Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najem prywatny na konto z białej listy. Nawet, jeśli jest zwolniony z VAT

29
Podziel się:

Czynsz najmu będzie wpłacany na rachunek z wykazu szefa KAS - taką wiadomość od najemców dostało wielu przedsiębiorców wynajmujących prywatny majątek. Zdaniem resortu finansów, to właściwa interpretacja przepisów.

Czynsz wynajmu powinien trafić na konto z rejestrów KAS.
Czynsz wynajmu powinien trafić na konto z rejestrów KAS. (iStock.com)
bECvPPkl

Przepisy o białej liście VAT dotyczą umów zawartych między przedsiębiorcami. Dlatego, w przypadku najmu prywatnego majątku, jeśli umowa jest zawierana pomiędzy podmiotami gospodarczymi, czynsz powinien być płacony na rachunek, który figuruje w rejestrze KAS. - uważa ministerstwo finansów.

Taka zasada dotyczy też sytuacji, w których jeden przedsiębiorca wynajmuje od drugiego lokal na cele mieszkaniowe, co jest zwolnione z podatku VAT (np. wynajem mieszkania dla pracowników).

Powody są dwa. Po pierwsze, zgodnie z interpretacją fiskusa, za "jednorazową wartość transakcji) uznaje się wartość całej umowy, a nie kwotę miesięcznego czynszu.

bECvPPkn
Zobacz także: Oglądaj też: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

Po drugie, jeśli ktoś jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, to dotyczą go wszystkie przepisy o białej liście, również te dotyczące usług zwolnionych z tego podatku.

"Wprawdzie potocznie nazywamy to najmem prywatnym, ale mówimy przecież o podatniku VAT czynnym – bo tylko takiego podatnika dotyczą regulacje o zapłacie na rachunek z wykazu. Nie jest tak, że ta sama osoba występuje w jednych transakcjach jako podatnik VAT czynny, a w drugich jako podatnik VAT zwolniony. Jeżeli ktoś jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to dotyczą go regulacje o wykazie, nawet jeżeli świadczy usługi zwolnione z VAT" - mówił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" - Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

bECvPPkt

Najemcy nie zawsze wiedzą, czy wynajmujący występuje w charakterze przedsiębiorcy, czy osoby prywatnej. Wolą więc, na wszelki wypadek, sprawdzić go na białej liście. A tam widzą tylko numer firmowego rachunku. Wolą więc rozliczać się na to konto, które figuruje w wykazie, a nie na zwykły rachunek osobisty.

Biała lista podatników VAT w założeniach ministerstwa finansów ma ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, co powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. Wykaz umożliwia sprawdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT oraz potwierdzenie jego numeru rachunku bankowego na potrzeby przelewów.

Przedsiębiorca, który zapłaci za towar lub usługę powyżej 15 tys. złotych na inne konto niż widniejące w wykazie Krajowej Administracji Skarbowej, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Odpowie też solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego w tym zakresie VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECvPPkO
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(29)
zet
2 lata temu
A po co najem zgłaszać banksterom?
xxx
2 lata temu
chyba autorowi cos sie pomieszalo ; wchodzac na biala liste musimy wklepac nr konta - on tam nie jest widoczny
artutek
2 lata temu
KAS po namyśle potwierdził, że skoro najem prywatny czyli C2B - nie musi być na białej liście - czyli Pan z MF głupoty gada - najadł się nie wiem czego :)
bECvPPkP
Mat
2 lata temu
Gdzie znajdę listę tęczową? Przecież tęczowi nie są biali więc nie mogą być na białej lisćie tylko tęczowej. Kiedy reforma białej listy?
Tomasz
2 lata temu
No właśnie, słowa kluczowe: "Przedsiębiorca, który zapłaci za towar lub usługę powyżej 15 tys. złotych". Nie dokonuję takich transakcji ani w zakupach ani w sprzedaży. Dlaczego więc nabywca moich towarów zakupionych "na przelew" nie chce mi zapłacić bo "nie figurujecie na białej liście" ?
...
Następna strona