Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Ministerstwa wydają miliony na nagrody dla urzędników. Przoduje resort finansów

80
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zdążyło już w tym roku dać urzędnikom 25,5 mln zł tytułem nagród za szczególne osiągnięcia - pisze "Rzeczpospolita". I przypomina, że zgodnie z prawem nagrody nie powinny być wypłacane automatycznie i niemal każdemu. - Jednak dystrybucja nagród często niewiele ma wspólnego z efektywnością pracy czy zasługami - komentuje dr hab. Grzegorz makowski z Fundacji Batorego.

Ministerstwa wydają miliony na nagrody dla urzędników. Przoduje resort finansów
Ministerstwem Finansów kieruje obecnie Magdalena Rzeczkowska (Flickr, KPRM)

Jak wylicza "Rz", rekordzistą na tym polu jest Ministerstwo Finansów. Od 2018 r. do połowy sierpnia tego roku przyznało 191,7 mln zł nagród. "Najhojniej nagradzało w 2019 r. – wówczas na ten cel w ministerstwie wydano 60,4 mln zł" - czytamy.

Resort spraw zagranicznych od 2018 r. wypłacił 52,9 mln zł nagród. "W tym roku takie gratyfikacje zdążyło już dostać 1165 osób, czyli 41 proc. zatrudnionych. A rok się jeszcze nie skończył" - komentuje dziennik. MSZ ustami swojego rzecznika przekonuje, że nagrody dla urzędników przyznano za "szczególne osiągnięcia" i "wybitne rezultaty" oraz "rzetelne i terminowe wykonywanie zadań w trudnych warunkach lub pod presją czasu".

Na przeciwnym biegunie nagrodowego rozdawnictwa znalazło się Ministerstwo Edukacji i Nauki kierowane przez Przemysława Czarnka. "W tym roku przyznano w formie nagród na razie 1,5 tys. zł" - wylicza "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Plan na odwołanie premiera. Jasne wezwanie

Nagrody w administracji. Czas na waloryzację pensji?

Gazeta przypomina, że przepisy w administracji państwowej przewidują obligatoryjne utworzenie funduszu nagród w wysokości 3 proc. planowanych wynagrodzeń, wyjątkiem był pandemiczny 2021 r. Zaznacza jednak, że mimo ogłoszonej strategii zaciskania pasa w czasie walki z COVID-19 i jego skutkami dla gospodarki, "wiele ministerstw i tak wypłacało nagrody". Resort finansów wydał wówczas na ten cel niemal 47 mln zł. Mógł, bo ustawa pozostawiła furtkę w postaci przeznaczenia na nagrody posiadanych środków na wypłaty wynagrodzeń.

- Bardziej zasadne i mniej kontrowersyjne dla opinii publicznej byłoby waloryzowanie wynagrodzeń w służbie cywilnej. Obecne płace w urzędach administracji rządowej są relatywnie niskie i niekonkurencyjne względem sektora przedsiębiorstw – komentuje dla "Rz" Jerzy Siekiera, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, która podyplomowo kształci kadry m.in. dla administracji rządowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
real
5 miesięcy temu
Jak można dawać nagrody za pracę która się powinno wykonywać za którą się pobiera wypłatę, szok, czyli za co się płaci ludziom pracującym codzień 🤔 jeśli daje im się nagrodę że ta prace wykonują Wow to tylko w PiS landzie, słuchajcie oszołomy dajecie się walic w kaszankę tej "dobrej zmianie" 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Speede
5 miesięcy temu
Czyli, zaciskamy pasa czy nie? Już sam nie wiem
Hehehe
5 miesięcy temu
A nie drukarze?
svds
5 miesięcy temu
Państwo sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
hehehe
5 miesięcy temu
zasluzyli. Akrobacja wysmienita. A i dochody panstwa wysmienite. Brawo Polacy - obywatele
...
Następna strona