Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Koniec zbiórek nakrętek. Oto co mówią fundacje

32
Podziel się:

W Polsce, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, od lat prowadzone były akcje zbierania nakrętek. Pieniądze z ich sprzedaży wspierały funkcjonowanie wielu organizacji pozarządowych. Jednak te działania charytatywne powoli są wygaszane.

Koniec zbiórek nakrętek. Oto co mówią fundacje
Koniec zbiórek nakrętek w Polsce (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Już za kilka tygodni w życie unijna dyrektywa SUP, która zakłada, że wszystkie plastikowe nakrętki w Unii Europejskiej będą musiały być fabrycznie przytwierdzone do opakowań napojów, takich jak butelki i kartony. Zmiana ta jest podyktowana względami ekologicznymi – według regulatorów, takie opakowania łatwiej będą podlegać recyklingowi, co ma pomóc w zmniejszeniu ilości niechcianego plastiku.

W Polsce zbieranie nakrętek cieszyło się dużą popularnością i było prowadzone przez wiele organizacji pozarządowych. Środki z ich sprzedaży przeznaczane były na wsparcie potrzebujących osób oraz zwierząt. Zbiórki odbywały się w wielu firmach i placówkach edukacyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

23 tony nakrętek na pomoc dzieciom

Fundacja "Przyszłość dla dzieci" z Olsztyna przez 12 lat prowadziła zbiórkę plastikowych nakrętek w ramach akcji "Wkręć się". Organizacja współpracowała ze szkołami i przedszkolami z województwa warmińsko-mazurskiego.

W 2023 roku Fundacja "Przyszłość dla Dzieci" zebrała 23 tony plastikowych nakrętek po napojach. Jest to ogromna ilość, która pochodziła z serc na nakrętki, zbiórek w 23 szkołach i 22 przedszkolach, z bibliotek, firm i burs na Warmii i Mazurach – mówiła WP Finanse Agnieszka Terebiłów z Fundacji "Przyszłość dla dzieci".

Pieniądze ze sprzedaży nakrętek pomogły w leczeniu i rehabilitacji pół tysiąca dzieci, w zakupie specjalistycznego sprzętu oraz pokryciu kosztów dojazdu do specjalistów. Ale też angażowała ludzi we wspólne działania.

Zbiórki nakrętek były dla organizacji pozarządowych znacznym wsparciem finansowym. Fundacja "Wrocławskie hospicjum dla dzieci" zakończyła zbiórkę już plastiku z końcem marca. Brak tych wpływów będzie odczuwalny dla organizacji.

To dla nas olbrzymia strata, ponieważ rocznie mieliśmy z nakrętek około 100 tys. zł. Bardzo nam to pomagało, a teraz nie mamy żadnego substytutu, więc naprawdę straciliśmy potrzebne środki - mówiła w marcu WP Finanse Martyna Flieger z wrocławskiej organizacji.

Zmiany dotyczące opakowań wejdą w życie dopiero w lipcu, ale już wcześniej organizacje miały problem ze sprzedażą zebranego plastiku.

Fundacja "Przyszłość dla dzieci" z Olsztyna zapowiada, że nie zamierza rezygnować z działań łączących ekologię i pomoc dzieciom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(32)
widzu
2 tyg. temu
Jest sprawdzona metoda na to aby było mniej i butelek i nakrętek.....szklane butelki i w dodatku zwrotne (ktoś powie że mycie jest drogie..ale utylizacja plastiku jeszcze droższa)
Baca
2 tyg. temu
Mnie się też wydawało, że to głupota, bo plastyk z nakrętki jest dużo warty, a plastyk z butelki plastykowej jest niewiele wart, ale dowiedziałem się, że tu chodzi o co innego: nakrętki są małe i przy przemysłowym recyklingu trudno je wyłapać dlatego zdecydowano aby były połączone z butelką, ale nadal można osobno zbierać nakrętki i sprzedawać jako posortowany plastyk. Przykro tylko, że tak mało prawdziwej rzetelnej informacji na ten temat.
obywatel
2 tyg. temu
To była zakamuflowana propaganda , niestety .
Baba
2 tyg. temu
Tak na logikę - złącze nakrętki z butelką to też plastik, a co za tym, generuje się w skali globalnej dodatkowe tony plastiku, który trzeba będzie zutylizować. Jakaż to więc ekologia?!
KOT
2 tyg. temu
w tej unii to same gupy siedzą i wymyślaja cuda nie widy plastikowa nakrętka i papieroway pojemnik --łatwiejszy recykling ??? te nowe mocowania korków utrudniaja życie ja odrywam zbieram i zanosze do serducha I MAM W,,D,, UNIJNE DYREKTYWY kto mi zabroni albo nakaże
...
Następna strona