Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Niemcy już przygotowują się na gazowy kryzys. Przykręcą ogrzewanie

Podziel się:

Największy niemiecki właściciel mieszkań Vonovia zmniejszy w nocy ogrzewanie lokatorom wielu swoich mieszkań. Tak największa gospodarka Europy przygotowuje się na możliwy kryzys gazowy związany ze zmniejszeniem importu paliw kopalnych z Rosji.

Niemcy już przygotowują się na gazowy kryzys. Przykręcą ogrzewanie
Niemiecka firma przykręci ogrzewanie lokatorom w nocy (Getty)

Firma, która jest właścicielem około 490 000 mieszkań w Niemczech i ogrzewa mieszkania za pośrednictwem różnych dostawców energii, zmniejszy moc grzewczą między godziną 23.00 a 6.00 rano do 17 stopni Celsjusza — informuje Reuters.

Dodaje, że lokatorzy będą mogli korzystać z ogrzewania jak zwykle w ciągu dnia i w godzinach wieczornych, a racjonowanie nie będzie miało wpływu na dostawy ciepłej wody.

Ograniczony harmonogram ogrzewania będzie stopniowo wprowadzany w ciągu najbliższych miesięcy i zostanie w pełni wprowadzony na początku jesieni.

Środek ten ma na celu zaoszczędzenie do 8 proc. kosztów ogrzewania, dodała spółka.

Najemcy płacą stałą miesięczną kwotę za ogrzewanie na podstawie rocznego kosztorysu. Pod koniec każdego roku właściciele mogą następnie zażądać od najemców dodatkowych pieniędzy lub wypłacić zwrot, w zależności od rzeczywistego zużycia i kosztów.

Reuters informuje, że aktualna sytuacja na rynku związana z wojną w Ukrainie może oznaczać, że na początku przyszłego roku lokatorzy w Niemczech otrzymają gigantyczne rachunki za ogrzewanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - relacja dzień 1

Vonovia, która 55 proc. swojego systemu grzewczego zasila gazem, powiedziała, że informuje lokatorów, że wysokie ceny energii doprowadzą do zwiększenia dodatkowych płatności w przewidywalnej przyszłości.

W zeszłym miesiącu dyrektor naczelny Vonovii Rolf Buch powiedział, że spodziewa się, że rosnące ceny energii będą kosztować lokatorów równowartość nawet dwumiesięcznego czynszu.

Niemcy przeszły w zeszłym miesiącu do drugiego etapu swojego trzypoziomowego planu awaryjnego po tym, jak Rosja zmniejszyła dostawy przez gazociąg Nord Stream.

Rząd zapowiedział, że prywatne gospodarstwa domowe będą traktowane priorytetowo w przypadku awaryjnej sytuacji związanej z  gazem, ale apeluje do społeczeństwa i firm o zmniejszenie zużycia energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl