Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najgłębsze jezioro w Polsce. Zbuduje je PGE

Około 200 metrów głębokości ma mieć jezioro, które w ramach rekultywacji terenów górniczych powstanie w okolicach Bełchatowa. To dwukrotnie więcej niż obecnie najgłębszy akwen - jezioro Hańcza na Podlasiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jezioro Hańcza (na zdjęciu) za nieco ponad 30 lat już nie będzie najgłębszym w Polsce (Fot: Rafal JABLONSKI/East News)

Jak informuje portal wnp.pl, odpowiedzialność za rekultywację terenów górniczych bierze na siebie właściciel kopalni węgla brunatnego, czyli PGE. Spółka (a konkretnie PGE - Górnictwo i Energia Konwencjonalna) odbudowuje środowisko zarówno w okolicach Bełchatowa, jak i Zgorzelca. Czyli tam, gdzie prowadzi wydobycie.

– Tereny poeksploatacyjne, podlegają bieżącej rekultywacji w całym okresie działalności górniczej, zgodnie z warunkami decyzji administracyjnych. Rekultywacja wykonywana na tych terenach polega na przywracaniu im wartości użytkowych i przyrodniczych – mówi Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK.

W ramach tych działań w okolicach Bełchatowa powstała choćby Góra Kamieńsk.

Obejrzyj: Kowalczyk: wycinka na Mierzei Wiślanej? To histeria

To wzniesienie o wysokości prawie 400 m n.p.m., a więc najwyższe w tej części kraju. Latem daje ona namiastkę górskich wędrówek, a zimą zamienia się w centrum sportów zimowych. Można tu bowiem pojeździć na nartach.

Ponadto PGE przekazało lokalnemu nadleśnictwu ponad 1500 ha zalesionych terenów.

16.02.2019 Skowronki Budowa przekopu przez Mierzeje Wislana Wycinka drzew
Wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Burza na Twitterze: "Szybko poszło"

Najbardziej spektakularna rekultywacja będzie jednak miała miejsce po 2050 roku. Wtedy zlikwidowane zostaną wyrobiska poeksploatacyjne, a następnie zalane wodą.

 Do wyrębu przeznaczony jest pas o szerokości 800 metrów i długości 1,5 km.
Wycinka drzew na Mierzei Wiślanej. PiS spieszy się, bo musi

W efekcie powstanie zbiornik wodny o powierzchni 4000 hektarów i pojemności 3 miliardów litrów. A to oznacza, że w najgłębszym miejscu będzie on liczył około 200 metrów.

Automatycznie stanie się zatem najgłębszym jeziorem w Polsce. Teraz jest to leżąca w województwie podlaskim jezioro Hańcza, które liczy około 113 metrów głębokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2019

felekPotem PGE podniesie ceny prądu a my za to zapłacimy. Byle szybciej wybory i tych chorych ludzi odsunąć od koryta i decyzji. Oni nas zniszczą za … Czytaj całość

27-04-2019

j-24Aha....czyli jednak tajna baza okrętów podwodnych MW nie będzie w Radomiu....tylko w tym jeziorze.... a na tej Gorze Kamieńskiej kosmodrom.... bo wg … Czytaj całość

27-04-2019

górnikBdura . Gdyby alano na taką głebokość to co rus byłyby tąpnięcia. Tu moe powstac jeioro ale jak wysadza 70procent urwisk z których to to ewentualne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (81)