Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Odszkodowania za niepożądane skutki szczepień. Jest projekt ustawy

25
Podziel się:

Rząd pokazał projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Ma on pozwolić na łatwiejsze ubieganie się o odszkodowania przez tych, u których pojawią się niepożądane skutki szczepień. Wysokość zadośćuczynienia może wahać się od kilku do 100 tys. zł.

Odszkodowania za niepożądane skutki szczepień. Jest projekt ustawy
Rząd chce wypłacać pieniądze pacjentom, którzy po szczepieniu trafią do szpitala (Getty Images, Amilcar Orfali)
bECLJbGt

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu. Uwagi można zgłaszać choćby pod adresem mailowym funduszkompensacyjny@mz.gov.pl.

Ustawa ma przede wszystkim "zapewnić pacjentom środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki".

Ponieważ w bardzo nielicznych przypadkach może dochodzić do niepożądanych działań, rząd postanowił zrekompensować to pacjentom. Kto będzie decydował o przyznaniu pieniędzy?

bECLJbGv
Zobacz także: Eksperci o konsekwencjach dla osób niezaszczepionych na COVID-19

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta. Ten będzie miał maksymalnie 60 dni na rozpatrzenie wniosku.

I tak na przykład wstrząs anafilaktyczny został "wyceniony" przez autorów projektu na 3 tys. zł. Mowa oczywiście o tych przypadkach, które wymagają hospitalizacji nie dłuższej niż 14 dni.

bECLJbGB

Pozostałe skutki mogą wiązać się z wypłatą od 10 do 100 tys. zł. Kwota będzie zryczałtowana i ma zależeć przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji. Im dłuższy pobyt w szpitalu, tym wyższe odszkodowanie.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że w Polsce każdego roku wykonywanych jest kilkanaście milionów szczepień. "Spośród wykonanych szczepień jedynie w odniesieniu do 2–8 przypadków stwierdza się po szczepieniu takie objawy chorobowe, które – na podstawie analizy zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz dokumentacji medycznej – zostały zakwalifikowane jako ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne spowodowane szczepionką lub sposobem wykonania szczepienia" – podano w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECLJbGW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
ela
8 miesięcy temu
akurat! dosc exerymentow w stylu mengele!
tylko ja
8 miesięcy temu
a po co mi 100 tyś zł. jak mogę nie żyć, czy byc sparalizowana
Obudźsię
8 miesięcy temu
Ewidencja NOP-ów w Polsce praktycznie nie istnieje a ciężkie przypadki zamiatane są pod dywan. Lekarze bagatelizują zgłaszane NOP-y bo sami muszą je zgłosić więc niejako sami na siebie muszą "donieść" a potem czeka ich kontrola w przychodni. W Ameryce na ponad 112000 szczepień wystąpiło ponad 3000 tyś NOP-ów na tyle istotnych, że ludzie poszli na L4 bo nie mogli pracować a w Polsce ostatnio Niedzielski mówił, że na kilkaset tysięcy zaszczepionych NOP-ów było 42 ( jak dobrze pamiętam ). Poza tym NOP-y mogą pojawić się kilka lat po przyjęciu szczepionki i tego już ta ustawa nie uwzględnia więc bujaj się człowieku latami po sądach w razie powikłań. Szczepionka eksperymentalna dla odważnych, którzy mają wyprane mózgi przez propagandę strachu - wystarczy przeanalizować statystyki i zacząć myśleć. Wnioski wyciągnijcie sami.
bECLJbGX
siri
8 miesięcy temu
Wstrząs anafilaktyczny za 3 tysiące, tak może wyceniać tylko laik. Jest to tak potworne przeżycie do utraty przytomności, po reanimacji też nie jest lepiej . Nie złagodzą tego żadne pieniądze. O ile uda się przeżyć.
21d
8 miesięcy temu
A co tam u narodowej pierwszej pielęgniarki jak zdrowie z ciekawości pytam bo w mediach nic nie słychać?
...
Następna strona