Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Odpady. BDO obowiązkiem firm. Rejestr na papierze jednak dłużej

51
Podziel się:

Ewidencja odpadów będzie prowadzona na papierze jeszcze przez pół roku, choć od początku 2020 ma wejść w życie elektroniczna baza danych o produktach (BDO) - posłowie PiS przygotowują projekt w tej sprawie. Nie zwalnia to jednak przedsiębiorców z obowiązku rejestracji w BDO.

Posłowie chcą, by ewidencja odpadów na papierze była prowadzona dłużej.
Posłowie chcą, by ewidencja odpadów na papierze była prowadzona dłużej. (Archiwum prywatne)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która przypomina, że firmy wytwarzające oraz odbierające odpady powinny zarejestrować się w BDO już półtora roku temu. Jak wskazuje Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z dziennikiem, obowiązku tego dopełniło ok. 167 tys. firm z obowiązanych do tego ok. 300 tys. podmiotów. A za niezarejestrowanie się w systemie są przewidziane kary.

- Z tego m.in. powodu oraz pojawiających się problemów technicznych dotyczących funkcjonowania bazy danych odpadowych postanowiliśmy dopuścić jeszcze przez pół roku równoległe prowadzenie papierowej ewidencji odpadów - wyjaśnia posłanka PiS.

Najpóźniej po Nowym Roku w Sejmie pojawi się odpowiedni projekt ustawy. Wcześniej swój własny projekt złożyli posłowie PSL, jednak zaproponowali w nim przesunięcie uruchomienia BDO o rok. Sejm przed świętami nie zgodził się z pomysłem ludowców.

- Nie możemy już tak, jak chcieli tego posłowie PSL, przekładać o cały rok wejścia w życie BDO. Robiono to już dwukrotnie w 2012 i 2015 r. Czas najwyższy BDO wdrożyć - uważa Anna Paluch.

Przesunięcie terminu wejścia i tym samym podwójna ewidencja odpadów nie zwalniają jednak przedsiębiorców z obowiązku rejestracji w BDO. A  wszyscy do tego obowiązani powinni zrobić to do 1 stycznia 2020 roku.

Eksperci na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" mówią, że póki nie ma przepisów o podwójnej ewidencji odpadów, zawczasu zarejestrować się w BDO i nie obawiać się, że dotkną nas kary, które mogą sięgać nawet 1 mln złotych.

Kto powinien się zarejestrować w BDO? Tu z pomocą przyszło Ministerstwo Klimatu i przed świętami opublikowało wyjaśnienia. Wynika z nich, że rejestracji w systemie unikną przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką czy kosmetyczną.

Przedstawiciele ostatniej branży mają jednak jedno ograniczenie. Obowiązek rejestracji w BDO spadnie na nich, jeżeli wytwarzają odpady medyczne powstałe w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Wszystkich wymienionych tyczy się zaś warunek, że tworzone przez nich odpady muszą być zbliżone z tymi wytwarzanymi w gospodarstwach domowych. Wytwórca odpadów komunalnych jest bowiem zwolniony z rejestracji w BDO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Fryzjer.
4 lata temu
3 Miliony firm X 100 zł za rejestrację = 300 MILIONÓW za free dla państwa , prosty sposób na nagrody dla urzędasów . a zaraz się okaże że pójda kary troche zwolnią i dobiją do 500 milionów .
daga
4 lata temu
BDO to tylko wyciaganie kasy z partfela przedsiebiorców, prowadzenie firmy w tym kraju z roku na rok jest coraz gorsze
nnn
4 lata temu
Przez 3 tygodnie nie mogłem się dodzwonić na infolinię w sprawie tego czy mam czy nie mam takiego obowiązku. W końcu doszedłem do wniosku , że prowadzenie firmy w PL to porażka i ją zamknąłem. Wolę zasilić budżet Czech. Bye
podatnik
4 lata temu
kasa na konto marszałka już przelana więc pytam naiwnie jak się poprawiła ekologia w tym czasie?
przesiębiorca
4 lata temu
Kary dla przedsiębiorców są a dla autorów tego bałaganu i kosztownego bubla?
...
Następna strona