Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Napięcie w Mołdawii. Wiceszef MSZ o całkowitym embargu na handel z Rosją

Podziel się:

Rośnie napięcie w separatystycznym Naddniestrzu. Zdaniem mediów i ukraińskich służb – Rosjanie planują eskalację sytuacji w tej nieuznawanej na świecie republice, która jest częścią Mołdawii. Do sprawy odniósł się wiceszef polskiego MSZ Piotr Wawrzyk. Polityk jest zdania, że jeżeli Rosja zdecyduje się na zaatakowanie Mołdawii, to konieczne będzie pełnoskalowe embargo a handel z Rosją.

Napięcie w Mołdawii. Wiceszef MSZ o całkowitym embargu na handel z Rosją
Rośnie napięcie w separatystycznym Naddniestrzu (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

- Gdyby Rosja zaatakowała również Mołdawię, oznaczałoby to rozlanie wojny na cały region i wymagało nałożenia całkowitego embarga na handel z Rosją – powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wawrzyk podkreślił też w trakcie rozmowy w radiu intensywność kontaktów polsko-amerykańskich, zwłaszcza wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Całkowite embargo na handel z Rosją?

Pytany o doniesienia o możliwym ataku Rosji na Mołdawię Wawrzyk powiedział, że wywiad brytyjski i wywiad amerykański to były te wywiady, których przewidywania najczęściej się sprawdzały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Medyczna rewolucja. "Inwestorzy są zainteresowani"
Myślę, że wtedy te działania, które Stany Zjednoczone, Polska czy kraje UE podejmowały do tej pory, okazałyby się niewystarczające; musielibyśmy się posunąć o krok dalej, czyli, myślę, de facto wprowadzić całkowite embargo na handel z Rosją – dodał Wawrzyk.

Według wiceszefa MSZ poniedziałkowa wizyta w Polsce przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi ma znaczenie "przede wszystkim symboliczne, ale też praktyczne", ponieważ pokazuje intensywność relacji amerykańsko-polskich, widoczną od listopada 2021 r., "szczególnie w kontekście wojny, którą Rosja wywołała na Ukrainie".

- Ta współpraca nigdy nie była w naszej historii tak intensywna, częsta, ścisła jak w tej chwili. Kontakty są naprawdę intensywne, ale też sytuacja tego wymaga, bo nie da się pomóc Ukrainie bez Polski – powiedział Wawrzyk.

Dodał, że Polska jest krajem, który najbardziej obok Stanów Zjednoczonych pomaga Ukrainie, a działania UE są "dużo bardziej ostrożne" niż podejmowane przez USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP