Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowe dane o przemyśle. Brak surowców i nieobecności pracowników ograniczają produkcję

4
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce lekko rozczarował, ale utrzymał się powyżej ważnej granicy. Firmy wskazują, że czynnikami ograniczającymi produkcję w kwietniu były niedobory surowców oraz liczne nieobecności pracowników z powodu pandemii COVID-19.

Nowe dane o przemyśle. Brak surowców i nieobecności pracowników ograniczają produkcję
PMI dla przemysłu w kwietniu. Brak surowców i nieobecności pracowników ograniczają produkcję. (Adobe Stock)

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu spadł do 53,7 pkt. z 54,3 pkt. w marcu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik. Kwietniowy wynik rozczarował, ukształtował się bowiem wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (55 pkt.).

Dobra informacja jest jednak taka, że indeks PMI utrzymał się powyżej 50 pkt, czyli granicy oddzielającej kurczenie się przemysłu od jego wzrostu.

Indeks PMI opiera się na danych opracowywanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesłane kadrze kierowniczej firm produkcyjnych. Menadżerowie odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące m.in. zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia i cen.

Zobacz także: Średnia pensja to już 6 tys. zł? Ekspertka wyjaśnia

Czego dowiadujemy się z najnowszego badania polskiego przemysłu przeprowadzonego przez firmę Markit? Wyniki wskazują wykazały na niedobory podaży surowców oraz rekordową presję inflacyjną.

 "Braki na rynkach surowców oraz nieobecności pracowników doprowadziły do rekordowej kumulacji zaległości produkcyjnych" – czytamy w raporcie Markit.

W kwietniu wydajność zaopatrzeniowców osiągnęła rekordowo niski poziom, napędzając wzrost kosztów oraz cen wyrobów gotowych. W obu przypadkach tempo ekspansji było najszybsze w historii badań.

Produkcja zwiększyła się tylko nieznacznie, a producenci wyprzedali zgromadzone wcześniej zapasy. Natomiast wzrost popytu, pomimo znacznego nasilenia napływu zamówień eksportowych, był marginalny, co wskazuje na słabe zapotrzebowanie na rynku krajowym.

Autorzy badania podkreślają jednak, że kwietniowy odczyt PMI - mimo, że wskaźnik spadł nieco z najwyższego poziomu od 38 miesięcy odnotowanego w marcu (54,3) do 53,7 pkt., sygnalizuje znaczną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym. Odczyt był także drugim najwyższym wynikiem odnotowanym od czerwca 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Wwrt
3 lata temu
Mając 39 gorączki lub chore małe dziecko. Masz zasówać w fabryce. To, że za tydzień zapalenie mięśnia sercowego, nie ma znaczenia. Najważniejsza produkcja i zyski właściela.
fffaaa
3 lata temu
A to jedyna branża, która nie została dotknięta lockdownem. Napiszę więcej, skorzystała na lockdownie w innych krajach Europy. Co będzie za chwilę??
pracodawca
3 lata temu
zamiast zaszczepić w zakładach pracy to robi się jakieś szczepienia w dni wolne od pracy . Niedługo nie będzie miał kto pracować
Uważny
3 lata temu
Nasz przemysł ma tak na prawdę tylko jeden hamulec. Nazywa się "pis".