Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Cztery dni pracy, trzydniowy weekend? "Zmiany są nieuniknione"

292
Podziel się:

Islandia, Nowa Zelandia, niektóre miasta w USA, Wielka Brytania i wreszcie Hiszpania - eksperymentów z czterodniowym tygodniem pracy w ostatnich latach nie brakowało. Niektóre dały pozytywne i zachęcające rezultaty. Czy w Polsce skrócenie tygodnia pracy byłoby możliwe? "Przeszliśmy już podobną rewolucję" - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE.

Cztery dni pracy, trzydniowy weekend? "Zmiany są nieuniknione"
Po czwartku weekend? Dziś ta wizja wydaje się nierealna, ale przecież kiedyś w Polsce pracowało się sześć dni w tygodniu. (Piotr Molecki)

Dziś scenariusz, w którym pracujemy przez cztery dni, a trzy odpoczywamy, wydaje się jeszcze nierealny. Ta wizja kusi, ale dla wielu jest zbyt rewolucyjna. Jednak eksperymentów wokół skrócenia tygodnia pracy jest coraz więcej, realizowane są w różnych krajach i obejmują różne branże. A do coraz odważniejszych decyzji zachęca pracodawców pandemia. O to, czy wydłużenie weekendu także w Polsce byłoby możliwe, zapytaliśmy w programie "Money. To się liczy" Andrzeja Kubisiaka, zastępcę dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czterodniowy tydzień pracy. Zmiany nieuniknione, ale trochę na nie poczekamy

- Czterodniowy tydzień pracy (przyp. red.) to nie jest trend na ten rok, ale raczej długofalowa ścieżka. Mam poczucie, że pierwsze kamyczki w tej lawinie już poleciały. COVID-19 był takim katalizatorem zmian w tym zakresie - wskazuje Kubisiak.

- Coraz więcej krajów podejmuje pilotaże i działania testowe, jeżeli chodzi o skracanie tygodnia pracy. Wiemy, że ten eksperyment rozpoczął się w ubiegłym roku w Hiszpanii. Jest to pewien element działań antykryzysowych w ramach funduszy europejskich z Recovery Fund (Funduszu Odbudowy - przyp. red.). W tym tygodniu pojawiły się informacje, że w Wielkiej Brytanii rusza również eksperyment z udziałem kolejnych firm, które będą testować czterodniowy tydzień pracy. Za nami są eksperymenty w Islandii czy w Nowej Zelandii - część korporacji również testuje tego typu rozwiązania - mówi ekspert PIE.

Zobacz także: Będziemy mieli dłuższe weekendy? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Jak tłumaczy - pierwsze wyniki eksperymentów sugerują, że per saldo korporacje na wydłużeniu weekendu nie tracą, pomimo tego, że liczba przepracowanych godzin spada o 1/5.

- Praca (wykonywana przez pracowników) jest przynajmniej porównywalna, a czasami na lepszym poziomie niż ta, która była wykonywana w pięciodniowym trybie pracy - mówi Kubisiak.

I przypomina, że nasze gospodarki przeszły już podobną rewolucję.

- Kilka dekad temu pracowaliśmy sześć dni w tygodniu. Nasi rodzice, dziadkowie doskonale to pamiętają. To był długofalowy proces, bo zaczął się na przełomie lat 60. i 70. i trwał mniej więcej dwie dekady. Zmiany w kierunku czterodniowego tygodnia pracy się rozpoczęły, ja stoję na stanowisku, że są one nieuniknione, ale zajmą znów - dekadę, może dwie. Nasze dzieci prawdopodobnie będą pracować w innym modelu niż ten, który my znamy - uważa Andrzej Kubisiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(292)
Anonimowa
miesiąc temu
Niestety w moim przypadku to byłoby niemożliwe. Okres przedświąteczny to 7 dni w tygodniu, w tym przynajmniej raz 10 godzin. Okres letni to praca czasami bez dnia wolnego. Ból nóg, rąk, kręgosłupa jest czasami nie do zniesienia po 8 godzinach, a co by było po 10🤔🤔
Zozol
miesiąc temu
Ja pracuję 4 dni w tygodniu po 10h i jest to rewelacyjne rozwiązanie. Zarobki są takie same jak w przypadku 5 dniowego tygodnia pracy, a i jestem bardziej wypoczęty co pozytywnie wpływa na moje wyniki w pracy. Niestety nie wszystkie branże mogą sobie pozwolić na taki luksus (część sprzedaży, kopalnie, itd.).
Neo
miesiąc temu
NWO
Hahahah
miesiąc temu
Zaproponuj 4 dniowy tydzień pracy dla Polaków i tragedia się dzieje haha. Zamiast się cieszyć, że mogliby mieć więcej wolnego, to narzekają jak to się odbije na zarobkach. A czy teraz przepraszam zarabiacie miliony pracując te swoje 5 dni czy więcej? Może niech zrobią dla chętnych i wtedy ten co chce niech sobie siedzi 5 dni a ten co woli dłuższy weekend niech bierze ofc za ta sama kasę ;) bo raczej zarobki musiałyby zostać na tym samym poziomie. Ja tam wolałabym mieć dłuższy weekend niż siedzieć w robocie całe 5 dni. Polakowi nigdy nie dogodzisz, nawet jak pokażą, że w innych krajach taki system się sprawdza i produktywność pracowników często rośnie, nie spada, skoro maja mniej czasu na wykonanie tej samej pracy. I wcale nie trzeba 16 godzinnego dnia pracy. Nie wiem, może jakby zaproponowali 7 dniowy tydzień pracy, to w końcu bylibyście zadowoleni, bo najwyraźniej taka opcja bardziej wam pasuje.
paiuta
3 miesiące temu
Brednie, ewentualnie dowód na to że połowa menadżerów, biur i firm robiących tabelki w zasadzie nie pracuje ale jeszcze żyje dostatnio. Ci ludzie w czwartek popołudniu wyślą mądre maile do kierujących pracownikami produkcji, żeby zwiększyli efektywność i zrobili to co wymaga 5 dni pracy w 4. Będą zdziwieni miotali sloganami, żeby się pracownicy sprężyli. Budowy nie przyspieszą, beton rządzi sie swoimi prawami. Części do samochodu nie kupisz itd. Pan ze szczytu korporacji z dwoma laptopami i telefonami zawsze może przyjść i sam wybudować, wyprodukować itd.
...
Następna strona