Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nowe uprawnienia pracodawców. Kontrola trzeźwości z poszanowaniem godności

12
Podziel się:

Nowe przepisy w Kodeksie pracy umożliwiają kontrolę trzeźwości pracowników. Ustawodawca chce, żeby badanie było przeprowadzone z poszanowaniem godności i intymności pracownika - podaje Prawo.pl. Serwis zwraca jednak uwagę, że nowe zapisy nie precyzują, co to znaczy.

Nowe uprawnienia pracodawców. Kontrola trzeźwości z poszanowaniem godności
Nowe przepisy pozawalają pracodawcom na sprawdzanie zarówno alkoholu, jak i narkotyków (Adobe Stock, amorn)

Jak informuje serwis Prawo.pl, zgodnie z nowym art. 22 (1c) par. 1 Kodeksu pracy pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Nowe przepisy pozawalają na sprawdzanie zarówno alkoholu, jak i narkotyków (środków działających podobnie do alkoholu).

Badanie stanu trzeźwości - wskazuje ustawodawca - nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Jednak przepisy nie określają dokładnie, jak powinna wyglądać kontrola, aby spełniała te warunki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Odpowiedzi na to pytanie nie ma też w informacji Państwowej Inspekcji Pracy o nowych przepisach, dotyczących kontroli trzeźwości. Dziennikarze Prawo.pl poprosili więc o opinię prawników.

Przebieg kontroli powinien być opisany w regulaminie

Zdaniem dr hab. Moniki Gładoch, prof. UKSW, kierownika Katedry Prawa Pracy, radcy prawnego, taka kontrola powinna odbywać się przede wszystkim bez udziału osób trzecich: klientów, kontrahentów, żeby nie było to widowisko, a wynik powinien zostać zachowany w poufności.

- Nie należy go komentować ani wyśmiewać - tłumaczy, w wypowiedzi dla Prawo.pl, prof. Monika Gładoch. I podkreśla, że przebieg kontroli pracodawca powinien określić w regulaminie. W nim też - zdaniem ekspertki - należy wskazać osoby upoważnione do kontrolowania. Nie jest konieczne podawanie nazwiska pracownika uprawnionego, czasami wystarczy stanowisko czy funkcja.

- Dobrze byłoby, gdyby pracodawcy opracowali osobny regulamin kontroli trzeźwości czy procedurę kontroli trzeźwości. Nie ma znaczenia, jak go nazwą. Ważne, że samo słowo "kontrola" może zadziałać prewencyjnie i sprawić, że niektórzy pracownicy odmówią sobie alkoholu w pracy - wyjaśnia na łamach Prawo.pl Krzysztof Stucke, prawnik prowadzący własną kancelarię prawa pracy, biegły sądowy z zakresu prawa pracy i RODO, mediator sądowy i pozasądowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Roman
miesiąc temu
Kontrolę przeprowadza ochrona. To prości ludzie, nikt ich niczego nie uczy. Odnoszą się jak do krów na pastwisku. O czym wy tu piszecie? O jakim szacunku? Szacunek to kontrola tylko z podejrzenia, bo bełkotliwa mowa, chwiejny chód. Dajecie instrument dla zabawy szefów prostaków. Oni i tak kontrolowali jak chcieli. Nigdy nie chcieli wystawić protokołu, tylko straszenie zwolnieniem. Zrobiliście z Polaków alkoholików i pojaków na cały świat. Wstyd. Nie pijè i nie życzę sobie aby cieć mnie molestował i poniżał. Wschodnia ruska mentalność. Do Unii weszli, a izby wytrzeźwień jak w Rosji. Jak można popierać Putina i jego system?
brygadzista
miesiąc temu
A jakie poszanowanie godności prezentuje pijany kierowca wózka widłowego jadąc z paletą jakiegoś materiału ? Jaką godność prezentuje jak rozwali hale ? Jakie ma poszanowanie dla klienta gdy po pijaku rozbije mu auto podczas załadunku ? Pracownicy są tacy cudowni że mają prawo chlać i robić co im się podoba (oczywiście z godnością) a pracodawca to kto że go tak nie szanujecie. Etatów podobno teraz sporo, chcesz to idź gdzie pozwolą chlać, a najlepiej otwórz firme (nawet dofinansowanie dadzą) i zatrudnij chlejusów i chlejcie sobie w robocie z godnościa. Zobaczymy jak długo ...
gen.BAZUKA !
miesiąc temu
A to nie wystarczą już WARTOŚCI UNIJNE ?! Dziwne :/
rtgfd
miesiąc temu
Zachęcam wszystkich przepracowanych, niedocenianych pracowników - załóżcie własny biznes, wyłóżcie na to znaczną część swojego majątku, a potem płaćcie sobie miliony i swoim pracownikom. Posmakujcie tego miodku. Pracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracownik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
JJK
miesiąc temu
I najśmieszniejsze w całej sprawie jest to, że są nadal ludzie którzy zaciekle bronią się przed jakąkolwiek kontrolą trzeźwości. W pracy przy biurku to jedno, ale na hali produkcyjnej to trzeba być idiotą, żeby pić w pracy albo przyjść na kacu...