Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Nadzwyczajna mobilizacja po decyzji premiera. Chodzi o zakup węgla

102
Podziel się:

Węglokoks i PGE Paliwa będą kupować i importować węgiel. Zgodnie z decyzją premiera spółki Skarbu Państwa mają sprowadzić do Polski 4,5 mln ton węgla, który następnie ma być wykorzystany przez gospodarstwa domowe.

Nadzwyczajna mobilizacja po decyzji premiera. Chodzi o zakup węgla
Minister Mateusz Morawiecki zobowiązał Weglokoks i PGE Paliwa do zakupu i importu węgla (PAP, PAP/Maciej Kulczyński)

PAP dotarła do dokumentu, z którego wynika, że premier Mateusz Morawiecki, na wniosek resortu klimatu, wydał decyzję nakazującą spółkom Skarbu Państwa – Węglokoksowi i PGE Paliwa – zakupienia i sprowadzenia do Polski 4,5 mln ton węgla.

Z pisma wynika, że obu spółkom zakazano odsprzedaży węgla prywatnym pośrednikom.

W dokumencie zaznaczono, że gdyby spółki odmówiły zawarcia umów dotyczących zakupu węgla, decyzja premiera stanie się "natychmiast wymagalna". W decyzji powołano się na przepisy ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 26 kwietnia 2007 r.

Węglokoks rozpoczął działania

– Oprócz swojej podstawowej działalności gospodarczej, zaczęliśmy więc działania związane z importem węgla – potwierdzili przedstawiciele katowickiej spółki.

– Wszystkie działania handlowe stanowią tajemnicę handlową przedsiębiorstwa; związani jesteśmy szeregiem umów międzynarodowych, w związku z czym nie mamy w tej chwili możliwości udzielania odpowiedzi na szczegółowe pytania – dodał rzecznik, nawiązując do pytań PAP na temat szczegółów podjętych przez firmę w tym zakresie działań.

Katowicka Grupa Węglokoks, oprócz eksportu, jest także istotnym graczem na rynku stali i surowców. Ponadto zajmuje się importem, logistyką i handlem międzynarodowym. Po pięciu miesiącach tego roku jednostkowe przychody Węglokoksu przekroczyły 1,4 mld zł, a zysk brutto wyniósł 103 mln zł.

2,5 mln ton węgla opałowego od PGE Paliwa

W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów do 31 sierpnia 2022 roku PGE zakupi 2,5 mln ton węgla energetycznego o parametrach zbliżonych do parametrów jakościowych węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe.

PGE Paliwa przystąpiła do realizacji działania w dniu otrzymania tej decyzji – poinformowała PGE w czwartek. Jak przypomniała spółka, obecnie PGE Paliwa realizuje kontrakty importowe zabezpieczające potrzeby Grupy PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(102)
marek56.b
2 lata temu
Morawiecki to powiedz po jakiej cenie będziecie ten węgiel sprzedawać ? Jak przypuszczam cena jego nie zmieści się w 2000 PLN za tonę na składzie. Prawdopodobnie sięgnie granicy 3000 PLN. Ja jeszcze kupię bo rok odkładałem ale co z resztą ludków co siedzą w blokach albo samotnie w chacie ? Tego węgla nie obejmie program rządowy. Wyłożycie się na tych swoich sankcjach jak komik na skórce od banana a cały kraj nie będzie się śmiał tylko ryczał z nienawiścią ścigając was.
End
2 lata temu
W Rzeszowie rosyjskojezyczni lokatorzy nie chcieli wyprowadzić się z mieszkań, jeden postrzelił właścicielkę. Ta przygoda z ukropamu przesataje być bezpieczna. Tracimy na nich mnóstwo kasy, a z ich strony otrzymujemy: roszczenia, rozboje, nieróbstwa o i wykorzystywanie Polaków.
Slav
2 lata temu
Najpierw kopalnie pozamykali a teraz w popłochy kupują za granicą. Ja pitolę co za oszołomy....!!!!! Jak to chcą przetransportować do zimy?
Oburzona
2 lata temu
Mamy swój węgiel i ciągle od kogoś kupujemy. Ciemnotę władze nam wciskają a ślepy lud omamiony dodatkami wierzy i dalej brnie w to bagno.
yoyo33
2 lata temu
najblizsze wybory, chyba wygra ta partia, ktora powie ze wrocimy do importu kopalin z rosji
...
Następna strona