Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Nie żyje współtwórca złotej dekady Wielkiej Brytanii. Był ministrem w rządzie Thatcher

6
Podziel się:

Zmarł Nigel Lawson, minister finansów w rządzie Margaret Thatcher. Miał 91 lat. Jest uważany za współtwórcę boomu gospodarczego Wielkiej Brytanii w latach 80. XX w. Zanim przeszedł do polityki, był m.in. dziennikarzem oraz redaktorem naczelnym tygodnika "The Spectator".

Nie żyje współtwórca złotej dekady Wielkiej Brytanii. Był ministrem w rządzie Thatcher
Od lewej: Margaret Thatcher i Nigel Lawson (PAP, PAP, PA)

Nigel Lawson porzucił dziennikarstwo finansowe na rzecz polityki w 1974 r., gdy zdobył mandat poselski. Po tym, jak pięć lat później Partia Konserwatywna pod przywództwem Margaret Thatcher odzyskała władzę, objął niższe stanowisko w ministerstwie finansów. Dwa lata później został ministerem energii, a w 1983 r. - ministrem finansów.

Lawson jest uznawany za - co najmniej - współtwórcę boomu gospodarczego Wielkiej Brytanii w latach 80. Obniżył podatki od przedsiębiorstw i osób fizycznych składki na ubezpieczenia społeczne. Doprowadził tym m.in. do spadku bezrobocia o połowę, likwidacji deficytu budżetowego, a także wypracowania sporej nadwyżki w budżecie.

W 1986 r. Lawson doprowadził do deregulacji sektora finansowego i wprowadzenia handlu elektronicznego, co pozwoliło londyńskiemu City stać się na następne dekady czołowym centrum finansowym na świecie. Ale przyznał po latach, że niezamierzenie podłożyło to też podwaliny pod kryzys finansowy w roku 2007-08.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Balcerowicz chwali Konfederację. 500 plus do likwidacji? "Ludzie muszą wiedzieć, że jest coś za coś"

Obciął podatki, opowiedział się za Brexitem

Były minister finansów w rządzie Thatcher był aktywny politycznie do końca życia. W 1992 r. zrezygnował z mandatu poselskiego, ale został za to mianowany członkiem Izby Lordów. Zasiadał w niej do grudnia 2022 r.

Lawson w 2016 r. wspierał kampanię na rzecz Brexitu, a w zeszłym roku, gdy trwała walka o przywództwo w Partii Konserwatywnej, opowiedział się za Rishim Sunakiem. Wskazywał, że obiecywane przez jego konkurentkę Liz Truss cięcia podatkowe nie są w duchu thatcheryzmu i grożą powtórzeniem błędów z lat 70.

Na informacje o śmierci byłego ministra Sunak napisał na Twitterze, że Lawson był "inspiracją dla mnie i wielu innych". Była premier Liz Truss określiła go jako "prawdziwego giganta polityki XX wieku", dodając, że "jego czas u steru ministerstwa finansów był transformacyjny". Jej poprzednik Boris Johnson powiedział natomiast, że Lawson był "nieustraszonym i autentycznym płomieniem wolnorynkowego konserwatyzmu".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
NO LIMIT
rok temu
Mówią że Zełeński chce złożyć Polsce jakąś propozycję. Czyżby chciał nam oddać Lwów w zamian za włączenie się do wojny?
Adrian
rok temu
Szkoda gościa. Dobrze, że dziś taka Tacher byłaby uważana za oszołomkę i nie miałaby realnego wpływu na władzę.
victor
rok temu
...stawiam ze Trumpa zakuja w kajdanki bo demokraci już maja piętra i raczej się nie cofną ale pójdą w zaparte...a Trump tymczasem rośnie w sile.
Prezydent2025
rok temu
A u nas Minister Finansów, który w rządzie nic nie znaczy. Poprzedni, szara eminencja, twórca polskiego nieładu, w nagrodę powołany na ciepłą, wygodną posadę.
victor
rok temu
Trump ma dziś przeżycia w NYC z demokratami a ja ciagle przebywam na prowincji;-)