Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Odciski palców na dowodzie. Sejm zagłosował za

25
Podziel się:

Sejm zaakceptował zmianę dowodów osobistych. Zgodnie z nowymi regulacjami UE nowe dokumenty tożsamości będą zawierać także odciski dwóch palców. Nowe dowody mają obowiązywać od sierpnia.

Odciski palców na dowodzie. Sejm zagłosował za
Stare dowody będą ważne do 2031 roku (mondaynews)

Sejm zagłosował prawie jednogłośnie w sprawie nowych dowodów osobistych. Przeciw było 14 posłów (wszyscy obecni posłowie Konfederacji, jeden poseł PO i trzy posłanki PiS).

Regulacje wprowadzą do e-dowodów drugą cechę biometryczną - dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwszą cechą, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, jest wizerunek twarzy. Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia.

Zmiany dotyczące dowodów osobistych wynikają z konieczności dostosowania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia 2021 roku. Projekt został przyjęty już w lutym.

Odrzucenia ustawy w całości chcieli posłowie Konfederacji, ale ich wniosek został odrzucony.

Zmiany mają głownie na celu ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

W sierpniu zmianie ulegnie także wygląd dowodów. U osób poniżej 12. roku życia zostanie uzupełniona o podpis posiadacza, przy czym nie będzie dotyczyć to tych, którzy takiego podpisu złożyć nie mogą.

Nowy wzór dowodu poza polem na podpis u dołu na awersie dokumentu, uzupełniony też zostanie o oznaczenie państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu, co spowoduje przesunięcie się oznaczenia informującego, że dokument zawiera chip. Na rewersie natomiast zmieni się napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

Zobacz także: "PiS nie myśli o gospodarce, a o wyborach". Belka mocno o "Nowym Ładzie"

Długość ważności dowodów osób małoletnich poniżej 12. roku życia będzie wynosić pięć lat. Ważność pozostałych grup wiekowych nie ulegnie zmianie i będzie wynosić 10 lat. Jeżeli z jakiegoś powodu zdjęcie odcisków palców będzie nie możliwe, to taka osób a otrzyma warunkowo dowód ważny przez 12 miesięcy.

Po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.

Wnioski o dowód z drugą cechą biometryczną nie będą mogły być składane online. Składanie wniosku online ma być możliwe w przypadku dokumentu dla nieletnich do 12. roku życia.

W przypadku osób, które nie mogą udać się do urzędu gminy nowela przewiduje możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej pobierania odcisków palców przez urzędników

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
straszniesiek...
3 lata temu
a gdzie miejsce na grupe krwi ?
ViaColor oszu...
3 lata temu
Kasa poszła trzeba zrobić ustawę.
franz
3 lata temu
dowód osobisty to był przed wojną, teraz mamy karty bankomatowe wprowadzające... "w błąd", pod którymi ukrywają się wszyscy przyjezdni brudni przebierańcy, dowód osobisty ma mieć wyznanie, narodowość, skąd przyjechał, i itp. itd., karty bankomatowe to już każdy ma i po co to powtarzać
MTT
3 lata temu
Jak już to wprowadzacie to zróbcie tak, żeby można by było sprawdzić w banku czy dana osoba jest rzeczywiście tą osobą, na którą pobierana jest pożyczka. Niech banki zamontują kontrolowane przez rząd skanery i pobierający pożyczki udowodnią odciskiem palca że ich dane są prawdziwe.
owen
3 lata temu
Bezpieczeństwo przede wszystkim
...
Następna strona