Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Noclegi służbowe w czasie epidemii COVID-19. Wbrew pozorom możesz skorzystać z hotelu lub innego obiektu

1
Podziel się:

Pracownicy w podróży służbowej to jedna z niewielu grup, które nadal mogą korzystać z usług obiektów noclegowych podczas epidemii COVID-19. Chociaż nałożone są obostrzenia dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się, wyjazd w ramach obowiązków zawodowych dla niektórych jest koniecznością.

Hotele oraz wszelkie inne miejsca świadczące usługi noclegowe mogą działać, jeśli przyjmują osoby na kwarantannie, izolacji, personel medyczny oraz osoby w podróży służbowej
Hotele oraz wszelkie inne miejsca świadczące usługi noclegowe mogą działać, jeśli przyjmują osoby na kwarantannie, izolacji, personel medyczny oraz osoby w podróży służbowej (pexels.com)

Rozporządzenie, które obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r., zamyka hotele oraz wszelkie inne miejsca świadczące usługi noclegowe. Mogą one działać tylko wtedy, gdy przyjmują osoby na kwarantannie, izolacji, personel medyczny oraz osoby w podróży służbowej, które nocują tam w ramach swoich obowiązków zawodowych - informują przedstawiciele serwisu Nocowanie.pl.

Bywa że niektórych kwestii nie można załatwić zdalnie, więc wyjazd stanowi konieczność, mimo że może być niebezpieczny. Jako właściciel obiektu noclegowego możesz ułatwić tym osobom życie, oferując pobyt u siebie. Korzyść jest obopólna – osoba w podróży służbowej nie będzie musiała martwić się miejscem zakwaterowania, natomiast twoje pokoje, apartamenty itp. nie będą stały puste. W trudnej sytuacji warto odnaleźć empatię i postarać się pomóc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Podróże służbowe – co warto wiedzieć

Ograniczenie przemieszczania się to jeden z nakazów obowiązujących podczas epidemii, są jednak osoby, które w ramach swoich obowiązków zawodowych muszą podróżować. Delegacje w dobie koronawirusa działają na takich samych zasadach jak wcześniej, są one regulowane przez obowiązujący kodeks pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Pracownikowi za delegację przysługują:
- dieta, która wynosi 30 zł, gdy podróż trwa ponad 12 godzin. Tę kwotę zmniejsza się, gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne wyżywienie;
- zwrot kosztów takich jak przejazdy, dojazdy, noclegi i inne, odpowiednio udokumentowane fakturami i biletami.

Ważną kwestię stanowi zwrot kosztów za nocleg, który może wynosić maksymalnie 600 zł, co stanowi dwudziestokrotność stawki diety. Podstawą jest rachunek wystawiany przez właściciela obiektu noclegowego. Natomiast gdy pracownik nie przedstawi rachunku, przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 45 zł (150% diety), pod warunkiem, że nocleg trwał przynajmniej 6 godzin i odbywał się pomiędzy 21:00 a 7:00.

Warto pamiętać o tym, że zarówno hotele, jak i inne miejsca noclegowe mogą funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby na kwarantannie lub izolacji, a także, gdy przebywa w nich personel medyczny. Zakaz nie dotyczy również osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywanych obowiązków służbowych.

Podróże służbowe – wynajmowanie noclegów

Decydujesz się na przyjmowanie osób w podróży służbowej, więc na pewno zadajesz sobie pytanie, jak to zweryfikować? Osoby na kwarantannie otrzymują decyzję Inspektora Sanitarnego, będącą podstawą pobytu. Natomiast w przypadku pracownika będącego w delegacji, możesz prosić o przedstawienia oświadczenia na piśmie, iż przebywa on u ciebie w celach służbowych. Powinno ono zawierać także cel oraz określenie podmiotu (firmy), z którego działalnością wiążą się te cele.

Serwis Nocowanie.pl przygotował dwa nowe rodzaje ofert specjalnych – jedną z nich są noclegi służbowe w czasie epidemii COVID-19.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(1)
dl12345
4 lata temu
fakty ceny noclegow pracowniczych kosztuje 2, 3 razy wiecej dlaczego ????? a branza noclegowa narzeka .Czesc noclegpow jest zamknieta nie przyjmuja pracownikow w delegacji zastanawiam sie czy nie chca zarabiac ??? Na rynku brakuje noclegow dla pracownikow