Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Olanicki
|

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Niebezpieczny precedens

16
Podziel się:

Konsultowana obecnie nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa może być próbą regulacji standardów bezpieczeństwa także w tych branżach, które nie są w żaden sposób powiązane z krytyczną infrastrukturą państwa. Ale to państwo i tak będzie decydowało o wyborach biznesowych prywatnych firm.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Niebezpieczny precedens
Krajowi operatorzy, przeznaczają na ochronę swojej infrastruktury ogromne środki, które pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa klientów. (Getty Images)

Partnerem treści jest Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej.

Rosnąca liczba cyberzagrożeń jest dostrzegana przez prawodawców na całym świecie. Stąd konieczność nowelizacji obecnej od 2018 roku w Polsce ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Na ten temat dyskutowano m.in. podczas debaty Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.

Według członków KIKE projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, który jest aktualnie przedmiotem konsultacji społecznych, rodzi obawy dotyczące regulacji standardów bezpieczeństwa także w tych segmentach, które nie są powiązane z krytyczną infrastrukturą państwa.

Kolejne wątpliwości budzi także możliwość daleko idącej ingerencji państwa w to, z jakich urządzeń korzystają przedsiębiorcy oraz w jaki sposób zabezpieczają swoją infrastrukturę.

I to niezależnie od tego, czy jest, czy nie jest ona powiązana z sektorami strategicznymi.

Spostrzeżeniami na ten temat podzielili się podczas debaty KIKE: Łukasz Bazański, radca prawny z ITB Legal Bazański, Grabiec Kancelaria Radców Prawnych, Krzysztof Kacprowicz reprezentujący Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom oraz dr inż. Andrzej Rychlik ze Związku Telewizji Kablowych w Polsce - Izba Gospodarcza.

Moderatorem dyskusji był Kazimierz Krupa, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Zobacz także: Debata Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej

Rola ekspercka wystarczy

Eksperci są zgodni, że nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa stanowi w pewnych aspektach przydatny dokument.

Krzysztof Kacprowicz z Mediakom-u zauważa, że korzystne dla polskiego cyberbezpieczeństwa będzie ustanowienie państwowego organu, którego zadaniem będzie testowanie trafiającego na rodzimy rynek telekomunikacyjny sprzętu i oprogramowania pod kątem poziomu oferowanych zabezpieczeń czy ewentualnych luk. Według Kacprowicza organ ten nie powinien mieć jednak decydującego głosu w sprawie technologii wybieranej przez polskie firmy, a jedynie przedstawiać swoje rekomendacje tak, aby przedsiębiorcy mogli posiłkować się nieodpłatnie ekspercką wiedzą.

Podobnego zdania jest dr inż. Andrzej Rychlik, który zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię: nowelizacja ustawy zobowiązuje do stosowania wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa oraz pozwala na ingerencję państwa także w te segmenty infrastruktury, które nie stanowią infrastruktury krytycznej.

W rezultacie m.in. operatorzy, dostawcy usług internetowych i inne przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, które nie działają w obszarach strategicznych dla państwa, także są zobowiązywani do relokowania zasobów i przeznaczania większej ich części na cele wyznaczane przez ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Niszczenie rynku telekomunikacyjnego?

Tymczasem już dziś polskie przedsiębiorstwa, np. krajowi operatorzy, przeznaczają na ochronę swojej infrastruktury środki, które pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa klientów.

Przedstawiciel Związku Telewizji Kablowych w Polsce podkreśla, że kluczową rolę odgrywa tu silna konkurencyjność polskiego rynku telekomunikacyjnego – to ona wymusza na operatorach rozwój technologiczny także w obszarze bezpieczeństwa, gdyż jest to argument przekonujący klientów do korzystania z ich usług.

Uczestnicy debaty sygnalizowali, że nowelizacja, poprzez wpływ ustawodawcy na kluczowe decyzje przedsiębiorstw, może negatywnie wpłynąć na ten aspekt polskiego rynku telekomunikacyjnego.

Płynące z niego dane są zaś jednoznaczne – firmy cenią sobie swobodę w wyborze partnerów technologicznych, o czym świadczy panująca między innymi w Polsce różnorodność dostawców.

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej zleciła przeprowadzenie badań dotyczących skali wykorzystania w sektorze telekomunikacyjnym sprzętu dostawców pochodzących spoza Unii Europejskiej lub NATO.

Ich wyniki wskazują, że ponad 80% organizacji decyduje się na wybór sprzętu pochodzącego spoza UE i NATO.

Prym wśród dostawców wiedzie Huawei, z którego sprzętu korzysta aż 47% firm biorących udział w badaniu. Na dalszych pozycjach uplasowało się Dasan (40%), TP-Link (30%), ZTE (30%), D-Link (26%) oraz ZyXEL (5%).

Podobnie prezentują się dane dotyczące strategii projektowania infrastruktury. Na wdrożenie homogenicznego środowiska jednego dostawcy zdecydowało się 51% firm, przy czym 45% z nich zbudowało infrastrukturę w oparciu o Huawei, 21% zdecydowało się na produkty firmy Dasan, 21% skorzystało z technologii ZTE, zaś 3% postawiło na D-Link.

Jak twierdzą uczestnicy debaty, czynnik ten niewątpliwie powinien zostać uwzględniony w ostatecznym kształcie nowelizacji ustawy.

Partnerem treści jest Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Obcy
3 lata temu
To co jest na zdjęciu to nasz wróg. Trzeba to wysadzać i podpalać zanim będzie za późno..
polak
3 lata temu
pis całą polskę niszczy dzięki menelom polus
komunista
3 lata temu
Macie swoją demokrację Unię europejską a także Prawo i sprawied;iwość!!!0d 30 lat tylko płacz i narzekanie!!Macie to co wybieraliście,ja byłem przeciw i nie skomle jak pies!!!Tak jak mówiłem że zatęsknicie za socjalizmem!!
fds
3 lata temu
Naczelnik kaczynski niedlugo bedzie wam mowic, o ktorej godzinie mozecie kupe zrobic!!! gratuluje ciemnosci wyborcom pisu, dzieki waszym glosom ci ludzie zdomoluja calkowicie ten kraj, a wy im bedziecie brawo bic, bo 5 stowek na konto wjechalo!
polak
3 lata temu
Tak, po cichu przepycha sie ustawy za plecami ktore zabieraja nam wolnosc, ktora wywalczyli swoja krwia nasi przodkowie -prawdziwą, realną -dzien po dniu! - klamia nas,okradają i oszukują - A was zajmuja roznymi tematami zastepczymi!!!!! powstancie z kolan zanim bedzie za pózno!