Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Odejście od węgla będzie kosztować Śląsk 41 tys. miejsc pracy. Raport Komisji Europejskiej

122
Podziel się:

Z raportu na temat skutków transformacji energetycznej wynika, że do 2030 roku w UE zlikwidowanych zostanie 160 tys. miejsc pracy. Polska odczuje to najbardziej - tylko na Śląsku ubędzie 41 tys. miejsc pracy.

Wielu górników czeka zmiana zawodu w najbliższych latach.
Wielu górników czeka zmiana zawodu w najbliższych latach. (Krystian Maj/FORUM)

Raport na temat społecznych skutków transformacji energetycznej został zaprezentowany we wtorek w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli przy okazji spotkania grupy roboczej regionów górniczych. Wynika z niego, że obecnie w Unii Europejskiej działa 217 elektrowni węglowych oraz 128 kopalń węgla o łącznej rocznej produkcji pół miliarda ton.

Zatrudnienie w tym sektorze zostało oszacowane na 237 tys. osób, w tym 185 tys. w górnictwie węglowym. Aż połowa tego zatrudnienia przypada na Polskę.

Zobacz także: Obejrzyj: "Nie można mówić, że będziemy stawiać na węgiel i nic nie zmienimy"

Wycofywanie się Unii Europejskiej z energetyki węglowej oznacza nieuchronną redukcję zatrudnienia w tym sektorze. Do 2025 r. zlikwidowanych ma zostać 77 tys. miejsc pracy, a do 2030 już 160 tysięcy.

Zmiany dotkną szczególnie mocno Polskę. Tylko Górny Śląsk musi się liczyć z utratą 41 tys. miejsc pracy. Redukcja zatrudnienia grozi też górniczym regionom Czecha, Rumunii i Bułgarii.

Komisja Europejskiej od zeszłego roku prowadzi program tworzenia strategii i wsparcia finansowego regionów górniczych przechodzących na gospodarkę zrównoważoną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(122)
Urszula
5 lata temu
A szalony import nie zabiera tych miejsc pracy? Przecież polski węgiel to tylko ułamek zużycia tego surowca przez polską energetykę i użytkowników prywatnych.
dziś my a po ...
5 lata temu
Nie pamiętam w którym roku podpisywano deklarację czy międzynarodową umowę dotyczącą ograniczenia spalania produktów powodujących zatrucia atmosfery. Dokumentu tego nie podpisały USA,ZSRR i Chiny. Stany Zjednoczone nie podpisały uzasadniając to faktem, że są zbyt biedni i nie stać ich na zwiększenie bezrobocia. Polska jak widać jest bogata, przynajmniej według PIS i może sobie pozwolić na stworzenie armii bezrobotnych.
Oko
5 lata temu
hmm ale mam wrażenie że za to pojawią się inne miejsca pracy ale co ja tam wiem
Pablo
5 lata temu
Zdecydujcie sie wreszcie,kilka dni temu czytalem tutaj o tym jak zabraknie nam kolejne milion osob do pracy,tytul art beznadziejny
Zadruga
5 lata temu
Życzę górnikom by wyszli na ulicę i kilofami rozwalili wszystkich szkodników i przeciwników węgla. Zauważmy, że szkodnik to też owad, ale się go pozbywa.
...
Następna strona