Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Najlepsze uczelnie na świecie. Załapało się dziewięć szkół z Polski

39
Podziel się:

Dziewięć polskich uczelni zmieściło się w liczącym tysiąc pozycji rankingu najlepszych uczelni na świecie, sporządzanym przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong.

Najlepsze uczelnie na świecie. Załapało się dziewięć szkół z Polski
Najlepsze uczelnie na świecie. Załapało się dziewięć szkół z Polski, w tym Uniwersytet Warszawski (East News, REPORTER, WOJCIECH STROZYK)

Academic Ranking of World Universities, znany też jako "Lista Szanghajska", otwierają amerykańskie uniwersytety: Harvard, Stanford i Massachusetts Institute of Technology. Brytyjskie Cambridge i Oxford zajmują pozycje czwartą i siódmą. W pierwszej światowej dwudziestce, poza uczelniami amerykańskimi i brytyjskimi, znalazły się jeszcze tylko francuski Paris-Saclay University i szwajcarski ETH Zurich.

Wśród uniwersytetów azjatyckich na pierwsze miejsce wysunął się Uniwersytet Tsinghua, a w pierwszej setce pojawiły się po raz pierwszy dwie uczelnie chińskie: Central South University i Nanjing University.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obietnica rządu na koniec roku. Ekspertka: zatrważająca skala

Najlepsze uczelnie w Polsce

Jeśli chodzi o polskie szkoły wyższe, to najwyżej ocenione zostały uniwersytety Jagielloński i Warszawski. Na tle konkurencji z całego świata wypadają jednak dość blado - znajdują się bowiem dopiero w piątej setce najlepszych światowych placówek (przedział 401-500).

Na tegorocznej liście tysiąca najlepszych uczelni znalazły się też Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (przedział 801-900). W ostatniej setce rankingu znajdują się natomiast uniwersytet Adama Mickiewicza, politechniki Gdańska i Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Warszawska Akademia Medyczna.

Liczą się Noble i cytowania

Ranking przygotowywany jest przez Shanghai Ranking Consultancy przy uniwersytecie Jiao Tong. Powstaje w oparciu o kryteria, do których zalicza się liczba absolwentów i pracowników, którzy zdobyli Nagrodę Nobla i przyznawane w dziedzinie matematyki medale Fieldsa. Uwzględnia się też liczbę artykułów i prac, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Sam szanghajski uniwersytet Jiao Tong w tegorocznym rankingu znalazł się na 46. pozycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
ŁySSy
4 miesiące temu
Lipny ten ranking, jak zabraknąć w nim mogło wzmianki choćby, o najlepszej uczelni technicznej w tej części obserwowalnego Wszechświata - Politechnice Wrocławskiej!
Qwerty
4 miesiące temu
Wina Tuska. Woli opiłowywac.
Asd
4 miesiące temu
Czyli to nie jest ranking uczelni, ale naukowców w nich wykładających. Im więcej cytowań naukowców zatrudnionych w uczelni tym wyższa pozycja uczelni. Niekoniecznie idzie to w parze z poziomem kształcenia. Najlepsi polscy uczeni są zatrudniani w lepiej płacących uczelniach. Trudno im się dziwić.
Janek
4 miesiące temu
A gdzie ta osławiona i napompowana ponad 300-tu milionami PLN z kasy podatnika uczelnia Rydzyka ?
Janek
4 miesiące temu
A gdzie ta osławiona i napompowana ponad 300-tu milionami PLN z kasy podatnika uczelnia Rydzyka ?
...
Następna strona