Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Naukowcy odkryli trzy nowe "egzotyczne" cząstki subatomowe. Pozwolą lepiej poznać wszechświat

17
Podziel się:

"Jesteśmy świadkami okresu odkryć podobnych do lat 50. XX wieku, kiedy zaczęto odkrywać 'cząsteczkowe zoo' hadronów" - oświadczył fizyk Niels Tuning z Europejskiej Organizacja Badań Jądrowych (CERN), pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Naukowcy odkryli bowiem trzy "egzotyczne" cząstki subatomowe, które mają pomóc w zrozumieniu budowy wszechświata.

Naukowcy odkryli trzy nowe "egzotyczne" cząstki subatomowe. Pozwolą lepiej poznać wszechświat
Wielki Zderzacz Hadronów w Szwajcarii (CERN)

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w Genewie to urządzenie o długości 27 kilometrów, które posłużyło naukowcom do odkrycia cząstki bozonu Higgsa. Jest ona uważana - wraz z powiązanym z nią polem energetycznym - za kluczową dla powstania wszechświata po Wielkim Wybuchu 13,7 mld lat temu - pisze agencja Reutera.

Naukowcy z CERN poinformowali właśnie, że dzięki LHC zaobserwowali nowy rodzaj "pentakwarka" oraz pierwszą w historii parę "tetrakwarków". Kwarki to cząstki, które zwykle łączą się w grupy po dwa lub trzy. Tworzą hadrony, takie jak protony i neutrony, z których z kolei składają się jądra atomowe.

Reuters pisze, że nowe odkrycie pomoże fizykom lepiej zrozumieć, jak kwarki łączą się w cząstki złożone, z których składa się wszechświat. "Im więcej analiz wykonujemy, tym więcej rodzajów egzotycznych hadronów znajdujemy" - powiedział Niels Tuning z CERN.

Fizyk dodał: "Jesteśmy świadkami okresu odkryć podobnych do lat 50. XX wieku, kiedy zaczęto odkrywać 'cząsteczkowe zoo' hadronów, które ostatecznie doprowadziło do powstania kwarkowego modelu konwencjonalnych hadronów w latach 60. Tworzymy 'cząsteczkowe zoo 2.0'".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Reuters
KOMENTARZE
(17)
Aneta
rok temu
Coś mi tu nie gra, bo jeśli cząstki elementarne nie mają wymiaru ani masy tylko energie i jeśli są cząstkami tylko gdy na nie patrzymy, to my i nasz wszechświat musi być hologramem.
Mag
rok temu
To tylko odczyty z detektorów i matematyczne modele.
Z ukosa
rok temu
I dalej bredzą o "wielkim wybuchu" który miał dać początek wszechświatu....To jeżeli tak , to może powiedzą co było przed nim...? Mógł dać początek dla naszego świata , a takich wybuchów i światów może i mogła być nieograniczona ilość , w nieograniczonej niczym czasoprzestrzeni Wszechświata - bez granic i brzegów . Wieczny Wszechświat rządzi się swoimi niezmiennymi prawami ,które jeszcze nieraz nas zaskoczą . Jeżeli będziemy z nimi żyć w zgodzie to wszystko będzie ok. ale każde ich naruszenie skutkować będzie "klapsem"- np.wzrost temp. za nadmiar CO2 , zanieczyszczenie środowiska ..itd.itp. Z naturą musimy żyć w zgodzie , bo inaczej nie wolno , inaczej się nie da.....Czas to zrozumieć homo sapiens...jeżeli chcesz przetrwać !!!Bóg ustanowił prawa wszechświata , wedle swego charakteru i uznania i pilnie nas obserwuje co wyczyniamy z naszą matką Ziemią. A przecież jako jego dzieci zawsze możemy spodziewać się nagrody lub klapsa.
z ukosa
rok temu
"Powstanie wszechświata po wielkim wybuchu"- jeżeli już to nie wszechświata tylko naszego świata. Bo wszechświat istniał zawsze , nie ma granic ani brzegów , chyba to oczywiste , spróbuj zaprzeczyć a sam sobie udowodnisz że tak jest.
z ukosa
rok temu
"Powstanie wszechświata po wielkim wybuchu"- jeżeli już to nie wszechświata tylko naszego świata. Bo wszechświat istniał zawsze , nie ma granic ani brzegów , chyba to oczywiste , spróbuj zaprzeczyć a sam sobie udowodnisz że tak jest.