Notowania

gospodarka
13.01.2020 15:01

Najem prywatny na konto z białej listy. Nawet, jeśli jest zwolniony z VAT

Czynsz najmu będzie wpłacany na rachunek z wykazu szefa KAS - taką wiadomość od najemców dostało wielu przedsiębiorców wynajmujących prywatny majątek. Zdaniem resortu finansów, to właściwa interpretacja przepisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Czynsz wynajmu powinien trafić na konto z rejestrów KAS.

Przepisy o białej liście VAT dotyczą umów zawartych między przedsiębiorcami. Dlatego, w przypadku najmu prywatnego majątku, jeśli umowa jest zawierana pomiędzy podmiotami gospodarczymi, czynsz powinien być płacony na rachunek, który figuruje w rejestrze KAS. - uważa ministerstwo finansów.

Taka zasada dotyczy też sytuacji, w których jeden przedsiębiorca wynajmuje od drugiego lokal na cele mieszkaniowe, co jest zwolnione z podatku VAT (np. wynajem mieszkania dla pracowników).

Powody są dwa. Po pierwsze, zgodnie z interpretacją fiskusa, za "jednorazową wartość transakcji) uznaje się wartość całej umowy, a nie kwotę miesięcznego czynszu.

Oglądaj też: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

Po drugie, jeśli ktoś jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, to dotyczą go wszystkie przepisy o białej liście, również te dotyczące usług zwolnionych z tego podatku.

"Wprawdzie potocznie nazywamy to najmem prywatnym, ale mówimy przecież o podatniku VAT czynnym – bo tylko takiego podatnika dotyczą regulacje o zapłacie na rachunek z wykazu. Nie jest tak, że ta sama osoba występuje w jednych transakcjach jako podatnik VAT czynny, a w drugich jako podatnik VAT zwolniony. Jeżeli ktoś jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to dotyczą go regulacje o wykazie, nawet jeżeli świadczy usługi zwolnione z VAT" - mówił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" - Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

Najemcy nie zawsze wiedzą, czy wynajmujący występuje w charakterze przedsiębiorcy, czy osoby prywatnej. Wolą więc, na wszelki wypadek, sprawdzić go na białej liście. A tam widzą tylko numer firmowego rachunku. Wolą więc rozliczać się na to konto, które figuruje w wykazie, a nie na zwykły rachunek osobisty.

Biała lista podatników VAT w założeniach ministerstwa finansów ma ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, co powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. Wykaz umożliwia sprawdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT oraz potwierdzenie jego numeru rachunku bankowego na potrzeby przelewów.

Przedsiębiorca, który zapłaci za towar lub usługę powyżej 15 tys. złotych na inne konto niż widniejące w wykazie Krajowej Administracji Skarbowej, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Odpowie też solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego w tym zakresie VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, kas, vat, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

Grzegorzżaden bank w Polsce nie chce założyć konta firmowego osobie która wynajmuje innym lokale mieszkalne ,usługowe itp w ramach najmu prywatnego chociaż są … Czytaj całość

14-01-2020

LexGdzie jest TŁUMACZ z polskiego na polski....??? To skarbowa GRYPSERA dla wtajemniczonych mafiosów.

14-01-2020

RychuSpecjalnie namieszali tak, żeby później karać

Rozwiń komentarze (29)