Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Niemcy mają nowy potężny problem. Popełnili ten sam błąd co z Putinem

64
Podziel się:

Niemcy chcą się uniezależnić od chińskich dostawców usług sieciowych 5G. Jak tłumaczą analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich, Berlin boi się powtórzenia błędów w polityce energetycznej z Rosją. Sprawa jest na tyle poważna, że zahacza o bezpieczeństwo narodowe naszych sąsiadów.

Niemcy mają nowy potężny problem. Popełnili ten sam błąd co z Putinem
Niemcy nie chcą popełnić tego samego błędu, co w przypadku uzależnienia się od surowców rosyjskich (GETTY, Carsten Koall)

Sebastian Płóciennik, analityk OSW, pisze wprost o "lex Huawei". Okazuje się, że Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (BMI) nakazało firmom dostarczającym usługi telekomunikacyjne, by do kwietnia przedłożyły listę urządzeń wykorzystywanych w infrastrukturze sieciowej. Jeśli zostanie stwierdzone, że instalacje stanowią zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa Niemiec, resort może podjąć decyzję o zakazie ich dalszego użytkowania oraz nakazać ich usunięcie.

Ryzykowna sieć 5G. Co Niemcy zrobią z Chinami?

Jak czytamy, inicjatywa ministerstwa to wynik działań Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Techniki Informacyjnej (BSI). Akcja miała na celu oszacowanie ryzyka związanego z wykorzystaniem w budowanej właśnie sieci 5G instalacji podatnych na włamanie, szpiegostwo i nielegalne przekazywanie danych. Choć nie wykazano bezpośrednich zagrożeń, wskazano potrzebę daleko idącej prewencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Jolantą Okońska-Kubica

"Oficjalnie rząd nie wiąże zaostrzenia kursu w polityce bezpieczeństwa informatycznego z konkretnymi podmiotami. Wiadomo jednak, że chodzi o firmy Huawei i ZTE – chińskich dostawców instalacji sieciowych. Duży udział w niemieckiej infrastrukturze ma szczególnie pierwsza z tych firm: systemy Deutsche Telekom, Vodafone i Telefonica nawet w 60 proc. opierają się na jej urządzeniach" - podaje Płóciennik z OSW.

Niezależność od Chin ws. 5G. Niemcy podejmują decyzję

Jak podaje OSW, niemieckie władze zakładają, że tak wysoki poziom uzależnienia może stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego przez powiązania Huaweia ze strukturami rządowymi w Chinach. Zastrzeżenia budzi również potencjalna współpraca chińskich firm ze służbami specjalnymi.

"Jeżeli relacje z Pekinem ulegną pogorszeniu – np. w związku z dostawami broni dla Rosji lub inwazją na Tajwan – to Huawei może zostać wykorzystany jako narzędzie presji politycznej na RFN" – czytamy.

Niemcy podjęły taką decyzję również przez nową ocenę warunków technicznych infrastruktury teleinformatycznej. O ile w przypadku sieci LTE można dokonać rozróżnienia między siecią przesyłową (niegenerującą tak wysokiego ryzyka) a siecią rdzeniową, tak w przypadku 5G nie prawdopodobnie nie będzie można tego dokonać.

Pogorszenie relacji z Chinami

Płóciennik wskazuje, że usunięcie chińskich dostawców z kluczowego segmentu rynku, może wpłynąć na relacje Berlin-Pekin. Chiny szybko zareagowały na zmiany przez wydanie oświadczenia, w którym podkreślono "zaskoczenie" i "niezadowolenie" z podjętych decyzji.

"Mimo wątpliwości co do zakresu i czasu wdrażania inicjatywy BMI sygnalizuje ona z pewnością zmianę podejścia niemieckich władz do problemu zewnętrznych zależności ekonomicznych. Berlin nie chce powtórzyć błędów, które popełnił w polityce energetycznej, a które ostatecznie doprowadziły do nadmiernego uzależnienia od rosyjskich dostawców, chaosu na rynkach i ogromnych kosztów" – podaje OSW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
WYRÓŻNIONE
Ekonomista
2 lata temu
Uważam że czas reagować i pomału przenieść całą produkcję z powrotem do Europy, to wzmocni nas a osłabi tamta gospodarkę, ale to musi być robione nie na łapu capu , najpierw stworzyć i odnowić całą produkcję w Europie , kiedyś przedsiębiorcy z Europy przenosili produkcję do Chin , bo oni zachęcali dawali ziemię za darmo , ale zawsze ich udział w zamian za to wynosił 51 % , uzależnili w ten sposób przedsiębiorców od likwidacji stworzonych przedsiębiorstw, nowoczesne technologie , pozwoliły Chinom stać się potentatem handlowym , kiedyś siłę robocza określano dwie miski ryżu , dzisiaj się to zmieniło, ludzie zarabiają niekiedy więcej niż w UE !!! A więc wyzysk się skończył i ogromne zyski firm !!! Zobaczcie sami marki renomowanych firm odzieżowych gdzie są one produkowane ? A farmaceutyczne wyroby i komponenty pochodzą dzisiaj z Chin !!! To oni wypuszczają co i rusz nowe warianty wirusowe , po to by ich przemysł zarabiał biliony Euro !!! Dzięki temu stali się potęgą gospodarczą i uzależnili cały świat !!! Za chwilę to oni będą rozdawać karty !!! A pamiętacie bezrobocie jakie panowało w Europie to wina wyłącznie bankierów i pracodawców, którzy przenieśli swoją produkcję do Chin, największy błąd Europy i Świata !!!
realista
2 lata temu
Bo Chińczyk to podstępny naród, najpierw wpuszczali producentów z zachodu, pozwalali za grosze produkować wiele produktów, m,in. leki, i sami rozwijali technologie, czerpiąc pomysły z zachodu, a teraz przyszedł czas ekspansji Chin na świat zachodni. Cóż cwaniactwo przedsiębiorców z zachodu zostanie srogo ukarana, tylko ile to będzie kosztowało nas zwykłych obywateli tego zachodniego świata. Bo czas zapłaty niestety zbliża się wielkimi krokami.
MIEJSCOWY
2 lata temu
A ja mu mówię Olaf ty dogadaj się z sąsiadami którzy są przyjaźni , ale wy Niemcy zawsze knujecie z szemranym towarzystwem , a Olaf wielce zdziwion
NAJNOWSZE KOMENTARZE (64)
Europejczyk
2 lata temu
Trochę wam oczy otworzę! Wystarczy zasięgnąć w internecie języka: jaki udział mają Chińczycy w budowie Izery? To na początek, ekonomiczni geniusze…
Czesiu
2 lata temu
Proponuje jeszcze więcej energewinde i zielonej transformacji, likwidacji rolnictwa, przemyslu motoryzacyjnego, kulturowej rewolucji i będziecie tęsknić za PRL
Czesiu
2 lata temu
Na naszych oczach powstaje nowe powiedzonko " naiwny jak Niemiec"
Ryś
2 lata temu
niemcy wojnę przegrali a żyć chcą najlepiej na świecie
to PIKUŚ
2 lata temu
Cała polska telekomunikacja jest w rękach francuskich i to łącznie z kanałami transmisji rządowych i wojskowych.
...
Następna strona