Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Norwegia wstrzymuje dofinansowanie dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ma wątpliwości co do praworządności w naszym kraju

Władze Norwegii nie dofinansują programu dla wymiaru sprawiedliwości, co wynika z zaniepokojenia stanem praworządności w Polsce - poinformował sekretarz stanu MSZ Norwegii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mat. prasowe)
Audun Halvorsen, sekretarz stanu w norweskim Ministerstwie Finansów poinformował, że Polska nie dostanie części obiecanych pieniędzy (Fot: -)

Norwegia miała wesprzeć polski program dla wymiaru sprawiedliwości kwotą 700 mln koron norweskich, czyli 292 mln zł. Są to pieniądze z Funduszy EOG, który obok Norwegii tworzą Islandia i Liechtenstein. Kraje te przekazują bezzwrotną pomoc państwom Europy Środkowej i Południowej w zamian za to, że mają dostęp do ich rynków.

Ale w tym roku pieniędzy będzie mniej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poinformowało, w związku z wątpliwościami co do stanu praworządności w Polsce, norweskie stowarzyszenie sędziów wniosło o wstrzymanie tegorocznej wypłaty.

Katarina Barley grozi karami finansowymi, jeśli Polska wprowadzi ustawę kagańcową.
Kary za łamanie praworządności. Bruksela grozi konsekwencjami, jeśli Polska przyjmie ustawę represyjną

"Norwegia jest zaniepokojona rozwojem praworządności w Polsce. Niezależne sądy są warunkiem prawidłowego funkcjonowania demokracji i obrony podstawowych praw człowieka. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostało również poinformowane, że administracja sądowa postanowiła wycofać się z części planowanej współpracy w ramach programu wymiaru sprawiedliwości z Polską" – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie rządu.

* Obejrzyj: Koronawirus. Wiceminister ma radę dla Polaków wracających z Włoch*

Norwegia jest zaniepokojona rozwojem praworządności w Polsce. Niezależne sądy są warunkiem prawidłowego funkcjonowania demokracji i obrony podstawowych praw człowieka. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostało również poinformowane, że administracja sądowa postanowiła wycofać się z części planowanej współpracy w ramach programu wymiaru sprawiedliwości z Polską.

- Jest to silny sygnał dla polskich władz, który świadczy o trosce rządu norweskiego o rozwój praworządności i niezależności sądów w Polsce – powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu Audun Halvorsen.

Polska jest największym beneficjentem funduszy EOG i w bieżącym okresie finansowania (2014-2021) otrzymuje około 8 miliardów koron norweskich. Pieniądze rozdzielane są między różne programy.

Szczegóły programu wymiaru sprawiedliwości (około 700 milionów koron norweskich) są wciąż w przygotowaniu, ale wiemy, że składa się z trzech głównych elementów: współpracy w sprawach karnych (około 480 milionów koron), współpracy w zakresie przemocy domowej (około 60 milionów koron) i współpracy sądowej (około 110 milionów koron).

Unijny komisarz Guenther Oettinger przyznał, że naruszenia praworządności w krajach UE napawają go niepokojem
Oettinger: Polska lokomotywą, ale ma kłopot z praworządnością

Decyzja o wycofaniu się z finansowania programu wymiaru sprawiedliwości nie wpływa na współpracę w ramach innych programów z funduszy EOG.

- Nadal uważamy, że należy kontynuować współpracę z Polską finansowaną ze środków EOG, ale biorąc pod uwagę naszą troskę o rozwój praworządności, na etapie wdrażania dokonamy również oceny sytuacji i ewentualnych konsekwencji dla dalszej współpracy z Polską poprzez norweski mechanizm finansowy. Nasze wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego będzie kontynuowane - zapewnił sekretarz stanu Halvorsen.

Co na to Polska?

Poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Sprawiedliwości. W skierowanym do nas oświadczeniu ministerstwo przyznało, że nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich. "Polska i Norweska strona kontynuują negocjacje nad umową w sprawie programu, by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro" – zapewnił resort.

Ministerstwo zaznaczyło, że Polska również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii.

"Dotyczy to krytycznej oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet). Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy" – czytamy w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

co za władców mamy?No nie, no, 5mln Norwegów sponsoruje 7x większą Polskę. :DD. A jedyny kataklizm jaki nas dotknął przez ostatnie 70 lat to desant elytów.

27-02-2020

SzokPolski Wymiar Sprawiedliwości finansowany z zagranicy? Czy taka instytucja może być niezależna? To wygląda co najmniej jak lobbing...

27-02-2020

JagaCiekawe czy pisowska TVP i inne rządowe media się tym "pochwalą"?

Rozwiń komentarze (7)