Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Niebieska karta - jak zdobyć i jakie są konsekwencje jej posiadania?

12
Podziel się:

Niebieska karta to dokument wypełniany najczęściej przez policję w momencie, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie o stosowanie przemocy w rodzinie. Procedura ta została stworzona głównie przez Komendę Główną Policji, a jej celem jest walka z różnego rodzaju przemocą w rodzinie. Co to jest Niebieska karta? Jak wygląda procedura Niebieskiej karty i jakie niesie za sobą skutki?

Niebieska karta - jak zdobyć i jakie są konsekwencje jej posiadania?
Procedura Niebieskiej karty jest narzędziem przeznaczonym do przeciwdziałania przemocy w rodzinie. (GETTY, Tharakorn Arunothai / EyeEm)

Niebieska karta - czym jest?

Niebieska karta to dokument wypełniany przez pracownika uprawnionej do tego typu czynności instytucji, w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie. Procedura Niebieskiej karty jest narzędziem przeznaczonym do przeciwdziałania przemocy w rodzinie, składającym się z kilku etapów, opierających się m.in. na stworzeniu indywidualnego placu pomocy dla ofiary przemocy. Procedura ta została zaś opracowana przez Komendę Główną Policji, Komendę Stołeczną Policji oraz Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kiedy zakładana jest Niebieska karta?

Procedura Niebieskiej karty rozpoczyna się w momencie, gdy pracownik z danego instytutu otrzyma wiarygodne zgłoszenie lub w toku czynności zawodowych nabierze podejrzenia, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy wobec jej członka/członków. Wobec tego Niebieską kartą zakłada się wtedy, gdy w rodzinie dochodzi do:

  • przemocy fizycznej,
  • przemocy psychicznej,
  • przemocy seksualnej,
  • przemocy ekonomicznej,
  • naruszenia godności i/lub wolności,
  • przyczynienia się do cierpienia,

I innych aktów przemocy. 

Jak wygląda procedura założenia Niebieskiej karty?

Założenie Niebieskiej karty może mieć miejsce z inicjatywy służb, które otrzymają zgłoszenie o wystąpieniu przemocy. Zgłoszenia na policję może zaś dokonać zarówno osoba dotknięta przemocą, jak i osoby trzecie: sąsiad, przyjaciel, czy nauczyciel w przypadku dziecka. Zgłoszenia można dokonać pod numerem Niebieskiej Linii 801 120 002 oraz dla osób pokrzywdzonych 22 688 7000. 

Procedura założenia Niebieskiej karty rozpoczyna się od wypełnienia formularza Karta-A. Taki dokument może wypełnić policjant, pracownik socjalny, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrony zdrowia lub oświaty. Zazwyczaj wypełnienie formularza odbywa się w obecności osoby dotkniętej przemocą. 

W Karcie-A pracownik jednej z w/w instytucji dokumentuje zastaną sytuację i wymienia podjęte wówczas działania. W ciągu 7 dni od wypełnienia dokumentu, Karta-A trafia do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego funkcjonującego najczęściej w lokalnym ośrodku pomocy społecznej. W następnej kolejności powoływana jest grupa robocza, z którą w czasie do 30 dni, organizowane jest spotkanie wraz z osobą dotkniętą przemocą. 

Jednocześnie osoba ta otrzymuje Kartę-B, która ma funkcję informacyjną. W dokumencie B znajdują się najważniejsze przestępstwa przemocy domowej oraz dane teleadresowe instytucji, od których osoba pokrzywdzona może uzyskać natychmiastową pomoc.

Na podstawie rozmowy i wywiadu środowiskowego z grupą roboczą, opracowywany jest następnie indywidualny plan pomocy na Karcie-C. Wówczas dokumentuje się również opis sytuacji rodzinnej, zawodowej, finansowej, mieszkaniowej itp. W następnej kolejności na spotkanie wzywana jest osoba podejrzewana o stosowanie przemocy. Dokumentacja ze spotkania (formy stosowanej przemocy, dane osoby) zapisywana jest zaś na Karcie-D. Podczas spotkania sprawca przemocy informowany jest również o konsekwencjach wszczęcia procedury Niebieskiej karty. 

Ostatnim krokiem procedury Niebieskiej karty jest z kolei realizacja indywidualnego planu pomocy, który opiera się na m.in. zapewnieniu pomocy psychologicznej, pomocy w uzyskaniu mieszkania socjalnego, zapewnieniu schronienia itd. 

Niebieska karta - czy można ją wycofać?

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 roku, zakończenie procedury Niebieskiej karty następuje tylko w przypadkach określonych przepisami prawa. Procedura Niebieskiej karty może zostać zakończona, gdy:

  • przemoc w rodzinie ustąpi, a sytuacja rodzinna ulegnie poprawie,
  • nastąpiło zrealizowanie indywidualnego planu pomocy,
  • podjęto decyzję o braku zasadności podejmowanych zabiegów.

Jakie są konsekwencje posiadania Niebieskiej karty?

Procedura Niebieskiej karty przede wszystkim zapewnia osobie dotkniętej przemocą różne formy wsparcia w ramach indywidualnego planu pomocy: pomoc psychologiczną, zawodową, prawną, pomoc w postaci monitoringu sytuacji rodzinnej, interwencję kryzysową, pomoc medyczną itp. 

Należy natomiast wiedzieć, że samo założenie Niebieskiej karty nie jest równoznaczne z dokonaniem zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa. Niemniej jednak Niebieska karta może stanowić istotny dowód w przypadku podjęcia działań na drodze sądowej. Niebieska karta może być m.in. dowodem w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie wyłącznie jednej strony postępowania. 

Więcej informacji na temat Niebieskiej karty i pomoc w przypadku przemocy w rodzinie:

  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - infolinia 800 120 002 lub adres mailowy: niebieskalinia@niebieskalinia.info,
  • Poradnia telefoniczna "Niebieskiej linii" - infolinia 22 668 70 00.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Nadia i przem...
miesiąc temu
Prosba o zalozenie niebieskich kart Potrzebuje dwie niebieskie karty bija sie i bija caly czas nie ma spokoju domu a to wszystki przez brawl stars
Roka
3 miesiące temu
A co w przypadku kiedy osoba „donosząca” skłamała w swoich zeznaniach? Aktualnie jestem w takiej właśnie sytuacji: mój partner uderzył mnie kiedy byłam w siódmym miesiącu ciąży, zarówno zdjęcia jak i informacje z jakim człowiekiem żyje przesłałam jego rodzinie, w której traktowany był do tamtego momentu jak cud świata - po tym zdarzeniu to się zmieniło. Z zemsty szukał, prowokował kłótnie i udało mu się podczas ostatniej kłótni rzucił się na mnie wiec w obronie go odepchnelam drapiąc przy tym paznokciami, poszedł na obdukcje kłamiąc, ze ja się na niego rzuciłam, nakłamał we wszystkim co zeznał. Co w takim przypadku gdzie to ja jestem ofiara jego nękania psychicznego, nagrywam go o czym go informuje, mam świadków na jego kłamstwa, ale kartę mimo wszystko mam założona. Dlaczego? Póki co oboje jesteśmy sprawdzani i przesłuchiwani wiec nikt nie udowodnił nikomu jeszcze winy a mimo to ja na dzień dobry mam przesrane bo on miał takie widzi mi się żeby mnie uwalić… trochę to nie w porządku.
swi
8 miesięcy temu
numer infolinii podany jest błędnie. Powinno być 800, a nie 801
Aga
rok temu
Żaden sprawca przemocy nie przyzna sie że ją stosuje. Partner po kolejnym pobiciu nadal uważa że to ja go prowokuję. Nie wysila sie, nawet nie próbuje spojrzec na siebie krytycznie. I ma poplecznikow, którzy doradzaja mu np. żeby powiedział że sama sie uderzyłam zeby spowodować krwawienie. Tyle ze świadkami były dzieci. Te żale panów na niebieską kartę sa własnie przykładem ich sposobu myślenia.
naznaczona
rok temu
Niebieska Karta - tak dziwny twór, że albo się śmiać, albo usiąść i płakać. Obecnie w wielu przypadkach jest narzędziem do mszczenia się na ludziach, czasem zupełnie niewinnych. Partnerzy wychodzący ze związków, nagminnie wykorzystują NK, by sobie dogryzać i coś ugrać w sądzie i na policji. Ktoś, kto to wymyślił, nie przewidział prawdziwych konsekwencji tego tworu. Niestety powinno się to jeszcze mocno dopracować, aby było dla ludzi przydatne, z nie szkodliwe.