Notowania

vat
01.05.2019 10:17

Nowelizacja VAT. Podatnicy mogą stosować kasy fiskalne on-line

1 maja wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT. Przewiduje, że podatnicy mogą stosować kasy fiskalne on-line. Od 1 września nie będzie można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu, a od 1 stycznia 2020 r. kasy on-line będą musiały stosować niektóre branże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

- Od 1 maja 2019 r. podatnicy będą mieli możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących, tzw. kas on-line - poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Jak dodaje, wprowadzenie kas on-line co do zasady nie nakłada obowiązku wymiany dotychczas używanych kas rejestrujących na kasy on-line. Wyjątkiem są niektóre branże szczególnie narażone na nieprawidłowości, które będą musiały zacząć stosować kasy on-line w miejsce dotychczas używanych kas rejestrujących.

Od 1 stycznia 2020 r. kasy on-line będzie musiała stosować branża paliwowa (sprzedaż paliw), usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji.

Obejrzyj: Polski Instytut Ekonomiczny policzył lukę CIT. Nie było łatwo

Od 1 lipca 2020 r. kasy on-line muszą instalować przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedający węgiel.

W ostatnim etapie, od 1 stycznia 2021 r. taki typ kas fiskalnych ma być stosowany w branży budowlanej, usługach fryzjerskich, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz w usługach prawniczych.

Premier Morawiecki musi się teraz zmierzyć z malejącym VAT-em
Co się dzieje z VAT-em? Wpływy spadają drugi miesiąc z rzędu

Nowelizacja wprowadza też terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. W przypadku kas z papierowym zapisem kopii data graniczna to 31 sierpnia 2019 r., a kas z elektronicznym zapisem kopii - 31 grudnia 2022 r.

- Oznacza to, że kasy starego typu będą mogły być wprowadzane przez producenta do obrotu na rynek tylko do wyznaczonych terminów. Terminy te nie ograniczają możliwości stosowania tych kas przez podatników - zastrzegł Jurek.

Podatnik może więc używać kas rejestrujących starego typu do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej - w przypadku kas z papierowym zapisem kopii.

Skąd potrzeba nowelizacji? W uzasadnieniu resort tłumaczył, że wprowadzenie nowego typu kas rejestrujących zostało podyktowane koniecznością modernizacji istniejącego systemu kas, który funkcjonuje w Polsce od ponad 20 lat w niezmienionej formie, i wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych.

Kłopoty przedsiębiorcy zaczęły się od błędu w nazwie produktu na fakturze
Fiskus ściga firmę za VAT. Wszystko przez pomyłkę w nazwie

Obecnie podatnicy mogą stosować kasy rejestrujące z papierowym lub z elektronicznym zapisem kopii. Kasy z kopią papierową nie spełniają wymagań stawianych obecnie. Podatnicy gromadzą dane z tych kas tylko na rolce papierowej, której odczyt i sprawdzenie dla kontrolujących stanowi znaczne utrudnienie. Kasy te nie mają możliwości przesyłania i gromadzenia danych w formie elektronicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-05-2019

Waldek"podatnicy gromadzą dane z tych kas tylko na rolce papierowej, której odczyt i sprawdzenie dla kontrolujących stanowi znaczne utrudnienie Kasy te … Czytaj całość

01-05-2019

Super brawoUwielbiam głupie, bo skomplikowane pomysły dzięki temu potrzebujemy więcej urzadnikow a machina gospodarcza staje się wolniejsza Super brawo rząd, … Czytaj całość

01-05-2019

FhhjkkDobre ciekawe co się stanie jak w moim sklepie nie ma internetu?

Rozwiń komentarze (81)