Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Branża beauty przygotowuje się na ponowne otwarcie lokali

14
Podziel się:

Branża beauty ma zostać przywrócona do pracy w III etapie odmrażania gospodarki, który być może nastąpi w drugiej połowie maja. Przedstawiciele salonów kosmetycznych czy fryzjerów już teraz opracowali plan na ponowne otwarcie swoich lokali.

Fryzjerzy i kosmetycy mają wrócić do pracy w III etapie odmrażania gospodarki.
Fryzjerzy i kosmetycy mają wrócić do pracy w III etapie odmrażania gospodarki. (Flickr)

Jeszcze w tym tygodniu mają się pojawić wytyczne dla branży, które zostaną odmrożone w III etapie, co zapowiedziała w poniedziałek wicepremier Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy". Chodzi tutaj przede wszystkim o liczbę osób na metr kwadratowy. Minister rozwoju wspomniała też o protokołach dotyczących dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, procedur po wyjściu klienta, przygotowania stanowisk.

Branża beauty nie czeka i proponuje rządowi własny przewodnik pn. "Bezpieczne salony kosmetyczne i fryzjerskie - wracamy do pracy" autorstwa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego (PZPK), do którego dotarł "Puls Biznesu". Jednym z jego zaleceń jest umawianie wizyt w salonie wyłącznie przez internet lub telefon i tylko na konkretną godzinę. Zniknąć mają poczekalnie.

Oprócz tego, każdy z klientów miałby mieć badaną temperaturę w momencie wejścia do salonu. Ponadto musiałby wypełnić ankietę dotyczącą obecnego stanu zdrowia. Odwiedzający musieliby również zasłaniać usta i nos, a także zakładać rękawiczki jednorazowe.

Zobacz także: Zobacz też: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

- Branża beauty od początku pandemii była jedną z najbardziej poszkodowanych przez lockdown. Umożliwienie tej grupie szybkiego powrotu do pracy to jedyna szansa na ocalenie wielu tysięcy miejsc pracy - mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna PZPK, cytowana przez "PB".

Zamknięte salony to problem także dla producentów kosmetyków. Jak wskazuje Blanka Chmurzyńska-Brown, obie gałęzie "to układ naczyń powiązanych". Sytuacja jest na tyle zła, że pracownicy założyli grupę na Facebooku "Beauty Razem", która w tym momencie zrzesza 30 tys. członków.

Grupa stworzyła tzw. Tarczę Beauty - zestaw narzędzi prawnych, które mają wesprzeć przedsiębiorców oraz pracowników po powrocie do pracy. Ich postulaty trafiły już do rządzących. Jednym z nich jest obniżenie stawki VAT dla zabiegów kosmetycznych z 23 do 8 proc. - podaje "PB".

A czy III etap odmrażania nastąpi w poniedziałek 18 maja?

- Jest taka duża szansa - odpowiedział minister Łukasz Szumowski w Radiu Zet.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Szyderca
4 lata temu
Ciekawe czy będzie ludzi stać na to beuty
praktyczna
4 lata temu
A po co jakieś ankiety, to nie badanie RTG lub podobne! Pewnie i pesel trzeba by podać. To ja ogłaszam modę na całkowite golenie głowy. Praktyczne i ładne. Alternatywa dla tych, co muszą być owłosieni: długie włosy, które np. koleżanka może podciąć, gdy potrzeba. Mężczyźni też w tym stylu: ostrzyżony na łyso albo np. żona sobie poradzi. Kiedyś fryzjerów nie było i ludzie żyli, a nawet kupę dzieci mieli, czyli że się sobie podobali. Czas wrócić do natury.
maski u kosme...
4 lata temu
Przestańcie się już wygłupiać.
ddsa
4 lata temu
Do fryzjera tylko w kasku.
Natalia
4 lata temu
To nierealne! Jak np kosmetyczka wykona mi zabieg na twarzy,jak ja bede w maseczce? Ludzie absurd goni absurd!