Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Odszkodowania za NOP-y już wkrótce. "Mam zapewnienie ze strony marszałek Witek"

124
Podziel się:

Fundusz Kompensacyjny, z którego mają być wypłacane odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne, otrzymał zielone światło od rządzących. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej. Sejm rozpocznie prace nad projektem z druku 1449, który przegłosował wcześniej rząd.

Odszkodowania za NOP-y już wkrótce. "Mam zapewnienie ze strony marszałek Witek"
Odszkodowania za NOP-y. Fundusz Kompensacyjny będzie uchwalony z projektu rządowego - ogłosił Adam Niedzielski (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji ogłosił nowe obostrzenia, jakie będą obowiązywać w Polsce od 1 grudnia. Dziennikarze zapytali szefa MZ m.in. o Fundusz Kompensacyjny, z którego mają być wypłacane odszkodowania za NOP-y. Minister zdradził, jaka będzie przyszłość pomysłu.

- Co do Funduszu Kompensacyjnego. Zostanie troszeczkę przeredagowany projekt, który już trafił do Sejmu i będzie procedowany. Takie mam zapewnienie ze strony pani marszałek Witek, za co serdecznie dziękuję, bo myślę, że to jest bardzo dobra decyzja, która też jest odpowiedzią na różne wątpliwości - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Fundusz Kompensacyjny. Sejm wznawia prace nad rządowym drukiem

To oznacza, że nie będzie nowego projektu ustawy, który zapowiadał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu z politykami opozycji. Zamiast tego z rządowego projektu z druku 1449 prawdopodobnie zostaną usunięte przepisy wzbudzające kontrowersje.

Zobacz także: Były minister został przedsiębiorcą. Ocenia Polski Ład

W money.pl pisaliśmy już, że uchwaleniu tego projektu sprzeciwia się Parlamentarny Zespół ds. Sanitaryzmu, w którym zasiada siedmiu posłów klubu PiS, w tym m.in. Anna Maria Siarkowska i Janusz Kowalski (Solidarna Polska). Ich sprzeciw wzbudza kilka zapisów w nim zawartych, m.in. wydłużenie kwarantanny oraz tzw. kłamstwo covidowe, czyli zatajenie informacji przed sanepidem o osobach, z którymi zakażony miał kontakt. Grozić miała za nie kara do 30 tys. złotych.

Zgodnie z rządowym projektem - nad którym Sejm ma wznowić prace - wysokość rekompensat z Funduszu Kompensacyjnego uzależniona jest od długości okresu hospitalizacji i charakterystyki odczynu. Maksymalna rekompensata będzie nie większa niż 100 tys. złotych. Takie pieniądze otrzymają osoby hospitalizowane powyżej 120 dni. Dolny limit świadczenia wyniesie 10 tys. złotych w przypadku hospitalizacji krótszej niż 14 dni.

Weryfikacja zaszczepionych pracowników z projektu poselskiego

Adam Niedzielski odpowiedział też na pytania dotyczące bezpłatnych testów raz w tygodniu dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji. Zgodnie z ustaleniami po piątkowym posiedzeniu Waldemara Kraski i polityków opozycji, takie testy mają być dobrowolne. Wykonywane będą wyłącznie na wniosek samego pracownika.

- Testowanie określonych grup zawodowych, to jest kwestia rozporządzenia, które już przygotujemy - przekazał dziennikarzom minister Niedzielski.

Nieco trudniejsza ścieżka legislacyjna czeka przepisy, które mają umożliwić pracodawcom weryfikowanie szczepień u pracowników. Dziennikarka money.pl zapoznała się ze szczegółami projektu ustawy przygotowywanego przez Czesława Hoca (PiS). Okazuje się, że poselski projekt weryfikacji szczepień - znacznie łagodniejszy od rządowego - będzie tym, nad którym Zjednoczona Prawica będzie kontynuować prace.

- Jeżeli chodzi o kwestie pracodawców, to nadal prowadzimy dialog polityczny z różnymi grupami, którego celem jest jednak przekonywanie do pomysłu, który został zaprezentowany przez pana posła Czesława Hoca - ogłosił Adam Niedzielski. - Mamy już nawet pewnego rodzaju przemyślenia, jak ten projekt modyfikować, żeby zyskał większą akceptację. Po prostu nad nim pracujemy - dodał.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od 1 grudnia. Są to:

  • 14-dniowy zakaz lotów do siedmiu państw: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe;
  • wydłużenie do 14 dni kwarantanny dla przybywających ze strefy non-Schengen;
  • 1 osoba na 15 m kw. w: siłowniach, klubach fitness, targach, obiektach związanych z kulturą, handlem czy hazardem;
  • 50 proc. obłożenia kościołów, obiektów sportowych (zamkniętych), związanych z kulturą, gastronomicznych, hoteli;
  • maksymalnie 100 osób na zgromadzeniach, uroczystościach czy w dyskotekach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
Mat
2 lata temu
Z góry zaznaczę,że nie przepadam (bardzo delikatnie mówiąc) za PIS I PO. Ale dlaczego nasz nieRząd ma płacić za NOP-y z naszych pieniędzy ? Przecież ,za to co w ludzi wciskają powinny płacić te wszystkie molochy farmaceutyczne !!! Mało zarobili na naszym głupim Narodzie ??? Jakby kogoś to interesowało ,to nasz nieRząd zamówił ponad 130 000 000 !!! szczypawek (które trzeba w ludzi wcisnąć choćby niewiem co), za które z naszych pieniędzy zapłacił 123 miliardy złotych... !!! Dane pochodzą z Ministerstwa i są w 100% wiarygodne... Co Wy na to ???
Izbor
2 lata temu
Nie podali wysokości rekompensaty za zgon...
Czarny
2 lata temu
Szybko sie obudzili. Ile dadza? 200 zlotych czy hulajnoge? A za smierc po szprycy?
Ewa
2 lata temu
Hospitalizacja powyzej 120 dni a w Polskim nieLadzie wypłata L4 do max. 90 dni. Co na to zus i uscinska
żenada
2 lata temu
PiS jak zwykle, po trupach (covidowych) do władzy
...
Następna strona