Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|

Niecodzienny konflikt w Europie. Poszło o tablice rejestracyjne

6
Podziel się:

Kolejna próba sił pomiędzy Serbią a Kosowem. Chodzi o decyzję władz Kosowa o konieczności wymiany na kosowskie tablic rejestracyjnych wydanych przez władze serbskie przed 1999 rokiem. Problem w swojej analizie opisuje Ośrodek Studiów Wschodnich.

Niecodzienny konflikt w Europie. Poszło o tablice rejestracyjne
Obowiązuje nakaz Prisztiny używania tablic rejestracyjnych wydanych przez instytucje kosowskie, a nie serbskie (Getty, Loop Images)

OSW opisuje, że 5 listopada ugrupowanie mniejszości serbskiej Serbska Lista podjęło decyzję o wycofaniu swoich przedstawicieli z kosowskiego parlamentu i rządu. Potem, w czterech zamieszkiwanych przez Serbów gminach na północy Kosowa rezygnacje złożyli także przewodniczący i członkowie rad gmin oraz sędziowie, prokuratorzy i policjanci.

Niespokojnie na Bałkanach

"To protest przeciwko decyzji władz Kosowa o konieczności wymiany na kosowskie tablic rejestracyjnych wydanych przez władze serbskie przed 1999 r. Serbowie uzależniają swój powrót do instytucji od wycofania się władz w Prisztinie z regulacji i powołania Związku Gmin Serbskich, do czego zobowiązuje je tzw. porozumienie kwietniowe z 2013 r." - czytamy w analizie OSW.

Marta Szpala z OSW zwraca uwagę, że władze Kosowa są zdeterminowane do uporządkowania kwestii pojazdów z serbskimi tablicami rejestracyjnymi sprzed 1999 r. Obecnie korzysta z nich ok. 10 tys. osób na północy kraju. Według ekspertki chodzi o to, aby pokazać, że są w stanie skutecznie, bez pośrednictwa Belgradu sprawować jurysdykcję nad regionami zamieszkanymi przez Serbów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska szykuje się na kolejny kryzys migracyjny. Eksperci nie mają wątpliwości, co się stanie

"Do 21 listopada właścicielom samochodów mają być doręczane ostrzeżenia, a w razie niezastosowania się do nowych regulacji w okresie od 21 listopada do 21 stycznia 2023 r. będą wystawiane mandaty. Od 21 stycznia ma nastąpić obligatoryjne wydawanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Po 21 kwietnia natomiast używanie starych oznaczeń ma zostać całkowicie zakazane, zaś samochody, na których one pozostaną, mają być konfiskowane" - czytamy w analizie OSW.

Obecny kryzys należy interpretować jako demonstrację wpływów Serbii w Kosowie i jasny sygnał, że bez ustępstw wobec Belgradu Prisztina nie będzie w stanie wdrożyć żadnych regulacji dotyczących mniejszości serbskiej - przekonuje Marta Szpala.

Dodaje, że kwestia tablic rejestracyjnych stanowi pretekst do regularnego eskalowania napięć pomiędzy Belgradem a Prisztiną. - Dla obu rządów jest to wygodny sposób na manifestowanie bezkompromisowego nastawienia do drugiej strony, wzmacnianie wizerunku obrońców interesów narodowych i odwracanie uwagi od boleśnie odczuwanych przez obydwa społeczeństwa narastających trudności gospodarczych - przekonuje Marta Szpala.

Jednocześnie Unia Europejska wzmaga wysiłki na rzecz poprawy stosunków Serbii i Kosowa. Zachód obawia się, że Rosja może próbować zdestabilizować Bałkany, aby przynajmniej trochę odwrócić uwagę od swojej inwazji na Ukrainę.

Międzynarodowe siły pokojowe NATO w Kosowie, KFOR, ogłosiły, że są gotowe do interwencji w przypadku dalszej eskalacji.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
😁😁😁😁😁
rok temu
Plaga wirus auenia zbiera ciągle żniwo...
Andrzej Bogac...
rok temu
Typowo bandyckie, albańskie podejście do drobnej sprawy, aby wywołać konflikt. Dyskryminują Serbów na ich ziemi, tak jak Ukraińcy Rosjan. To początek większego konfliktu. A za wszystkim jak wszędzie stoją tzw. Amerykanie, czyli Wall Street.
Emeryt
rok temu
Międzynarodowe siły pokojowe już raz zbombardowały jugosławię w celu poszerzenia demokracji!
historyk
rok temu
Tak wygląda sprawa z migrantami. W Albanii był burdel i bieda i Albańczycy masowo uciekali do Serbii. Serbia ich przyjęła. Albańczycy odpłacili się odrywając Kosowo od Serbii.
victor
rok temu
Serbia i Kosoisla a tym czasem nad Wisla od 2024 trzeba bedzie placic podatek od samochodow spalinowych. A od 35' zakaz i wspolne samochody elektrycne...czy to bedzie juz ich boj ostatni?