą administrację.

Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli gwarancję całkowitego bezpieczeństwa i środowiska agenturalne nie będą mogły wpływać na bezpieczeństwo Polski – wskazał były szef resortu obrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki rozdawnictwa. Członek RPP alarmuje: tego progu nie wolno nam przekroczyć

Kto podlega lustracji

Business Insider wskazuje, że chodzi o ustawę o służbie cywilnej, która została przedstawiona w połowie kwietnia tego roku. Obejmuje ona pracowników niemal dwóch tysięcy urzędów – ministerstw, urzędów wojewódzkich czy kancelarii Sejmu i Senatu.

Procedowane przepisy oznaczają zakaz zatrudnienia w służbie cywilnej oraz w urzędach państwowych osób, które w okresie od 22 lipca 1944 roku do 21 lipca 1990 roku pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa bądź z nimi współpracowały.

Jak wskazuje BI, oznacza to, że nowela ustawy dotyczy 40 tys. osób – około 22 tys. ze służby cywilnej oraz 18 tys. z urzędów państwowych.

Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich. "Tego typu rozwiązanie, będące w istocie ustawową sankcją wymierzoną zbiorowo pewnej grupie obywateli, trudno uznać za postać proporcjonalnego ograniczenia wolności i praw człowieka" – napisał w swojej opinii do ustawy prof. Marcin Wiącek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(604)
WYRÓŻNIONE
Polak
rok temu
Rozumiem, że Piotrowicz w pierwszej kolejności będzie zweryfikowany.
EEE TAM
rok temu
Antek sam siebie chce rozliczyć, dlatego JA SIĘ ZGADZAM !!!
090909
rok temu
Powinni Macierewicza prześwietlić ( i w koncu zapewnić mu miejsce w kiciu
NAJNOWSZE KOMENTARZE (604)
123
rok temu
Przede wszystkim to powinni zacząć od siebie....no mam pytanie,czy jak w przedszkolu ktoś doniósł na kolegę to jest agentem KGB?
Rex
rok temu
Lustracja w Polsce, to stara, zdarta karta polityczna. Ma odwrócić uwagę od problemów gospodarczych rządu.
Pan Lee
rok temu
Śmiech na sali! 34 lata po transformacji ustrojowej kolejna lustracja? Warto może przypomnieć, iż historia lustracji w Polsce sięga 1990 r. Pierwsza ustawa lustracyjna uchwalona została przez Sejm RP w 1997 r., druga ustawa lustracyjna uchwalona została w 2006 r., a potem znowelizowana 14 lutego 2007 r. objęła setki tysięcy osób do weryfikacji. Ucywilizował ją wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja 2007 r. Niemniej sam proces lustracji trwał i ciągle poszerzał grono lustrowanych do granic absurdu, częstokroć wbrew Konstytucji RP i wspomnianemu wyrokowi TK. Wedle wskazań i orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości proces lustracji w krajach postkomunistycznych winien mieć określone ramy czasowe i trwać maksymalnie 8 lat, uwzględniając przy tym określone grupy zawodowe przeznaczone do lustracji. Niestety w Polsce końca tego cyrku nie widać, a realizowanego na koszt podatnika, który nie interesuje się wydatkowaniem grosza publicznego. Czy ktoś z Państwa zna pensje archiwistów, historyków i prokuratorów w IPN-ie? Może tu tkwi klucz do tego zagadnienia??? Pomijam już fakt, że obecna ustawa jest niekonstytucyjna i właściwie urąga wszelkim prawom, regułom prawnym obowiązującym w demokratycznych państwach.
gość 77
rok temu
Już w 1990 roku powinna być zrobiona, tylko uczciwie, powinna tez objąć równie istotne dla bezpieczeństwa państwa uczelnie, instytuty, trybunał stanu i konstytucyjny, i partie polityczne, inaczej jak zwykle swoich każda władza ochroni
tak uważam
rok temu
Ta lustracja ma zastąpić katastrofę smoleńską ? Znowu będą dochodzić i nigdy nie dojdą a co się gawiedź pisowska nasłucha to jej !
...
Następna strona