Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Nowe składki ZUS na 2022 r. Podwyżki robią wrażenie

99
Podziel się:

Ostatnie spekulacje dotyczące wyższych składek ZUS zmroziły przedsiębiorcom krew w żyłach. Według ostatnich informacji prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w 2022 r. składki aż o 11 proc. wyższe niż obecnie. ZUS miesięcznie zabierze im ponad 1700 zł.

Nowe składki ZUS na 2022 r. Podwyżki robią wrażenie
Przedsiębiorcy muszą się liczyć z wyższymi przelewami na ZUS (money.pl, Rafał Parczewski)

Znamy już wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę i wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na rok 2022. To na podstawie tych danych portal zus.pox.pl, oszacował wysokość składki ZUS dla przedsiębiorców w kolejnym roku.

O podwyżki nie muszą się martwić nowi przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z opłacania składek ZUS przez pół roku. Potem jeszcze przez dwa lata płacą tzw. składki preferencyjne.

Podstaw do wyliczenia wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie to 840 zł, dlatego ulgowe składki dla nowych firm to w tym roku 647,59 zł miesięcznie.

Zobacz także: Umorzenia z subwencji ruszyły. "Mamy twarde dane, nie ma możliwości kombinowania"

Od stycznia 2022 r. podstawa wymiaru jednak wzrośnie do 900 zł. Dlatego łączna preferencyjna składka wyniesie 284,76 zł, do tego trzeba dodać jeszcze 381,81 składki zdrowotnej - razem 666,57 zł z obecnych 647,59 zł. Będą wiec wyższe od obecnych o 7,1 proc.

Jednak przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dłużej niż dwa lata, zapłacą oczywiście więcej i ich podwyżka będzie też na innym poziomie, bo 11 proc. łącznie, bez składki zdrowotnej zapłacą w 2022 r. 1194,32 zł. Teraz jest to 1075,68 zł. Z obecną wysokością składki zdrowotnej byłoby to - 1576,13 zł.

Rzecz jednak w tym, że wysokość nowej składki zdrowotnej znana będzie dopiero za kilka miesięcy. Jak podaje portal zus.pox.pl, należy się spodziewać, że minimalna składka zdrowotna wzrośnie do poziomu 509,08 zł. Zatem łącznie danina dla ZUS wyniesie 1703 zł miesięcznie. Będzie to o 246 zł więcej niż w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
EWVGV
2 lata temu
ZA ROLNIKÓW SIE BIERZCIE TEŻ PORÓWNOOOOOOOOOOOOOOOOO
ref
2 lata temu
Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
tok
2 lata temu
Najpierw wszyscy zgodnie żądają poprawy usług medycznych i zwiększenia finansowania służby zdrowia a jak przychodzi się po prostu na to złożyć to lament. Janusze rejestrują firmy w innych krajach ale w Polsce ich dzieci uczą się za darmo w polskich szkołach , policja ma ich chronić za darmo itp. Abonamentu nie chcą płacić ale jak jadą na zmywak to posłusznie płacą wszystkie daniny bo jak nie zapłacą to wieczorem do nich zapuka ichniejsza policja.
I co pisuary ...
2 lata temu
teraz 1,5 BILIONA DŁUGU ,a za chwilę 2 BILIONY !!!
Anna
2 lata temu
Nic dodać,nic ująć,DOBRA ZMIANA,ale nie dla obywateli,tylko dla tych przy korycie.
...
Następna strona