Notowania

praca
13.04.2019 20:33

Niewolnicza praca Polaków w Wielkiej Brytanii. Dziennikarze "Superwizjera" pokazali mroczne kulisy emigracji

Wyjechali, by zarobić tyle, ile w Polsce nie mieli szans. Trafili do piekła. XXI. w., bogate kraje Europy, a w nich współczesne niewolnictwo. Kolejny przykład patologii - tym razem z Wielkiej Brytanii - pokazali dziennikarze "Superwizjera" TVN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(YouTube)
W takich warunkach "mieszkali" Polacy pracujący w Holandii, których historię opisywaliśmy w money.pl.

Listopad 2017 r. Na money.pl informujemy o historii Polaków w Danii. Mieszkali w kilka osób w ciasnym i śmierdzącym autobusie. Spali zaledwie kilka godzin, a później mieli się kąpać w okolicy ubojni dla świń. Na koniec nie dostali pełnej pensji.

Październik 2018 r. Tym razem Holandia. Materace ułożone na paletach w pustym magazynie - w takich warunkach przyszło spać polskim pracownikom tymczasowym, zatrudnionym przez jedną z agencji pracy w kraju tulipanów.

Również październik 2018 r. Polska opiekunka w Niemczech opisuje swoją historię. "Nikomu nie życzę tego, co tam przeżyłam. Gospodarz siłą próbował przekonać mnie do pozostania. Gdy się nie zgodziłam, brutalnie mnie pobił" - napisała do money.pl pani Lucyna.

Obejrzyj: Firmy powoli przechodzą transformację cyfrową. "30-37 proc. ma strategię"

Mijają miesiące, a do kraju docierają kolejne wstrząsające relacje. Tym razem dziennikarze "Superwizjera" TVN pokazali materiał o niewolniczej pracy Polaków w Wielkiej Brytanii.

Emigranci przez wiele miesięcy byli zastraszani, zmuszani do pracy za darmo, a nawet do popełniania przestępstw - np. jako tzw."słupy" musieli zakładać fikcyjne konta w bankach. Dziś wielu z nich mieszka w ukryciu w obawie o swoje życie. "Możemy twoją żonę sprzedać do burdelu, a dzieci wywieźć” – usłyszał jeden z bohaterów reportażu Endy'ego Gęsiny-Torresa.

Polaków do pracy zmuszali nie tylko obcokrajowcy. Małżeństwo przedstawione w materiale mówiło o "Polakach romskiego pochodzenia".

"Handlarze ludźmi wykorzystują słabości swoich ofiar. Często jest nieznajomość angielskiego, czy praw, które im przysługują" – wyjaśniał działacz organizacji Hope for Justice, która pomaga ofiarom handlarzy ludźmi.

Skala współczesnego niewolnictwa w Wielkiej Brytanii jest ogromna. Według badań przytoczonych przez dziennikarzy "Superwizjera", do pracy za darmo na Wyspach zmuszanych jest nawet 13 tys. osób. Wśród ofiar handlarzy ludźmi są osoby 116 narodowości - często właśnie Polacy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, wielka brytania, polacy za granicą, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-04-2019

wowEmigrant Tusk ma dobrą fuchę za 150 tyś miesiąc , ale sprzedał POłowe Polski ?

13-04-2019

uhijoOczywiście pracodawcy z oświeconego zachodu o niczym nie mieli pojęcia...

13-04-2019

socjaldo take polske walczył pewien pseudo elektryk... P.S. ... a wy dziś w większości plujecie na nauczycieli, którzy wychowują naszą młodzież...

Rozwiń komentarze (188)