Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy już na półmetku. Są ciekawe pierwsze wnioski

50
Podziel się:

Testowanie czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się w czerwcu i ma potrwać jeszcze trzy miesiące. Dziś, na półmetku tej próby, przyszedł czas na pierwsze wnioski. Badania mówią, że wiele firm uczestniczących w projekcie uznało czterodniowy tydzień pracy za "wstępny sukces". Co więcej, znaczna część firm twierdzi, że "bardzo prawdopodobne" jest to, że cztery dni pracy i trzy dni weekendu to model, którego będą się trzymać również po zakończeniu testu.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy już na półmetku. Są ciekawe pierwsze wnioski
Brytyjczycy na półmetku testowania czterodniowego tygodnia pracy. W sporej części firm kontynuacja pomysłu jest "bardzo prawdopodobna" (East News, Ben Cawthra/Shutterstock)

Testowanie czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii objęło 3300 pracowników z 72 firm działających w różnych sektorach gospodarki. Cały projekt opierać się ma na tzw. modelu 100-80-100, który zakłada otrzymywanie 100 proc. wynagrodzenia przez 80 proc. czasu pracy w zamian za 100 proc. wydajności pracownika.

W rezultacie takiej umowy każdy z 3300 pracowników firm testujących czterodniowy tydzień pracy otrzymuje od swojego pracodawcy jeden dzień wolny, który jest całkowicie płatny.

Spośród 41 firm, które odpowiedziały na ankietę, 35 z nich stwierdziło, że "prawdopodobnie" lub "bardzo prawdopodobnie" będzie kontynuować skrócony tydzień pracy po zakończeniu projektu pilotażowego – informuje amerykański "Forbes".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będziemy mieli dłuższe weekendy? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Czterodniowy tydzień pracy a wydajność. Są ciekawe wnioski

Wnioski na temat poprawy wydajności pracowników płynące z brytyjskich firm są równie ciekawe. Jak pisze "Forbes", wydajność miała zwiększyć się w przypadku prawie połowy firm. 34 proc. respondentów stwierdziło bowiem, że wydajność pracowników "poprawiła się nieznacznie", a 15 proc. odpowiedziało, że uległa ona "znaczącej poprawie". 46 proc. respondentów uważa, że wydajność, pomimo czterodniowego tygodnia pracy, pozostała taka sama.

Według Joego O’Connora, dyrektora generalnego organizacji 4 Day Week Global, "dla wielu jest to dość płynne przejście, ale dla niektórych wciąż istnieją pewne zrozumiałe przeszkody". - Są to zwłaszcza ustalone mechanizmy, których korzenie sięgają daleko w przeszłość - cytuje O’Connora "Forbes".

Pomysł wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy przewijał się w wypowiedziach polityków i ekonomistów już w pierwszych dekadach ubiegłego stulecia. Dziś koncepcję tę testuje się nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w krajach takich jak USA, Nowa Zelandia, Islandia czy Szwecja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Polak
rok temu
Piszą artykuły ze w firmach gdzie wprowadzili 4 dniowy tydzień pracy to się wydajność zwiększyła. Przykład z budowlanki. Murarz muruje 5 dni i jak mu ktoś powie zwiększ wydajność o 20 % to piątek będzie wolny. Daj murarzowi ciężkie bloczki betonowe i od jutra niech zapierdziela 20% szybciej dla wolnego piątku. Albo niech robi jak robił za te same pieniądze i przy piątku wolnym to robocizna wzrasta o 20%. I mamy domy, mieszkania i remonty z miesiąca na miesiąc o 20% droższe w robociźnie. Dobra zmiana. Dodam jeszcze ze ZUS z roku na rok wzrasta inne opłaty media również, paliwa i mamy wielkie zdziwienie ze ceny rosną. Nie trzeba być wielkim ekonomista żeby wiedzieć ze to jest jak to kiedyś ktoś powiedział oczywista oczywistość że będą ceny rosły i to jeszcze długo długo i szybko.
Polak
rok temu
Cztery dni pracy są dobre dla wszelkiej maści urzędników co pracują może ze 20 godzin w tygodniu a resztę czasu poświęcają na swoje potrzeby w pracy. I tak zdążą zrobić swoją robotę tylko mniej będą się obijać. W innych branżach gdzie trzeba wypracować dochód ciężką pracą fizyczną i zapłata jest od przerobu to już nie wyglada tak dobrze. Zwyczajnie nie da się zrobić w cztery dni to samo co w pięć dni w pracy fizycznej. Jeżeli pracownik na maszynie produkuje 1000 detali na dniówkę to po czterech dniach pracy braknie 1000 szt detali. Za piąty dzień co będzie miał wolne. Co dalej ? Ano pracodawca będzie musiał podnieść cenę za detale aby zapłacić pracownikowi za dzień co go nie było w pracy i nic nie wyprodukował. Takie przykłady można mnożyć w wielu branżach. Urzędnicy co „pracują” na ciepłych posadach to już im się w dupach przewraca tak mają dobrze ze im nawet już nie chce się siedzieć 5 dni w pracy. No bo jak tu się nudzić i nudzić w pracy ileż można. Ile można symulować prace rok dwa a tu trzeba całe życie zawodowe udawać ze się pracuje. A siedzieć latami w pracy i udawać ze się coś robi to jest dopiero ciężka praca i męczarnia.
Uczciwy
2 lata temu
Wszystko można tylko jak Polska jest na skraju bankructwa to po co te idiotyzmy , zobaczycie za pół roku co pozostanie z polskich firm tylko upadłości i ciekawe czy jastrząb dodrukuje kasy na socjale
Tylko
2 lata temu
4 dniowy system pracy jest naprawdę świetny!Polecam wszystkich! Więcej czasu dla rodziny i na prywatne sprawy. 2 dni wolne w tygodniu to zdecydowanie za mało
Krzysiek
2 lata temu
Jaki czetrodniowy tydzień pracy .Wszystkie weekendy powinny być wolne .Piątki powinny być wolne .Bo trzeba się przygotować do pracy .Wszystkie poniedziałki powinny być wolne .Bo trzeba odpocząć po weekendzie . Pracować powinno się w wtorek i czwartek .bo po pracującym wtorku ,trzeba odpocząć.
...
Następna strona