Notowania

Odpady. BDO obowiązkiem firm. Rejestr na papierze jednak dłużej

Ewidencja odpadów będzie prowadzona na papierze jeszcze przez pół roku, choć od początku 2020 ma wejść w życie elektroniczna baza danych o produktach (BDO) - posłowie PiS przygotowują projekt w tej sprawie. Nie zwalnia to jednak przedsiębiorców z obowiązku rejestracji w BDO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
Posłowie chcą, by ewidencja odpadów na papierze była prowadzona dłużej.

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która przypomina, że firmy wytwarzające oraz odbierające odpady powinny zarejestrować się w BDO już półtora roku temu. Jak wskazuje Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z dziennikiem, obowiązku tego dopełniło ok. 167 tys. firm z obowiązanych do tego ok. 300 tys. podmiotów. A za niezarejestrowanie się w systemie są przewidziane kary.

- Z tego m.in. powodu oraz pojawiających się problemów technicznych dotyczących funkcjonowania bazy danych odpadowych postanowiliśmy dopuścić jeszcze przez pół roku równoległe prowadzenie papierowej ewidencji odpadów - wyjaśnia posłanka PiS.

Najpóźniej po Nowym Roku w Sejmie pojawi się odpowiedni projekt ustawy. Wcześniej swój własny projekt złożyli posłowie PSL, jednak zaproponowali w nim przesunięcie uruchomienia BDO o rok. Sejm przed świętami nie zgodził się z pomysłem ludowców.

- Nie możemy już tak, jak chcieli tego posłowie PSL, przekładać o cały rok wejścia w życie BDO. Robiono to już dwukrotnie w 2012 i 2015 r. Czas najwyższy BDO wdrożyć - uważa Anna Paluch.

Przesunięcie terminu wejścia i tym samym podwójna ewidencja odpadów nie zwalniają jednak przedsiębiorców z obowiązku rejestracji w BDO. A wszyscy do tego obowiązani powinni zrobić to do 1 stycznia 2020 roku.

Nowe przepisy dotyczą nawet najdrobniejszych sklepikarzy. Wszystko przez tzw. foliówki.
Przedsiębiorcy z nowym obowiązkiem. Nie wie o nim nawet 70 proc. z nich. Kary do 1 mln zł

Eksperci na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" mówią, że póki nie ma przepisów o podwójnej ewidencji odpadów, zawczasu zarejestrować się w BDO i nie obawiać się, że dotkną nas kary, które mogą sięgać nawet 1 mln złotych.

Kto powinien się zarejestrować w BDO? Tu z pomocą przyszło Ministerstwo Klimatu i przed świętami opublikowało wyjaśnienia. Wynika z nich, że rejestracji w systemie unikną przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką czy kosmetyczną.

Trwa śmieciowa rewolucja. Samorządy po kolei wprowadzają nowe zasady
Zajrzą do kubła i nałożą karę. Zbliża się obowiązkowa segregacja śmieci

Przedstawiciele ostatniej branży mają jednak jedno ograniczenie. Obowiązek rejestracji w BDO spadnie na nich, jeżeli wytwarzają odpady medyczne powstałe w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Firmy produkujące odpady inne niż komunalne muszą dokonać wpisu do rejestru BDO
Wpis do rejestru BDO. Mija ważny termin

Wszystkich wymienionych tyczy się zaś warunek, że tworzone przez nich odpady muszą być zbliżone z tymi wytwarzanymi w gospodarstwach domowych. Wytwórca odpadów komunalnych jest bowiem zwolniony z rejestracji w BDO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: BDO, rejestr bdo, odpady, przedsiębiorcy, obowiązek, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2019

przykreProblem z odbiorem bedzie jeszcze wiekszy a narzucanie dodatkowych wymogów skutkuje wyrejetrowywaniem firm.Warto sprawdzic dane.Miało być łatwiej … Czytaj całość

31-12-2019

taka prawdaBDO to dla firm komunalnych konieczność zatrudnienia nowych ludzi, którzy w czasie rzeczywistym będą klepać transporty do systemu. To spowoduje … Czytaj całość

31-12-2019

młodyHajs hajs hajs

Rozwiń komentarze (51)