Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Kontrola trzeźwości w pracy. Nowe przepisy miały być ułatwieniem, eksperci wskazują na absurd

15
Podziel się:

Nowe regulacje pozwalające na badanie trzeźwości zatrudnionych wskazują, że kontrole powinny się odbywać w zaplanowanym z góry harmonogramie i dotyczyć określonej grupy pracowników. "Jak zatem przeprowadzić badanie nieprzewidziane, gdy np. pracownik przyjdzie do pracy, zataczając się?" - pyta "Dziennik Gazeta Prawna.

Kontrola trzeźwości w pracy. Nowe przepisy miały być ułatwieniem, eksperci wskazują na absurd
Nowe przepisy w Kodeksie pracy dały pracodawcom możliwość samodzielnej kontroli trzeźwości. Jest jedno "ale" - kontrole powinny być zapowiedziane (Flickr, Attribution ShareAlike 2.5 Wikimedia)

Przed nowelizacją pracodawca, który podejrzewa, że pracownik jest pod wpływem alkoholu, może wezwać policję do skontrolowania trzeźwości. Samo podejrzenie, że podwładny pił alkohol, umożliwia niedopuszczenie pracownika do wykonywania czynności służbowych.

Zmiany w Kodeksie pracy przewidują, że pracodawca może sam skontrolować trzeźwość. Zakładają, że w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy określa się grupę pracowników, która jej podlega oraz sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia, czas kontroli i jej częstotliwość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Firmy wskazują na problem. "To byłby absurd"

Może się jednak okazać, że przepisy, które miały być wymierzone w osoby przychodzące do pracy pod wpływem alkoholu lub spożywające go w jej trakcie, nie będą skuteczne. "DGP" zapytał ekspertów, czy pracodawca może podać alkomat osobie, która przyszła do pracy, zataczając się.

Taka możliwość nie wynika wprost z nowelizacji kodeksu pracy i wiele firm zgłasza nam wątpliwości, czy mają prawo do weryfikacji trzeźwości pracowników ad hoc – mówi "Dziennikowi" Robert Lisicki, dyrektor departamentu prawnego w Konfederacji Lewiatan.

Gazeta przypomina, że pracodawca, który będzie sprawdzał trzeźwość podwładnych bez podstawy prawnej, naraża się na wysokie kary. I może to utrudnić weryfikowanie trzeźwości nawet osób, których zachowanie wskazuje na spożywanie wcześniej alkoholu.

To byłby absurd, gdyby okazało się, że nowe przepisy nie przewidują takiej możliwości - dodaje Dominika Dörre-Kolasa, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski.

"DGP" przypomina, że pracodawcy pozostaje możliwość przewidziana w nowym art. 221d Kodeksu pracy. Mówi ona o tym, że nie dopuszcza się do pracy osoby, w przypadku której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawiła się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywała alkohol w czasie pracy.

Prawnicy wskazują na wytrych

Mecenas Dörre-Kolasa uważa, że jest też inne rozwiązanie. I pozwala ono spełnić wymogi określone w nowelizacji Kodeksu pracy. W końcu przewiduje ona, że można określić możliwość przeprowadzania kontroli trzeźwości w oparciu o regulamin pracy, obwieszczenie czy układ zbiorowy.

Wystarczy w przepisach wewnętrznych, jako grupę zatrudnionych objętych możliwością badania alkomatem czy narkotestem, wskazać osoby, co do których jest uzasadnione podejrzenie o ich nietrzeźwości, jako czas badania ustalić niezwłocznie po nabraniu podejrzeń, a jako częstotliwość - każdorazowo po nabraniu tych podejrzeń - mówi prawniczka.

Konfederacja Lewiatan apeluje jednak o to, by odpowiednie organy potwierdziły, że taka interpretacja przepisów jest słuszna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
prawo pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Posel
rok temu
OMG 😱 Zapraszam do kneSejmu tam 🕵️‍♀️ pija i pracuja A potem glupie ustawy tworza Tam trzeba od jutra testy na gwalt robic
Perfect 👍
rok temu
Ello to juz jest na Zach I nie tylko na alkochol rowniez na dragi I wykrywa Nawet jak paliles przed 2 miesiacami Czy brales Tak ze wkroce korporacja wprowadzi w Polsce I robia to z nie zapowiedzianie Przyjedzie bus 🚎 maly laboratorium i akcja Komputer random Wy znaczy Kto do kontroli nie bos 😇?
Eee
rok temu
Pis dalej swoich wyborców chroni
Programista
rok temu
Nie po to poszedłem na zdalną, żeby o suchym pysku siedzieć. A jak się pracodawcy coś nie podoba to niech mnie po prostu zwolni, mam już 10 innych pracodawców w kolejce na jego miejsce.
Polak
rok temu
Powiem tak naj ciemniej jest pod latarnią