Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Urzędnicy skarbówki dostaną dodatek do pensji. Za opiekę nad nowymi pracownikami i mentoring

97
Podziel się:

Ministerstwo Finansów pracuje nad programem mentoringowym, żeby zapobiec "wypaleniu pracowników" fiskusa oraz "zmaksymalizować" ich potencjał - pisze wyborcza.biz. I dodaje, że urzędnicy Krajowej Administracji mają spotykać się co trzy tygodnie i trenować w parach. Resort tłumaczy się z nowego programu i dodatku dla wybranych pracowników skarbówki.

Urzędnicy skarbówki dostaną dodatek do pensji. Za opiekę nad nowymi pracownikami i mentoring
Krajowa Administracja Skarbowa obejmuje izby administracji skarbowej i urzędy celno-skarbowe. Zdjęcie ilustracyjne (Agencja Wyborcza, foto-lublin)

Chodzi o program mentoringowy, w myśl którego pracownicy skarbówki mają być dokształcani przez kolegów i koleżanki z większym stażem. Serwis ustalił w Ministerstwie Finansów, że programy tak naprawdę są dwa.

Ten, o którym mowa wyżej, to "Opiekun w KAS", gdzie starszy stażem pracownik odpowiada za prawidłowe wdrożenie nowo zatrudnionej osoby. "Został zatwierdzony przez szefa KAS w lipcu 2021 r. i przekazany do stosowania jednostkom organizacyjnym Krajowej Administracji Skarbowej" - czytamy.

Urzędnicy skarbówki dostaną dodatek do pensji

Drugi program to mentoring, "którego realizacja pozwoli przede wszystkim na upowszechnienie, wykorzystanie i zatrzymanie wiedzy oraz umiejętności w organizacji, a także maksymalizowanie potencjału pracowników/funkcjonariuszy i profilaktykę wypalenia zawodowego". Ma zaczynać się 1 marca każdego roku i trwać osiem miesięcy.

Opiekunowie w Krajowej Administracji Skarbowej mają dostać ekstra pieniądze. Serwis cytuje treść dokumentów skarbówki, w których napisano, że jednym ze sposobów na ich motywowanie może być "przyznanie na wniosek przełożonego dodatku":

  • zadaniowego w kwocie 220 zł brutto miesięcznie za każdego podopiecznego,
  • specjalnego w kwocie 185 zł brutto za każdego podopiecznego.

"Mentor ma być z kolei motywowany specjalnym dodatkiem od 400 zł do 600 zł (przeciętnie 500 zł) miesięcznie. Do tego dochodzi dyplom od szefa KAS" - czytamy.

To z kolei prowadzi też do jeszcze jednej wątpliwości związanej z wyborem mentorów, zwłaszcza że z funkcją tą wiązać mają się korzyści finansowe. Czy zatem na pewno wybrani zostaną najlepsi, czy może jednak zdecydują inne kryteria? - mówi serwisowi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Uważa, że ogólne założenia takich programów są słuszne. Diabeł tkwi w szczegółach.

- Czy taki mentor nie będzie tylko sztucznie wykreowanym beneficjentem kolejnego dodatku do pensji lub jego funkcja nie okaże się tylko sprytnie wymyślonym obejściem zwykłej drogi awansu zawodowego? - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

Resort tłumaczy się z nowego dodatku dla pracowników skarbówki

Ministerstwo Finansów tłumaczy się z nowych dodatków za opiekę i mentoring.

Prowadzenie szkoleń co do zasady nie należy do podstawowych obowiązków pracowników/funkcjonariuszy, w związku z tym rola mentora wiąże się z realizacją dodatkowych obowiązków wykraczających poza zakres wykonywanych zadań. W pierwszej kolejności pracownik/funkcjonariusz jest zobowiązany do zrealizowania zadań na swoim stanowisku pracy/służby, a dodatkowo będzie wykonywać zadania wynikające z założeń programu mentoringowego w KAS, a zatem musi być bardziej efektywny w realizacji swoich zadań - czytamy w odpowiedzi MF na pytania wyborczej.biz.

Ministerstwo Finansów jest resortem, który przoduje w wydawaniu pieniędzy na nagrody dla urzędników. Jak pisała "Rzeczpospolita" w połowie października, w tym roku do połowy sierpnia zdążyło już przeznaczyć na ten cel 25,5 mln zł. W 2019 r. kwota sięgnęła 60,4 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się resort spraw zagranicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
Dz.
2 lata temu
Nagrody nie są dodatkowym wynagrodzeniem ale uzupełnieniem do 100% funduszu płac. Kiedyś ograbiono strefę budżetową pomniejszając fundusz płac z roku na rok o 3%. To są te "niebotyczne" premie o których wszyscy gadają nie znając ich pochodzenia. Dziś nie każdy dostaje te brakujące 3% bo są nadal znajomi królika, którzy są beneficjentami tych nagród
Strażak
2 lata temu
Jaka piękna katastrofa jak powiedziałby Grek Zorba, ja pracuję a straży pożarnej na lotnisku do 60 roku życia moi koledzy będą pracować do 65, można, a tu czytam o jakimś wypaleniu zawodowym?!!! Może jeszcze emerytura po 15 latach a potem np. praca w ITD to przecież takie przywileje jak dla PSP, a zwykły człowiek musi na takich pracować, ludzie na budowach w mróz lub skwar pracują na armię budżetowców, skandaliczny pomysł
Bis kup
2 lata temu
Ciekawe ile wzrośnie pensja " mentorów " w czarnych sukienkach?
Flet prosty
2 lata temu
A zapytasz takiego to płacze ,że ma mało bo tylko powie ,że tyle ile jedna linijka na pasku czyli płacą zasadnicza .13 stka i inne dodatki się nie liczą .
Tadek
2 lata temu
A na końcu dodatek za oddychanie.
...
Następna strona