Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Nowe zjawisko na rynku pracy dotarło do Polski. "Najniższy poziom na świecie"

47
Podziel się:

Tylko co siódmy pracownik jest zadowolony i zaangażowany w wykonywaną pracę - wynika wynika z badania Instytutu Gallupa. "To najniższy poziom na świecie" - tak zaangażowanie Europejczyków w pracę komentują eksperci firmy Personnel Service. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, a wśród nich inflacja i zjawisko "cichej rezygnacji", które dociera także do Polski.

Nowe zjawisko na rynku pracy dotarło do Polski. "Najniższy poziom na świecie"
Na nastroje pracowników wpływ mają pandemia i wojna - uważają eksperci. Na wyniki badania wpłynęło też pojawienie się na rynku pracy pokolenia Z (Getty Images, Klaus Vedfelt)

Instytut Gallupa w swoim badaniu "State of the Global Workplace: 2022 Report" sprawdził m.in. zadowoleniezaangażowanie pracowników. Tylko 14 proc. Europejczyków zadeklarowało, że rzeczywiście są zaangażowani w swoje obowiązki zawodowe.

To najniższy poziom na świecie - komentują w poniedziałek eksperci Personnel Service, firmy zajmującej się m.in. rekrutacją pracowników z Ukrainy, outsourcingiem, pracą tymczasową, a także rekrutacjami stałymi i specjalistycznymi dla branży IT i medycznej.

Dodają zarazem, że Staremu Kontynentowi daleko do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie zaangażowanie i entuzjazm względem pracy wykazuje 33 proc. pracowników. Natomiast Azji Południowej, w takich krajach jak m.in. Indie, Pakistan, Nepal czy Bangladesz ten wskaźnik wynosi 27 proc.

W krajach Europy najlepsze nastawienie do pracy wykazują mieszkańcy Rumunii - 33 proc. jej pracowników jest zadowolonych z wykonywanych obowiązków. Na drugim miejscu znalazły się razem Estonia i Macedonia Północna, w których co czwarta osoba jest entuzjastycznie nastawiona do pracy. Nieco powyżej 20 proc. zadowolonych pracowników jest m.in. w: Islandii, Kosowie, Litwie, Albanii, Danii, Czarnogórze, Litwie, Bułgarii, Malcie, Węgrzech i Szwecji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "10 takich pracodawców jak ty czeka w mojej skrzynce mailowej". Młodzi zaskakują na rekrutacji

A kto w Europie prezentuje najgorsze nastawienie do pracy? Włosi i Francuzi. W ich przypadku odpowiednio tylko 4 proc. i 6 proc. osób mówi o entuzjazmie związanym z pracą. Na kolejnym miejscu od końca jest Luksemburg (8 proc.), a następnie Hiszpania, Austria i Wielka Brytania (po 9 proc.).

Polska w zestawieniu 38 krajów znajduje się bliżej końca stawki na 25. miejscu. U nas 14 proc. pracowników mówi o zadowoleniu i zaangażowaniu w pracę - komentują eksperci Personnel Service.

Robią tyle, ile trzeba

Ich zdaniem na nastroje pracowników wpływ mają pandemia i wojna. Na wyniki badania wpłynęło też pojawienie się na rynku pracy pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 r. Wielu z najmłodszych pracowników ma już zupełnie inne podejście do pracy niż dzisiejsi 30- czy 40-latkowie. Zapoczątkowali oni trend zwany "quiet quitting", który szczegółowo opisywaliśmy w money.pl.

Pandemia przyczyniła się do zatarcia granic między życiem prywatnym a zawodowym. Część osób zaczęła pracować po godzinach czy wieczorami, co prowadzi do wypalenia i nasila zjawisko zwane "quiet quitting", czyli "cicha rezygnacja" - mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy i założyciel Personnel Service, cytowany w komunikacie prasowym. - Nie musi mieć ono nic wspólnego z odchodzeniem z pracy. Chodzi raczej rezygnację z ambicji. Sprowadza się do wykonywania tylko przydzielonych obowiązków i tylko w czasie pracy - dodaje.

Ludziom trzeba dobrze płacić

Według Krzysztofa Inglota, by ten trend można było przezwyciężyć, firmy muszą zacząć doceniać kreatywność i dążenie do rozwoju. Jak podkreśla ekspert, "żeby zmotywować do tego pracowników, niezbędna jest silna rola liderów". - Pracownik musi też czuć, że jest za swoją pracę odpowiednio wynagradzany, a galopująca inflacja temu nie sprzyja - przyznaje ekspert.

Inflacja w lipcu sięgnęła już 15,6 proc. W porównaniu do lipca sprzed roku cukier podrożał najbardziej spośród wszystkich produktów spożywczych i zaliczył prawie najwyższy wzrost ogółem.

Wyprzedza go wyłącznie wzrost cen opału. Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o produkty spożywcze, są tłuszcze roślinne (ceny w górę o 46,1 proc.), mąka (38,9 proc.), mięso wołowe (32,8 proc.) i tłuszcze zwierzęce (31,4 proc. - o tyle też podrożało masło). Opał natomiast podrożał aż o 131,2 proc.

Wszystko to następuje w momencie rekordowo niskiego bezrobocia. W Polsce mamy obecnie najniższe bezrobocie od 32 lat: stopa bezrobocia to 4,9 proc. – mówiła w ubiegłym tygodniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
Bogdan
3 miesiące temu
Płaca na poziomie 3 euro na godzinę?!?! O to Polski standard w Uni Europejskiej!!!!! Dlaczego nie ma parytetu? Bo Polskim złodziejom by to nie pasowało Także zapowiada się nie wicher dziejowy a mega tornado w Europie środkowej i kilka miast straci tytuł stolica Dzięki czerwonej burżuazji po okrągłym stole 1989 A kto liczy na N A T O niech sobie liczy … w nieskończoność
Stróż
3 miesiące temu
Pracowałem 10 lat w tak zwanej bidżetówce praca w dzień i w nocy, pensja niska. Pracowałem na etacie poniżej mojego wykształcenia. Wieczne nadgodziny za które nie płacono. Wolnego też nie chcieli oddawać. Przełożeni jakby po podstawówce ale każdy mgr, zero nowoczesności jak było w latach 50 czy 60 ubiegłego wieku. Aż otworzyły się oczy i powiedziałem dość. To to ludzie widzą i to nie jest wynik pandemi ale ludzie widzą ten nepotyzm, niekompetencje, układziki,kumoterstwo i traktowanie człowieka przedmiotowo. Zero kodeksu pracy dla nieswoich. Pracy należy szukać w zdrowych środowiskach a nie w zatęchłych starych budach gdzie smród. Tam siedzą jeszcze duchy komunizmu połoczeni rodzinnie. To jest to
Leo
3 miesiące temu
Skoro inflacja pożera mi 20 procent to jak mam być zadowolony, brak słów na to wszystko ..
Krt
3 miesiące temu
Życie w Polsce to stracone lata . Polecam zmianę kraju
Krt
3 miesiące temu
Płaćcie jak należy będą wszyscy zochota pracować
...
Następna strona